Nowe miejsca w żłobkach. Krajowy Plan Odbudowy pokryje koszty

Artykuł
Dzięki 381 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy powstanie łącznie 36 tys. miejsc w żłobkach
Fot. Canva

Dzięki 381 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy powstanie łącznie 36 tys. miejsc w żłobkach. Przygotowany zostanie także uniwersalny projekt architektoniczny, który pomoże obniżyć koszty inwestycji podmiotom chcącym utworzyć takie placówki - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Minister Maląg zwraca uwagę, że środki z KPO będą przeznaczone również na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i rozwój ekonomii społecznej.

Sfinansowane zostanie także powstanie systemu teleinformatycznego wspierającego aplikowanie o środki z programu „Maluch plus", ich rozliczanie oraz monitorowanie jego realizacji.

- Będziemy także pracować nad inwestycjami wspierającymi reformę instytucji rynku pracy oraz rozwój ekonomii społecznej. Tu do dyspozycji mamy 45 mln euro – dodaje szefowa resortu rodziny. Środki te mają być przeznaczone na inwestycje zwiększające konkurencyjność rynkową i skalę działania podmiotów wspierających m.in. zatrudnienie i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, np. osób z niepełnosprawnością, seniorów i bezrobotnych.

Rynek ekonomii społecznej i solidarnej to ok. 90 tys. podmiotów, które zatrudniają blisko 210 tys. pracowników. MRiPS szacuje, że podmioty te w czasie pandemii otrzymały rządowe wsparcie o łącznej wartości ok. 150 mln zł.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy