Niespodziewany akt łaski. Troje dziennikarzy zwolnionych z aresztu

Artykuł
Na Białorusi w aresztach nadal przebywa prawie 30 dziennikarzy
Fot.: Twitter/@januszewskai

Troje białoruskich dziennikarzy Radia Swaboda wyszło z aresztu. Zatrzymano ich przed 10 dniami w Mińsku po szeregu rewizji, które miały miejsce w redakcji i mieszkaniach. Na Białorusi w aresztach nadal przebywa prawie 30 dziennikarzy.

Aleh Hruździłowicz i Inessa Studzińska w areszcie spędzili 10 dni. Przed kilkoma dniami, po tygodniu spędzonym za kratami, na wolność wyszedł Aleś Daszczyński.

W ubiegłym roku białoruskie MSZ pozbawiło całą trójkę akredytacji umożliwiającej legalną pracę przedstawicieli zagranicznych mediów. Redaktorzy to znane w środowisku dziennikarskim postaci, od wielu lat pracują w niezależnych mediach.

Rozgłośnia Radio Swaboda w Polsce jest znana jako Radio Wolna Europa. To przedsięwzięcie finansowane przez Kongres Stanów Zjednoczonych, jego misją jest promowanie demokratycznych wartości i instytucji. 

Białoruskie media informują, że Stany Zjednoczone zastanawiają się nad wprowadzeniem dodatkowych, bardziej surowych sankcji wobec Białorusi. Ich celem miałaby być dalsza izolacja reżimu Alaksandra Łukaszenki.

 

Zachęcamy do zapoznania się z projektem „Partyzanci”, poświęconym białoruskim dziennikarzom. W jego tworzeniu biorą udział publicyści Telewizji Republika - Monika Maciejewska i Adam Zawadzki. 

 

baner_670

 

 

 
 

Źródło: Polskie Radio 24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy