Ostatnia fala upałów, podczas której temperatura jest o ponad 10 stopni wyższa od średniej, spowodowała bardzo szybkie topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii. Od środy topnieje około 8 mld ton lodu dziennie, dwa razy więcej niż normalnie w okresie letnim - podaje w sobotę AFP.
Niespotykana na Grenlandii temperatura rzędu 20 stopni Celsjusza, z "lokalnymi rekordami" sięgającymi ponad 23 stopni to - jak podaje duński instytut meteorologiczny DMI - najcieplejsze lato, odkąd na wyspie zaczęto prowadzić takie pomiary.
Powołując się na serwis Polar Portal, należący do duńskiego instytutu badań arktycznych, AFP pisze, że masa wody z topniejącej pokrywy lodowej, wynosząca dziennie 8 bln litrów, "wystarczyłaby, aby pokryć pięciocentymetrową warstwą wody powierzchnię całej Florydy".
- Nie został jeszcze pobity dzienny rekord topnienia z 2019 roku, ale część Grenlandii, która topnieje teraz, jest większa niż dwa lata temu - poinformował Polar Portal.
Według opublikowanego w styczniu badania Unii Europejskiej topnienie pokrywy lodowej Grenlandii mogłoby do 2100 roku podnieść poziom wody w oceanach o 10-18 cm, czyli o 60 proc. więcej niż według wcześniejszych prognoz. Stopnienie całej pokrywy lodowej wyspy mogłoby podnieść ten poziom o 6-7 metrów.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
prof. Kucharczyk: wygrana Trumpa w USA mogła przyspieszyć decyzję Scholza o dymisji
Zamieszki po wyborach prezydenckich. Ponad 30 ofiar śmiertelnych
Polityczna poprawność w Europie przeraża. Austriacy nie chcą pomnika Jana III Sobieskiego bo wzbudzi to „nastroje islamofobiczne i antytureckie”
FBI ujawnia: Tydzień temu udaremniono zamach na Trumpa