Boże Narodzenie zakazane. KE umieściła zwrot na liście słów, których należy unikać

Artykuł
Fot. Canva

Komisja Europejska opublikowała wewnętrzny przewodnik „komunikacji inkluzywnej” z wymienionymi określeniami, których należy unikać, by nikogo nie urazić – podał dziennik „Le Figaro”. Zaliczono do nich m.in. „Boże Narodzenie”, „pan”, „pani” i „homoseksualista”. Po fali krytyki KE poinformowała, że dokument nie został jeszcze ukończony i będzie skorygowany.

„Nasza komunikacja nigdy nie powinna zakładać, że ludzie są heteroseksualni, identyfikują się z płcią przypisaną przy urodzeniu lub identyfikują się w sposób binarny” – informuje przewodnik KE. Radzi, aby unikać mówienia o „obu płciach” lub rozpoczynania przemówienia od frazy „panie i panowie”, zaleca, „aby nie czynić niewidzialnymi osób interpłciowych lub queer”.

W ankietach wymagających podania płci należy dodawać opcję dla osób niebinarnych. W razie wątpliwości powinno się stosować formę „Mx”. W odniesieniu do świąt chrześcijańskich dokument proponuje zamiast zdania „Boże Narodzenie może być stresujące”, „okres świąteczny może być stresujący”.

CZYTAJ: Badanie: Większość Polaków wyda na prezent świąteczny dla jeden osoby do 100 zł

Przewodnik zaleca, by nie używać „imion typowych dla religii”, takich jak „Maria i Jan”, które należy zastąpić np. imionami „Malika i Juliusz”.

Przewodnik zaprezentowała w Brukseli w październiku europejska komisarz ds. równości Helena Dalli.

CZYTAJ: Tęczowa ideologia zatruwa już nawet sport! Władze duńskiego klubu zmusiły Polaka do popierania homopropagandy!

Źródło: PAP/Dziennik

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy