Nie żyje Zdzisław Najder. Były szef polskiej sekcji Radia Wolna Europa miał 90 lat

Artykuł
W latach 1982-1987 Zdzisław Najder był dyrektorem polskiej sekcji Radia Wolna Europa
Wikipedia

W wieku 90 lat zmarł Zdzisław Najder, historyk literatury, opozycjonista w czasach PRL i były dyrektor polskiej sekcji Radia Wolna Europa.

O śmierci działacza i publicysty poinformował jego syn Krzysztof Najder. „Najbardziej znany conradolog na świecie, profesor uniwersytetu, były dyrektor Radia Wolna Europa, skazany na śmierć przez władze komunistyczne. Człowiek wybitny, ale też kontrowersyjny i pełen sprzeczności” – napisał na Facebooku. Dodał, że pogrzeb będzie miał charakter prywatny i poprosił o nieskładanie kondolencji.

Zbigniew Najder był absolwentem filozofii oraz historii literatury na Uniwersytecie Warszawskim. Jest uznawany za jednego z najlepszych znawców biografii i twórczości Josepha Conrada.

Najder działał w opozycji demokratycznej. W 1976 r. założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe, a w 1980 r. przystąpił do NSZZ „Solidarność”. Gdy wprowadzano stan wojenny przebywał w Oksfordzie. Zdecydował nie wracać do Polski. W latach 1982-1987 był dyrektorem polskiej sekcji Radia Wolna Europa.

W 1983 r. wojskowy sąd skazał go na karę śmierci za rzekome szpiegostwo na rzecz USA. Najdera pozbawiono praw publicznych i skonfiskowano jego mienie. Wyrok został uchylony w 1989 roku. Wtedy publicysta wrócił do Polski. Doradzał Lechowi Wałęsie i Janowi Olszewskiemu. Od 1998 r. był doradcą przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej. W listopadzie 2016 r. przystąpił do stowarzyszenia Europejscy Demokraci.

Źródło: wikipedia, FB

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy