W niedzielę w Glasgow rozpoczęła się zaplanowana do 12 listopada ONZ-owska konferencja klimatyczna. Zdaniem ekspertów również indywidualne działania mogą zatrzymać globalne ocieplenie.
Jason Smerdon, klimatolog z Obserwatorium Ziemi Lamonta Doherty'ego na Uniwersytecie Columbia w wypowiedzi dla ABC News zauważył, że zgodnie z badaniami ludzie rzadko poruszają temat zmian klimatycznych. Zdaniem eksperta takie rozmowy mogłyby wpłynąć na oddolne zmiany.
Zachęca również by osoby, dla których postępujący kryzys klimatyczny jest ważnym tematem, odważnie opowiadały o tym swoim najbliższym. Jak twierdzi, to od nastawienia społeczeństwa zależy to, rządzący podejmują walkę.
Gdzie śpią twoje pieniądze
Wybierając bank sprawdź, które instytucje są zaangażowane w zwalczanie szybko postępujących zmian klimatu. Decydując się na usługi banku, który dba o środowisko, wesprzesz jego starania, poleca Lindsey Allen, dyrektor wykonawczy organizacji non-profit Rainforest Action Network w rozmowie dla ABC News. Taki krok jasno pokaże instytucjom finansowym, że warto zająć się tym problemem.
Wybierając inne produkty, warto zastanowić się, lub sprawdzić, jak zostawiają po sobie ślad węglowy. Przykładowo produkcja mięsa wiąże się z dużą emisją gazów cieplarnianych i dużym zużyciem wody. Jednak nie musimy w pełni rezygnować z mięsa. Dobrym dla środowiska, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia będzie ograniczenie się do jednej porcji drobiu i dwóch porcji ryby w tygodniu, radzi Agnieszka Mielczarek, dietetyczka. Eksperci rekomendują zdrowe uprawy we własnych przydomowych ogródkach.
Smerdon zwraca uwagę na to, że często lokalne inicjatywy wyprzedzają regulacje centralne. Dlatego poleca zaangażowanie lokalnych inicjatyw walce o lepsze środowisko. Może to być m.in. sprzątanie dzikich wysypisk śmieci.
Segregacja odpadów jest również ważnym elementem walki o lepsze środowisko. Może to być pierwszy krok do indywidualnego dbania o klimat. Dzięki segregacji odpadów składowiska śmieci zajmują mniej miejsca. Ważnym elementem jest to, że działanie pojedynczych osób przyczynia się do rozwijania całej branży. Jeśli ludzie będą oddawać posortowane odpady, będą potrzebni ludzie, którzy zajmą się dalszą segregacją. Taki model może zapewnić alternatywę dla branż, z których ludzkość będzie rezygnować na rzecz środowiska.
Głównym celem konferencji klimatycznej jest wzmocnienie uzgodnień zawartych w Paryżu w 2015 r., gdy po raz pierwszy wszystkie kraje zawarły porozumienie o walce z globalnym ociepleniem i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ustalono wówczas, że wszystkie strony będą „kontynuować wysiłki” w celu ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5 st. C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej i utrzymania tego wzrostu „znacznie poniżej” 2,0 st.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Burza po nominacji nowego dyrektora Instytutu Pileckiego. Ruchniewicz uważa, że Polsce nie należą się żadne reparacje od Niemiec