Mimo pandemii inwestujemy na rynkach zagranicznych. FEZ wspiera polskich inwestorów

Artykuł
Mimo globalnej recesji nasi przedsiębiorcy są zainteresowanie zagraniczynymi rynkami
Pixabay/Maklay62

Fundusz Ekspansji Zagranicznej (FEZ), zarządzany przez PFR TFI, od początku działalności w 2015 r. zawarł już 18 umów inwestycyjnych i szykują się kolejne. - Mimo turbulencji gospodarczych, które obserwujemy na globalnym rynku, Fundusz Ekspansji Zagranicznej ocenia kolejne wnioski inwestycyjne zgłoszone przez polskie spółki — powiedział Piotr Kuba, członek zarządu PFR TFI.

PFR TFI wskazuje, że zawirowania gospodarcze w 2020 przyczyniły się do zmniejszenia inwestycji zagranicznych na całym świecie.

Spadek globalnych inwestycji zagranicznych

Firma podała, że według danych UNCTAD (Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju — United Nations Conference on Trade and Development) w 2020 roku nastąpił spadek wartości światowych inwestycji zagranicznych o 42 proc., osiągając poziom 859 mld dolarów.

Jednakże, jak wskazuje PFR TFI, niezależnie od pandemii, inwestycje zagraniczne są istotne nie tylko z punktu widzenia przedsiębiorstw i ich rozwoju, ale także gospodarki całego kraju. Wpływają bowiem pozytywnie na wzrost gospodarczy, stanowią źródło transferu know-how, czy technologii.

- Mimo turbulencji gospodarczych, które obserwujemy na globalnym rynku, Fundusz Ekspansji Zagranicznej ocenia kolejne wnioski inwestycyjne zgłoszone przez polskie spółki. Przedsiębiorstwa mają świadomość tego, że mogą rozwijać się globalnie, a FEZ skutecznie im w tym pomaga – powiedział Piotr Kuba, członek zarządu PFR TFI.

Polskie firmy gotowe na rozwój

Z perspektywy działania FEZ ostatnie miesiące były czasem intensywnej pracy, która zaowocowała kolejnymi podpisanymi umowami inwestycyjnymi. W grudniu 2020 FEZ podpisał umowę inwestycyjną z Poznańską Korporacją Budowlaną Pekabex, która przejęła fabrykę betonowych fabrykatów zlokalizowaną w Bawarii.

Z kolei w styczniu 2021 FEZ podpisał umowę ze spółką deweloperską Victoria Dom, która planuje zakup gruntów i realizację kolejnych projektów na terenie Niemiec. W ostatnim czasie FEZ zainwestował również z Rainbow Tours w Grecji, wspierając plany umiędzynarodowienia polskiej spółki. FEZ za 9 mln euro objął 34 proc. udziałów w White Olive.

- Zaangażowanie w rozwój działalności spółki zależnej Rainbow Tours wpisuje się w strategię FEZ. Inwestycja w spółkę White Olive pozwoli umocnić pozycję Rainbow na rynku Unii Europejskiej i poprawi jej konkurencyjność – m.in. powiedział Piotr Kuba.

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy