Do 30 kwietnia każdy podatnik musi złożyć w Urzędzie Skarbowym indywidualną deklarację. Jeśli jeszcze nie uporaliście się z rozliczeniem podatku dochodowego podpowiadamy, jak to zrobić w prosty i łatwy sposób.
Termin złożenia deklaracji PIT
Zależne jest to od podmiotu składającego rozliczenie oraz rodzaju składanej deklaracji. Całościowy okres rozliczania podatku PIT online trwa do 30 kwietnia.
Dotyczy to PIT-ów: PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.
Natomiast: PIT-11, PIT-4AR, PIT-8C, PIT-8AR, PIT-16A, PIT-R należało złożyć do dnia pierwszego lutego.
Z kolei termin dostarczenia: PIT-11, PIT-8C oraz IFR-1R był pierwszy marca.
Podobny termin dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, rozliczających PIT-28.
W przypadku deklaracji PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 wciąż istnieje możliwość rozliczenia PIT przez internet.
Rozliczanie e-pitu przez internet
-
Wejdź na stronę https://www.podatki.gov.pl/pit/ i kliknij okienko „Twój e-PIT”.
- Wyświetli się niebieski pasek z napisem „e-Urząd Skarbowy – zaloguj się”. Kliknij na niego
- Pojawią się trzy opcje logowania:
I. Za pomocą danych Profilu Zaufanego (założysz go m.in. w placówkach ZUS), bankowości mobilnej (PKO, Pekao, banki spółdzielcze, Inteligo) lub e-dowodu (musisz dysponować specjalnym czytnikiem NFC lub telefonem obsługującym tę technologię).
II. Za pomocą danych podatkowych: PESEL lub NIP, data urodzenia oraz kwota przychodu za rok 2019 i 2020 (znajdziesz je w rozliczeniach podatkowych z lat ubiegłych).
III. Logując się do aplikacji mObywatel, poprzez zeskanowanie kodu QR. - Po zalogowaniu pojawi się okno „Twój e-PIT-37 za rok 2020” a w nim niebieski przycisk „Złóż PIT-38”. Kliknij na niego, aby otworzyć domyślną deklarację.
Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków pojawi się okno z informacjami przekazanymi przez pracodawców. W tym miejscu można edytować m.in. swoje ulgi podatkowe, dane kontaktowe oraz zmienić składowe deklaracji. Zrobić to należy za pomocą ikonki ołówka przy każdej sekcji, w której da się nanieść zmiany.
Kiedy będziecie pewni, że wszystkie informacje są zgodne ze stanem rzeczywistym i naniesiecie swoje zmiany, potwierdźcie złożenie deklaracji niebieskim przyciskiem „Akceptuj i wyślij”. Jeżeli jesteście zobowiązani do zapłaty podatku, nr mikrorachunku do wpłaty wygenerujecie na stronie głównej e-Urzędu Skarbowego, wybierając z listy po lewej stronie „Twoje konto” -> „Mikrorachunek podatkowy”. Jeśli dokonaliście nadpłaty, fiskus zwróci ją na nr konta bankowego wskazany w deklaracji.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Szczerba atakuje Nawrockiego, internauci nie pozostawiają suchej nitki na europośle KO
Kolejne zatrzymania osób z gangu legalizującego pobyt cudzoziemców
Tusk znów obiecuje pieniądze na zdrowie, ale internauci przypominają, że poprzednie obietnice skończyły się miliardami dla nielegalnej TVP
Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia