Przejdź do treści

KE uruchamia procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. „To napaść na polską konstytucję”

Źródło: Fot. Canva

Komisja Europejska poinformowała w środę o uruchomieniu przeciwko Polsce procedury w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. - Wczorajszy wyrok TSUE jest elementem zaplanowanej akcji - skomentował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.


- Zdaniem Komisji polski Trybunał Konstytucyjny naruszył art. 19 pkt 1 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) poprzez swoje dwa ostatnie orzeczenia. W konsekwencji tych orzeczeń osoby stające przed polskim sądem nie mają pełnych gwarancji opisanych w tym artykule. Uważamy, że to orzecznictwo narusza ogólne zasady niezawisłości, nadrzędności, skuteczności i jednolitości stosowania prawa unijnego oraz wiążących skutków orzeczeń TSUE - uzasadnił decyzję o wszczęciu procedury komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni, który na konferencji prasowej w Brukseli informował o przebiegu cotygodniowego posiedzenia komisarzy unijnych.

Wspomniany przez przedstawiciela KE fragment TUE brzmi: "Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i sądy wyspecjalizowane. Zapewnia on poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów. Państwa Członkowskie ustanawiają środki zaskarżenia niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii".

- Uważamy również, że (polski) TK nie spełnia już wymogu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy prawa, czego wymaga traktat. Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa. Prawa Europejczyków na mocy traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie żyją w Unii Europejskiej - dodał.

Polska ma dwa miesiące, by odnieść się do treści pisma

Komisja postanowiła uruchomić procedurę w związku z dwoma wyrokami TK. 14 lipca br. Trybunał orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. W uzasadnieniu wyroku TK wskazano, że Unia Europejska nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów.

Z kolei 7 października br. polski TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Zdecydowany sprzeciw polityków

Uruchomienie procedury naruszeniowej wobec Polski przez Komisję Europejską skomentowali politycy m.in. premier Mateusz Morawiecki.

- Bardzo głęboko nie zgadzam się z taką tezą podstawową, że TK nie spełnia jakichś wymogów. Mogę tylko z wdzięcznością myśleć o fachowych pracach, decyzjach i werdyktach Trybunału Konstytucyjnego - powiedział premier.

Z kolei Beata Szydło uważa, że KE chce pozbawić Polskę prerogatyw suwerennego państwa.

- To już nie jest spór prawny, to atak na polską Konstytucję i podstawy polskiej państwowości - oznajmiła.

Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie przeciwko Polsce, negując funkcjonowanie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. To już nie jest spór prawny, to atak na polską Konstytucję i podstawy polskiej państwowości. KE chce pozbawić Polskę prerogatyw suwerennego państwa.

— Beata Szydło (@BeataSzydlo) December 22, 2021

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta jest zdania, że wczorajszy wyrok TSUE jest elementem zaplanowanej akcji.

- Dzisiaj w oparciu o tezy wyroku KE wszczyna postępowanie i chce podporządkować prawu unijnemu Trybunał Konstytucyjny w Polsce. To napaść na polską konstytucję i naszą suwerenność - powiedział. 

Oto przepis Konstytucji Rumunii, który TSUE wczoraj pozwolił sądom krajowym pomijać. Analogiczny przepis mamy w polskiej konstytucji. Dzisiaj KE atakuje właśnie Polskę. Realizowana jest operacja podporządkowania UE sądów konstytucyjnych, czyli TSUE chce oceniać konstytucję sam! pic.twitter.com/xMVN5jQcKN

— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) December 22, 2021

- Politycy Europejskiej Partii Ludowej uzgodnili z sędziami TSUE wyrok w sprawie Polski - napisał Paweł Lisiecki. 

„KE podjęła decyzję o uruchomieniu procedury naruszeniowej przeciwko Polsce w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.”
Co znaczy w tłumaczeniu na język polski: Politycy Europejskiej Partii Ludowej uzgodnili z sędziami TSUE wyrok w sprawie Polski.

— Paweł Lisiecki ????????????‍????‍????‍???? (@lisieckipawel) December 22, 2021

Niezadowolenia nie kryją również publicyści 

- TSUE cichcem diametralnie zmienił formułę UE z organizacji suwerennych państw działających w ramach zawartych traktatów w federalne oberpaństwo poddane despotyzmowi samozwańczej „oświeconej elity” - twierdzi Ziemkiewicz. 

Może zajęci pierdołami typu „obrona TVN” nie zauważyliście, że TSUE cichcem diametralnie zmienił formułę UE z organizacji suwerennych państw działających w ramach zawartych traktatów w federalne oberpaństwo poddane despotyzmowi samozwańczej „oświeconej elity”

KURWA to nie żart! https://t.co/b0zBsm010M

— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) December 22, 2021

- Czy sejm RP mógłby już uznać TSUE za organizację przestępczą? - pyta prześmiewczo w mediach społecznościowych Krzysztof Karnkowski. 

Czy sejm RP mógłby już uznać TSUE za organizację przestępczą?

— Krzysztof Karnkowski (@karnkowski) December 22, 2021
PAP

Wiadomości

Kryzys w handlu Ameryki Północnej: Meksyk i Kanada idą na wojnę

Rozpętała piekło wokół siebie. Zdziwiona falą hejtu. Pogubienie

Kanada ma problem u siebie, a chce uderzyć w Trumpa...

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Dezercja nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Wieczór autorski dziennikarza Republiki i autora bestsellera "Historia cenzury"

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 01.02.2025

Najnowsze

Kryzys w handlu Ameryki Północnej: Meksyk i Kanada idą na wojnę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Rozpętała piekło wokół siebie. Zdziwiona falą hejtu. Pogubienie

Kanada ma problem u siebie, a chce uderzyć w Trumpa...

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę