„Oszustwo na CBA”. Nie daj się nabrać!

Artykuł
Jak rozpoznać ,,Oszustwo na CBA”?
Fot.: Twitter/@suskiDlaWas

Centralne Biuro Antykorupcyjne przestrzega - w ostatnim czasie pojawiały się w Polsce przypadki wyłudzeń przez rzekomych funkcjonariuszy Biura. Jak rozpoznać oszusta i jak zareagować?

Ostatnimi czasy w mediach głośno o nowej metodzie oszustwa- ,,Na CBA”.

Scenariusze przestępstw są do siebie zbliżone. Oszuści telefonują do potencjalnej ofiary, podając się za funkcjonariusza CBA. Następnie, sugerują, aby pod pozorem zabezpieczenia, przelać oszczędności na wskazane konto bankowe bądź podać hasło dostępu do konta. 

W rzeczywistości, celem tego działania jest wyłudzenie pieniędzy. 

CBA przypomina, że funkcjonariusze Biura nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie informują telefonicznie o działaniach, jakie prowadzą. 

Jak postępować w kontakcie z przestępcami?

Po pierwsze, nie informuj, w jakim banku trzymasz oszczędności i jaka jest to kwota. Po drugie, pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej dzwoniącym ,,funkcjonariuszom”, nie ujawniaj również swoich danych osobowych i numerów PIN oraz haseł. 

Po rozmowie, natychmiast zatelefonuj do kogoś bliskiego i opowiedz o zaistniałej sytuacji. Zadzwoń również pod numer 112 i poinformuj policję o próbie oszustwa.

Na próby wyłudzenia szczególnie wyczulone powinny być osoby starsze i samotne!


Źródło: Centralne Biuro antykorupcyjne

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy