NATO ws. Ukrainy: Przyjęcie do Sojuszu to decyzja polityczna

Artykuł
Do rozszerzenia Sojuszu powinno być też gotowe NATO
Fot. Wikimedia Commons

Po to, by Ukraina otrzymała Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO, nie wystarczy techniczne zrealizowanie konkretnych kryteriów, bo przyjęcie danego kraju do Sojuszu, to decyzja polityczna - oświadczył przedstawiciel NATO James Appathurai.

Appathurai, specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego NATO na Kaukaz i Azję Środkową, odniósł się w ten sposób do słów prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o tym, że Ukraina chce otrzymać spis kryteriów, koniecznych dla zrobienia następnego kroku na ścieżce integracji z NATO.

- Chcielibyśmy mieć uzgodnione z NATO kryteria, uzgodnione wskaźniki, według których dalej będzie oceniana skuteczność reform na Ukrainie i jej gotowość do członkostwa - powiedział Zełenski.

- To tak nie działa - odpowiedział przedstawiciel NATO, cytowany przez portal Europejska Prawda.

- Nie ma konkretnego spisu kryteriów, po wypełnieniu których przyznaje się MAP (Membership Action Plan - Plan Działań na rzecz Członkostwa) albo członkostwo, ponieważ to jest polityczna decyzja, to nie są tylko techniczne kryteria - wyjaśnił.

- Nie mówię, że nie ma związku między reformami i decyzją polityczną, oczywiście, związek jest. Ale realizacja spisu kryteriów nie wystarcza sama w sobie - zaznaczył.

Podkreślił, że kraj powinien być gotowy do członkostwa, ale do rozszerzenia Sojuszu powinno być też gotowe NATO i decyzja ta powinna być podejmowana przez kraje do niego należące.

- Ale bez udziału krajów trzecich, w tym przypadku Rosji - podkreślił.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy