Nowak wychodzi z aresztu. Komentują Król i Sakiewicz

Aleksandra Robaczewska 12-04-2021, 11:15
Artykuł
Zdaniem Marka Króla, można domniemywać, że Tusk porównał go do Nawalnego.
Fot. Portal TV Republika

Warszawski sąd zdecydował, że Sławomir Nowak może opuścić areszt. Były minister transportu przebywał w areszcie od lipca ubiegłego roku. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy publicystów.

Zdaniem Marka Króla, można domniemywać, że Tusk porównał go do Nawalnego.

- Nie znamy uzasadnienia sądu. Dotychczas ten sam sąd przedłużał areszt dla Sławomira Nowaka podejrzanego o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Sama Ukraina przekazała 11 zarzutów korupcyjnych. Do tego doszły działania na terenie Polski. Zatrzymano także wiele osób z nim współpracujących - stwierdził.

- Myślę, że sąd zareagował na pewien apel Donalda Tuska, który stwierdził, że Nowak jest więźniem politycznym, trzymanym w areszcie, po to, aby zaczął sypać kolegów, którzy pomagali mu w działaniach. Można domniemywać, że porównał go do Nawalnego - dodał publicysta.

- Jeżeli są zarzuty i kara, jaka za to grozi, przekracza 8 lat więzienia, to automatycznie sąd zatrzymuje taką osobę w areszcie, z obawy przed mataczeniem. Tutaj jest kara przewidziana do 15 lat więzienia, a więc tym bardziej powinien być zatrzymany w areszcie, by nie utrudniał śledztwa - tłumaczył Król.

Tomasz Sakiewicz uważa, że za Nowakiem stoi potężny układ polityczny.

- Dowody były oczywiste już na samym początku, a ich cały czas przybywa. Za Sławomirem Nowakiem stoi potężny układ polityczny. Za każdym razem jak mam do czynienia z wyrokami tych sędziów mam wątpliwości czy to jest decyzja Tuska i jego kolegów, czy sędziego. Moim zdaniem ci sędziowie w ogóle nie powinni być dopuszczeni do sądzenia. Oni zadeklarowali się politycznie i weszli w układy, które nie dają żadnej gwarancji, że są to orzeczenia merytoryczne - oznajmił.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy