Przejdź do treści
18:27 Płonie hala Zakładów Tworzyw Sztucznych w Siemianowicach Śląskich - trwa akcja gaśnicza
17:28 Prezydent Donald Trump: Jeśli w ciągu 50 dni nie dojdziemy do porozumienia z Rosją, nałożymy na nią surowe cła; jesteśmy z Rosji bardzo niezadowoleni
17:23 USA: Prezydent Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym NATO - w trakcie spotkania zapowiedział przedstawienie nowego planu obronnego dla Ukrainy
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
12:50 Rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda potwierdziła w wywiadzie w PAP, że trwają rozmowy o połączeniu Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Jej zdaniem nowa partia mogłaby funkcjonować pod nazwą Koalicja Obywatelska
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Miesiąc do otwarcia igrzysk w Soczi. Putin zarządził blokadę miasta

Źródło: RIA Novosti/CC

Tylko miesiąc pozostał do rozpoczęcia 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Choć ich oficjalne otwarcie nastąpi 7 lutego, to jednak już dzień wcześniej walkę o medale rozpoczną łyżwiarze figurowi, snowboardziści i freestylowcy.

Od wtorku w Soczi obowiązywać będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, zarządzone przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Faktycznie ustanowił on blokadę miasta na czas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Te pierwsze odbędą się w dniach 7-23 lutego, a drugie - od 7 do 16 marca.

Również we wtorek w Parku Olimpijskim swoje podwoje otworzy główne Centrum Prasowe. Będzie ono czynne przez całą dobę. Jest obliczone na jednoczesną pracę 6,5 tys. dziennikarzy. Bezpośrednio przy centrum wybudowano hotel dla przedstawicieli mediów.

Putin zarządził, że od 7 stycznia do 21 marca zakazany zostanie wjazd do Soczi wszelkich środków transportu, oprócz transportu kolejowego, pojazdów służb ratowniczych oraz samochodów zarejestrowanych w tym mieście lub posiadających olimpijskie akredytacje. Ograniczony zostanie też ruch samochodowy wokół Soczi.

Ponadto utworzona została strefa zamknięta, wjazd do której możliwy będzie wyłącznie na podstawie specjalnych zezwoleń. Część granicy tej strefy przebiega wzdłuż granicy administracyjnej z Karaczajo-Czerkiesją, republiką wchodzącą w skład FR, aż do granicy państwowej Rosji z Abchazją, republiką, która w 2008 roku przy poparciu Moskwy oddzieliła się od Gruzji.

Powstały też strefy kontrolowane, do których można będzie wjechać po przejściu policyjnej kontroli. Dla kierowców wprowadzone zostały "olimpijskie" mandaty: za wjazd na wydzielone pasy ruchu - 5 tys. rubli (153 dolary), za wjazd do miasta bez przepustki lub naruszenie przepisów parkingowych - 3 tys. rubli (92 dolary).

Putin także zabronił sprzedaży w mieście broni, amunicji, materiałów wybuchowych i środków trujących. Początkowo również zakazał organizowania w Soczi jakichkolwiek manifestacji i zgromadzeń publicznych między 7 stycznia a 21 marca, jednak w ubiegłym tygodniu zakaz ten uchylił.

Po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich wszyscy kibice będą musieli uzyskać specjalną kartę identyfikacyjną ze zdjęciem, bez której bilety na zawody nie będą ważne. Te karty kibica będą zarazem przepustkami do Parku Olimpijskiego na imprezy programu kulturalnego olimpiady. Bilety na zawody można było kupić wyłącznie za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej igrzysk. Karty kibica wydaje Komitet Organizacyjny, jednak o ich przyznaniu decyduje Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

Igrzyska w Soczi będą też najbardziej inwigilowaną olimpiadą w historii. Jak twierdzą specjalizujący się w problematyce rosyjskich służb specjalnych Andriej Sołdatow i Irina Borogan z portalu Agentura.ru, środki bezpieczeństwa obejmują zakrojony na wielką skalę podsłuch elektroniczny i monitoring.

Organizatorzy udostępnili na całym terytorium olimpijskim sieć telefonii komórkowej 4G i bezpłatną bezprzewodową sieć komputerową WiFi. Wszyscy dostawcy tych usług zostali jednak zobowiązani do budowy sieci w taki sposób, by specsłużby miały do nich pełny i nieskrępowany dostęp. Sołdatow podkreślił, że chodzi nie o zbieranie metadanych, lecz o możliwość podsłuchiwania rozmów i kontrolowania wszelkiej korespondencji.

FSB będzie czynić to z wykorzystaniem systemu środków technicznych SORM-3, połączonej wersji systemów SORM i SORM-2. Ten pierwszy umożliwia podsłuch rozmów telefonicznych, a drugi - monitorowanie internetu.

"Przekaz danych pocztą elektroniczną, rozmowy telefoniczne, portale społecznościowe, wideoczaty, messengery i wszelkie inne sposoby komunikacji, z których korzystamy na co dzień i z których korzystąc będą uczestnicy oraz goście olimpiady, znajdą się pod kontrolą systemu SORM" - ostrzegają Sołdatow i Borogan. Niezbędny do tego sprzęt rosyjskie służby specjalne zakupiły m.in. w USA i Izraelu.

FSB również zbudowała w Soczi szeroką sieć wideomonitoringu. Sytuację w mieście będzie kontrolowała także przy użyciu co najmniej dwóch samolotów bezzałogowych.

Rygory takie wprowadzono przede wszystkim z powodu niespokojnej sytuacji na południu Rosji, zwłaszcza na Północnym Kaukazie. Przywódca tamtejszych islamskich radykałów Doku Umarow, wróg numer jeden Kremla, latem ubiegłego roku zaapelował do swych zwolenników, by uniemożliwili przeprowadzenie igrzysk w Soczi.

O panującym tam napięciu przypomniały w końcu grudnia zamachy bombowe w Piatigorsku i Wołgogradzie, miastach odległych tylko o - odpowiednio - 270 i 670 km od Soczi. Bodaj nigdy dotąd kraj przyjmujący olimpiadę nie miał do czynienia z taką erupcją terroryzmu bezpośrednio przed igrzyskami.

pap

Wiadomości

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Naciski na Hołownię - Tusk szykował zamach stanu?

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najstarszy prezydent świata znów kandyduje. Wiek go nie zatrzyma

Milicic ogłosił kadrę Polski na EuroBasket 2025

Hubert Hałas – piłka nożna w sercu, inspiracja w sieci

Fundacja bije na alarm. Była wokalistka Dwa plus Jeden uparcie odrzuca pomoc, a sytuacja jest poważna

Atak rządzących na Republikę: władze stacji zawiadamiają szefa KRRiTV

Arsenal wyłoży ponad 70 mln euro za Gyokeresa. Transfer bliski finalizacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce, aby szefem rządu była kobieta

Najnowsze

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Naciski na Hołownię - Tusk szykował zamach stanu?

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną