Nowe przepisy w ruchu drogowym. Kierowcy muszą bardziej uważać

Artykuł
Nowe przepisy dla kierowców i dla pieszych
Pixabay/Pexels

- To nie jest tak, że tylko na kierowców spadły nowe obowiązki. Zgodnie z nowymi przepisami dotyczy to też pieszych, którzy muszą zachować szczególną ostrożność-tłumaczył w Polskim Radiu 24 rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś. 1 czerwca 2021 weszła w życie nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym.

W myśl nowych przepisów nastąpiło ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych i nałożenie obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego.

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśniał, że pierwszeństwo uzyskał wchodzący na jezdnię. - Chodzi o moment wchodzenia na jezdnię, a nie zbliżanie się do drogi. Pieszy ma pierwszeństwo, gdy podejmuje akt wchodzenia na jezdnię i kierowca musi mu tego pierwszeństwa udzielić. Samo podchodzenie do jezdni i zatrzymanie się na chodniku nie powoduje uzyskania prawa pierwszeństwa. Dlatego mówimy o momencie wchodzenia na jezdnię–powiedział rzecznik Huptyś.

Nie tylko kierowcy maja nowe obowiązki

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury podkreślił, że od 1 czerwca nie tylko kierowcy uzyskali nowe obowiązki. -Nowe obowiązki uzyskali również piesi, którzy przechodzą przez jezdnię. Oni muszą zachować szczególną ostrożność i nie mogą korzystać z żadnych urządzeń, które ograniczałyby ich percepcję. Nie wolno wpatrywać się w smartfona i mieć słuchawek na uszach, bo ogranicza to możliwości dbania o bezpieczeństwo w ruchu drogowym – tłumaczył Huptyś.

Dwa tygodnie wcześniej weszły w życie przepisy dotyczące korzystania z elektrycznych hulajnóg. - Z takiego urządzenia może korzystać tylko jedna osoba, nie wolno jeździć pod wpływem alkoholu i można korzystać ze ścieżek rowerowych. Wcześniej osoba korzystająca z hulajnogi elektrycznej była traktowana jak pieszy-przypomniał rzecznik.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy