Frank-Walter Steinmeier z wizytą w Polsce. Duda: Cieszę się, że możemy powitać prezydenta Niemiec

Artykuł
Zapraszamy!
Fot. facebook/prezydentpl, KPRP/Grzegorz Jakubowski

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożył oficjalną wizytę w Polsce. Wizyta ma związek z 30. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydentów Duda wskazał, że spotkanie odbywa się dokładnie w 30-rocznicę podpisania tego traktatu, który miał przełomowy charakter w naszej historii i został podpisany w niezwykle przełomowym czasie.

- To był rok 1991, dokładnie 17 czerwca, tuż po głębokich przemianach, które następowały wtedy w Polsce, w Niemczech, w Europie. Po zmianach ustrojowych, czy w trakcie zmian ustrojowych, ale także i niezwykle znaczący w kontekście zjednoczenia Niemiec - zaznaczył Duda.

Wskazał na upadek Muru Berlińskiego, który był symbolem powalenia żelaznej kurtyny.

- W trakcie naszego spotkania podkreślałem, że stało się to dla dobra nas wszystkich, dla dobra obu naszych narodów i innych narodów Europy. Dla dobra Polaków, Niemców, że było to także i dzieło polskiej Solidarności - stwierdził.

- Twardej postawy polskich robotników, polskiego społeczeństwa, które pokojowo walczyło o to, by wyzwolić się z okowów komunizmu i które swoją determinacją dało sygnał także i innym społeczeństwom, również i narodowi niemieckiemu do tego by być razem, że jest wielka szansa na historyczną przemianę i ta przemiana się stała - mówił prezydent RP.

Jak dodał, ta przemiana dokonała się także dzięki wsparciu sojuszniczemu m.in. ze strony USA.

Duda wymienił też postacie takie jak Ronald Reagan, Jan Paweł II, Margaret Thatcher, Helmut Kohl czy Michaił Gorbaczow.

Źródło: facebook/prezydentpl, portal TV Republika, pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy