Omijanie prawa. Niemiecki market otworzy sklepy w niedziele

Artykuł
Niemiecka sieć sklepów otworzy swoje podwoje w Polsce w niedziele niehandlowe
Fot. Pixabay/@Tumisu

Niemiecka sieć sklepów Kaufland otworzy swoje podwoje w Polsce w niedziele niehandlowe. Wykorzystany ma przy tym zostać wyjątek dla placówek pocztowych.

Kaufland dołączy do grona sieci handlowych, w których będzie można robić zakupy w niedziele. Na początek, od 5 września, sieć otworzy około 30 spośród prawie 230 sklepów.

Jak to możliwe? Ustawa o zakazie handlu zawiera wyjątek pozwalający na prowadzenie sprzedaży we wszystkie dni tygodnia w placówkach pocztowych. Korzystają z tego m.in. sklepy sieci Żabka.

O zawarciu umowy na prowadzenie usług pocztowych Kaufland poinformował już 28 maja, jednak wtedy nie otworzył sklepów. Na sieć natychmiast spadła bowiem ogromna krytyka, gorzkich słów nie szczędzili nawet hierarchowie kościelni.

- Przyglądamy się działaniom konkurencji, która coraz częściej decyduje się na prowadzenie sprzedaży w niedziele niehandlowe - powiedział wtedy Marcin Łojewski, członek zarządu Kaufland Polska.

W związku z rosnącą liczbą placówek otwieranych w niedziele przez konkurencję, Kaufland najwyraźniej postanowił dołączyć do sieci, które sprytnie omijają zakaz handlu.

Ostatnio umowę z Pocztą Polską podpisała Biedronka. Umowa wprowadza możliwość odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach tej sieci, a co za tym idzie - także możliwość handlu w niedzielę. Fakt, że spółka państwowa uchyliła dużemu dyskontowi furtkę do omijania zakazu handlu, był krytykowany m.in. przez posłów PiS.

Źródło: money.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy