To już jutro. Historia - to najbardziej reakcyjna z moich książek - mówi prof. Sławomir Cenckiewicz

Portal TV Republika, wch 29-11-2023, 16:00
Artykuł
SWS

"Najbardziej antykomunistyczna, konserwatywna i reakcyjna z moich książek! Historia w trzech ulubionych przeze mnie odsłonach: dziejów Ludowego Wojska (nie)Polskiego, rewizji obowiązujących interpretacji losów Polski i tragedii Kościoła katolickiego w epoce Soborze Watykańskiego II. Nowe teksty spotykają się ze starymi, które zyskały walor nowości, bo przecież historia się nigdy nie starzeje. Ta opowieść jest na przekór prawie wszystkim, bo jest polemiczna i podąża za mackiewiczowską definicją prawdy, która niczego nie zmienia i niczego nie przeinacza. Kto zabił muchę, ten zabił. Kto zabił człowieka, ten zabił. Jest idealnie obojętna, bo idealnie obiektywna" - mówi o najnowszej ze swoich książek prof. Słąwomir Cenckiewicz. Na spotkanie autorskie z historykiem zapraszamy 30 listopada o godz. 17.30 - do Bydgoszczy do Delegatury IPN.

Sławomir Cenckiewicz to polski historyk czasów najnowszych, doktor habilitowany nauk humanistycznych, publicysta. Od 2016 dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, w skład którego wchodzi m.in. Centralne Archiwum Wojskowe, w latach 2016–2021 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2023 Przewodniczący Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022. To tej komisji boi się Tusk i dlatego chce ją zlikwidować!

W ramach działalności naukowej Cenckiewicz zajmuje się badaniami historii służb specjalnych państwa polskiego od 1944 roku do dziś, ich wpływu na społeczeństwo, gospodarkę i na państwo polskie po 1944 roku. Zajmuje się także historią najnowszą Polaków poza Polską – polską emigracją polityczną, Polonią w USA, historią opozycji antykomunistycznej w okresie Polski Ludowej.

Sklep Gazety Polskiej – książki, koszulki, akcesoria, prasa (gazetapolska.pl)

 📣30 listopada zapraszamy na promocję książki @Cenckiewicz "Historia"

Spotkanie odbędzie się ⬇️
📍 ul. Wincentyny Teskowej 1, Bydgoszcz
⏰17.30#IPN #Bydgoszcz@GPtygodnik@WydawnictwoLTW@RepublikaTV@NowePanstwo@niezaleznapl pic.twitter.com/L8yuSDfAaJ

— Wojskowe Biuro Historyczne (@WBH_2016) November 29, 2023

 

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy