Miejsce pamięci polskich ofiar w Niemczech. Będzie w samym sercu Berlina

Artykuł
Steinmeier powiedział, że miejsce pamięci będzie miało charakter historyczny
Fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał, że są prowadzone intensywne prace nad utworzeniem miejsca pamięci polskich ofiar okupacji niemieckiej. Steinmeier zaznaczył, że będzie to miejsce, które pokaże dzisiejszym pokoleniom ogrom cierpień i niewyobrażalnych zniszczeń jakich doświadczyła Polska.

Składający w czwartek wizytę w Warszawie prezydent Steinmeier i prezydent Andrzej Duda spotkali się po południu na Zamku Królewskim z młodzieżą uczestniczącą w projektach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Spotkanie zorganizowano z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Steinmeier przypomniał podczas spotkania, że prowadzone są prace nad utworzeniem w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar niemieckiej okupacji.

- Dobrze, że na podstawie uchwały niemieckiego Bundestagu w sposób naprawdę intensywny, ale również w ramach ścisłej polsko-niemieckiej wymiany poglądów, prowadzone są obecnie prace dotyczące utworzenia i kształtu miejsca upamiętnienia polskich ofiar narodowego socjalizmu w Berlinie. I to nie gdziekolwiek w Berlinie, tylko w samym sercu Berlina - podkreślił Steinmeier.

Mówił, że będzie to miejsce widoczne dla berlińczyków, Polaków i osób z całego świata odwiedzających Berlin. Jak dodał prezydent Niemiec, będzie to miejsce, które unaoczni dzisiejszym pokoleniom ogrom cierpień i niewyobrażalnych zniszczeń jakich doświadczyła Polska.

Frank-Walter Steinmeier powiedział, że miejsce pamięci będzie miało charakter historyczny, a jednocześnie skierowany w przyszłość, będzie miejscem niemiecko-polskim i europejskim, pomnikiem i również miejscem spotkań.

O miejscu pamięci mówił też podczas spotkania prezydent Duda. Podkreślił, że cieszy go inicjatywa budowy w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar okupacji niemieckiej. Podkreślił, że będzie to gest, który zostanie przyjęty w Polsce z uznaniem. Oświadczył ponadto, że chciałby, aby prezydenci Polski i Niemiec odsłonili taki pomnik nie później niż w 2024 roku - w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy