„Oblicza buntu i jego pamięć”. Wystawa poświęcona poznańskiemu czerwcowi

Artykuł
W starciach na ulicach miasta zginęło co najmniej 58 osób
Fot.: Twitter/@polityczna19

Wystawa plenerowa „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć” przybliży okoliczności wybuchu robotniczego zrywu sprzed 65 lat. Ekspozycja zostanie pokazana w Poznaniu, najważniejszych miastach regionu i w Warszawie.

Wystawa przygotowana jest przez Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 we współpracy z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. W związku z przypadającą niebawem 65. rocznicą Poznańskiego Czerwca obie instytucje planują też szereg innych działań.

Cześć działań przygotowywanych przez muzeum w związku z jubileuszem, kierowana jest do dzieci i do uczniów. Joanna Wójcik podała, że niebawem ukazać się ma książeczka edukacyjna pt. ,,Róża i tajemnicza walizka". Wraz z Różą – bohaterką publikacji i jej młodszym batem Józkiem czytelnicy wyruszą na wyprawę do 1956 roku. Poznańskie muzeum zaplanowało też m.in. konkursy na plakat rocznicowy oraz na komiks o Czerwcu.

W połowie czerwca, ze względu na pandemię w formie on-line, przeprowadzony zostanie III Test Wiedzy o Poznańskim Czerwcu – coroczny konkurs dla uczniów szkół średnich, w których mogą wykazać się wiedzą na temat wydarzeń z 1956 roku.

Do obchodów 65. rocznicy Czerwca '56 przygotowuje się też IPN w Poznaniu. Wspólnie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu organizuje plenerowy koncert. W prasie ukaże się dodatek z okazji rocznicy Powstania Poznańskich Robotników. Zaplanowano też liczne publikacje m.in. w mediach społecznościowych Instytutu oraz kilka publikacji książkowych.

Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Zostało otwarte w 2007 roku, dzięki inicjatywie środowisk kombatanckich i ówczesnego wiceprezydenta Poznania Macieja Frankiewicza.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. 

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy