Przejdź do treści
9:10 Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że wyśle Ukrainie uzbrojenie. Trump ma przekazać Ukrainie m. in. broń ofensywną - podał w poniedziałek portal Axios, powołując się na swoje źródła
8:35 Psychologia znów była najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez przyszłych studentów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się blisko 15 osób
7:49 Minister obrony RFN Pistorius oświadczył, że Niemcy nie będą w stanie przekazać Ukrainie kolejnych systemów obrony powietrznej Patriot, ponieważ w kraju pozostało ich tylko 6. Pistorius wykluczył też dostarczenie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus
7:30 Pożar hali produkcyjno-magazynowej w Mińsku Mazowieckim został opanowany, trwa dogaszanie ognia – informuje Państwowa Straż Pożarna. Rzecznik PSP starszy brygadier Karol Kierzkowski podkreślił, że akcja może potrwać wiele godzin
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Morawiecki: KE niewłaściwie rozumie rozdział między kompetencjami państw i struktur unijnych

Źródło: Fot. PAP/Hanna Bardo

Nie zgadzam się z wnioskiem Komisji Europejskiej, że Trybunał Konstytucyjny rzekomo nie spełnia jakichś wymogów. Komisja Europejska niewłaściwie rozumie rozdział między kompetencjami państw i struktur unijnych - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Komisja Europejska poinformowała tego dnia o uruchomieniu przeciwko Polsce procedury w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Komisji polski TK poprzez swoje dwa ostatnie wyroki naruszył przepis Traktatu o UE mówiący m.in., że Trybunał Sprawiedliwości UE zapewnia poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów. - W konsekwencji tych orzeczeń osoby stające przed polskim sądem nie mają pełnych gwarancji opisanych w tym artykule - uzasadnił decyzję o wszczęciu procedury komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni. Dodał, że w ocenie KE „TK nie spełnia już wymogu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy prawa”, czego wymaga TUE.

O komentarz w tej sprawie premier był pytany podczas konferencji w Rudzie Śląskiej. - Bardzo głęboko nie zgadzam się z taką tezą podstawową tego wniosku Komisji Europejskiej, a mianowicie, że Trybunał Konstytucyjny nie spełnia jakichś rzekomo wymogów. Oczywiście nie tylko spełnia wszelkie wymogi niezależności, niezawisłości, ale jest to Trybunał Konstytucyjny, który dba o konstytucję, o to, żeby była ona realnie najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział szef polskiego rządu.

Podkreślił także, że z wdzięcznością może się wyrazić o fachowych pracach, analizach i werdyktach, które są wydane przez polski TK.

- Odsyłam do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2005 roku, który działał pod kierunkiem profesora Marka Safjana, do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2010 roku i 2011 roku pod kierunkiem pana profesora (Andrzeja) Rzeplińskiego. Niektórzy próbują nadać wyrokom Trybunału Konstytucyjnego zabarwienie polityczne – podkreślił.

Czytaj: KE uruchamia procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. „To napaść na polską konstytucję”

- Jak porównamy te trzy wyroki, które dotyczyły relacji pomiędzy prawem a konstytucją polską, to zauważymy pewną ciągłość tych postanowień, ciągłość linii argumentacji i dlatego ja nie mam wątpliwości, że zarówno w 2005 roku, w 2010, 2011, jak i podczas wydawania tego ostatniego wyroku, w październiku 2021 roku, Trybunał Konstytucyjny robił to z bardzo dużą pieczołowitością, mając na uwadze cały ustrój państwa polskiego, konstytucję państwa polskiego i że ten werdykt jest właściwy - dodał.

Morawiecki wskazał, „jeżeli Komisja Europejska w niewłaściwy sposób rozumie tzw. zasadę kompetencji przyznanych w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej, to jest to oczywiście problem, także problem dla Komisji Europejskiej”.

- Sądzę, że coraz więcej państw członkowskich Unii Europejskiej dostrzega to, że przecież gdzieś musi być granica kompetencji, o czym może decydować Unia Europejska, a o czym państwo polskie. Czy chcielibyśmy, żeby Unia Europejska decydowała o prawie rodzinnym, o prawie spadkowym czy jakichkolwiek innych, które przynależą do dziedziny państw członkowskich? Raczej nie. Ogromna większość obywateli europejskich odpowiada na takie pytanie przecząco – ocenił premier.

Jak dodał, „jeżeli Komisja Europejska dalej brnie w kierunku braku zrozumienia rozdziału kompetencji pomiędzy państwa członkowskie a instytucje centralne, instytucje w Brukseli, tzn. że trend rozwijania centralizmu demokratycznego, centralizmu biurokratycznego z Brukseli niestety postępuje, ale jemu trzeba gdzieś postawić tamę”.

Polska ma dwa miesiące, by odnieść się do treści pisma KE informującego o wszczęciu procedury.

Komisja postanowiła uruchomić procedurę w związku z dwoma wyrokami TK. 14 lipca orzekł on, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. W uzasadnieniu wyroku TK wskazano, że Unia Europejska nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów.

Z kolei 7 października TK uznał, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

PAP

Wiadomości

UPA zamordowała setki Polaków. 82 lata temu rozegrała się masakra w Kołodnie

Oficjalnie: Iga Świątek z awansem w rankingu WTA

Polacy nie wierzą we współpracę Tuska z Nawrockim

„To jest paranoja”. Poseł Kanthak ostro o wystawie „Nasi Chłopcy” z Wehrmachtu

Republika zmienia numer konta! Prosimy o wsparcie w obliczu ataków władzy

Zielony Ład prowadzi do kryzysu. Holandia nie wytrzymuje obciążeń energetycznych

Niespodzianka w finale! Chelsea rozbija PSG i sięga po Klubowe Mistrzostwo Świata

Sachajko: koalicję 13 grudnia spaja perspektywa aresztu

Sondaż OGB: KO na pierwszym miejscu, ale bez większości. Koalicja 13 grudnia traci grunt pod nogami

Oburzenie i niedowierzanie. W Gdańsku wystawa o „naszych chłopcach” z Wehrmachtu

PiS rusza do ofensywy programowej. Gliński: przygotowujemy się na przejęcie władzy

Biskup o rekonstrukcji rządu: będzie, bo trudno się z tego wycofać

WP ujawnia: Giertych w sprawie „Buddy”. Groźby, e-maile, naciski

Dziś zakończy się misja załogi Ax-4. Astronauci wracają na Ziemię

Zmarł sześć lat temu. Zwłoki odkrył komornik

Najnowsze

UPA zamordowała setki Polaków. 82 lata temu rozegrała się masakra w Kołodnie

Republika zmienia numer konta! Prosimy o wsparcie w obliczu ataków władzy

Zielony Ład prowadzi do kryzysu. Holandia nie wytrzymuje obciążeń energetycznych

Niespodzianka w finale! Chelsea rozbija PSG i sięga po Klubowe Mistrzostwo Świata

Sachajko: koalicję 13 grudnia spaja perspektywa aresztu

Oficjalnie: Iga Świątek z awansem w rankingu WTA

Polacy nie wierzą we współpracę Tuska z Nawrockim

„To jest paranoja”. Poseł Kanthak ostro o wystawie „Nasi Chłopcy” z Wehrmachtu