Przejdź do treści
Mogiła ze szczątkami setek dzieci. Trudeau: Ciemny rozdział historii Kanady
Fot. twitter/ajplus

Na terenie szkoły dla Indian w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej odnaleziomo zbiorowy grób, w którym znajdują się szczątki 215 dzieci. Wcześniej uważano, że w tej przymusowej placówce wychowawczej zmarło maksymalnie 50 dzieci. Miejsce zidentyfikowano dzięki badaniom georadarem.

- W miniony weekend dzięki pomocy specjalisty używającego georadaru na jaw wyszła trudna prawda, na którą wskazywały wstępne ustalenia. Czyli potwierdzenie miejsca pochówku 215 dzieci, które były uczniami szkoły z internatem Kamloops Indian Residential School - napisała w komunikacie Roseanne Casimir, wódz plemienia Tk'emlups te Secwepemc. Niektóre z dzieci miały zaledwie 3 lata.

Roseanne Casimir poinformowała, że poszukiwania podjęto, ponieważ istniała pewna wiedza w społeczności, którą można było zweryfikować dopiero teraz.

- Chodzi o zaginione dzieci, których śmierci nikt nie dokumentował. Prace poszukiwawcze rozpoczęto 20 lat temu. Dopiero obecna, bardzie zaawansowana i precyzyjniejsza technologia pozwoliła je sfinalizować - podkreśliła.

Stewart Phillip, który jest przewodniczącym Stowarzyszenia Indiańskich Wodzów Kolumbii Brytyjskiej poinformował, że dzieci z Kamloops zostały wykradzione ze swoich domów pod nadzorem rządu Kanady i nigdy ich nie oddano.

- Wzywam wszystkich tych, którzy nazywają się Kanadyjczykami, do uznania tego faktu za część wspólnej historii - zaapelował.

Justin Trudeau, który jest premierem Kanady zaznaczył, że informacja o odnalezieniu zbiorowego grobu w Kamloops to bolesne przypomnienie o ciemnym i wstydliwym rozdziale historii kraju.

The news that remains were found at the former Kamloops residential school breaks my heart - it is a painful reminder of that dark and shameful chapter of our country’s history. I am thinking about everyone affected by this distressing news. We are here for you. https://t.co/ZUfDRyAfET

— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) May 28, 2021

Szkoła dla dzieci

Na terenach zamieszkiwanym przez autochtoniczną społeczność Tk'emlups te Secwepemc znajdowała się wcześniej największa w Kanadzie tzw. residential school. Była to przymusowa szkoła dla rdzennej ludności.

Była jedną ze 139 tego rodzaju placówek w całej Kanadzie. Podczas funkcjonowania szkoły w Kamloops uczyło się w niej rokrocznie ok. 500 uczniów.

W 1890-1969 r. miejsce było prowadzone przez Kościół katolicki. Później budynek został przejęty przez rząd federalny; do 1978 r. działał w nim internat.
Sześcioletnie prace Komisji Prawdy i Pojednania zakończyły się w 2015 r. Zostało udokumentowane 150 lat działań przymusowych szkół dla indiańskich, inuickich i metyskich dzieci. Komisja określiła działalność szkół jako formę kulturowego ludobójstwa.

Raport Komisji odkrył prawdę niszczenia języka i kultury, prześladowań i przemocy.

Casimir poinformowała, że w zbiorowej mogile prawdopodobnie zostały pochowane dzieci z różnych indiańskich społeczności w Kolumbii Brytyjskiej. Być może znajdują się w niej także dzieci spoza tej prowincji. Na miejscu trwają prace koronera. Archiwista plemiennego muzeum współpracuje z Royal British Columbia Museum w poszukiwaniu dokumentów, które pomogłyby pomóc w zidentyfikowaniu dzieci.

Dzieci odrywano od rodzin sądząc, że edukacja ułatwi ich start życiowy.

Remains of 215 children as young as 3 are discovered at the site of a former residential school for indigenous children in Canada https://t.co/DzA92RxLzK

— Daily Mail Online (@MailOnline) May 29, 2021
wnp

Wiadomości

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Najnowsze

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna