Papież Franciszek mocno o UE: wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo

Artykuł
Papież Franciszek
Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek został zapytany o zalecenia ogłoszone w instytucjach UE, aby unikać odniesień do Bożego Narodzenia. – W historii wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo - ocenił papież.

W ostatnich dniach wiceprzewodnicząca KE Helena Dalli zachęcała m.in. pracowników Komisji do unikania religijnych odniesień do świąt Bożego Narodzenia. Do sprawy odniósł się papież Franciszek.

– W historii wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo. Pomyślmy o Napoleonie, dyktaturze nazistowskiej, komunistycznej. Jest to pewna moda, laicyzm rozpuszczony w wodzie destylowanej. Ale to się nie sprawdziło – stwierdził papież Franciszek.

– Skłania mnie to do refleksji nad Unią Europejską, która, jak sądzę, jest konieczna. Ale Unia musi powrócić do ideałów ojców założycieli. Były to ideały jedności, wielkości. Unia musi uważać, by nie otwierać się na kolonizacje ideologiczne. Bo może to doprowadzić to podziałów między krajami i upadku Unii Europejskiej – przestrzegł papież.

– Unia Europejska musi respektować każdy kraj, jego wewnętrzna strukturę. Musi respektować różnorodność krajów, a nie je ujednolicać – podkreślił.

– Myślę, że tego nie zrobią, nie taka jest ich intencja. Ale trzeba uważać, bo niekiedy wychodzą programy takie jak ten i nie wiedzą, co z tym zrobić – ocenił.

– Nie, każdy kraj ma swoją charakterystykę, ale każdy kraj jest też otwarty na inne kraje w Unii Europejskiej. Ma własną suwerenność. Suwerenność braci w jedności, która respektuje odrębność każdego kraju. I trzeba uważać, by nie stać się propagatorem kolonizacji ideologicznej – zaznaczył Franciszek.

Źródło: tvp.info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy