Ceremonia powitania Prezydenta Niemiec przez Prezydenta Andrzeja Dudę

Artykuł
Fot. Portal TV Republika

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier składa oficjalną wizytę w Polsce. Wizyta ma związek z 30. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Kwestia realizacji Traktatu będzie jednym z tematów rozmowy Prezydentów Polski i Niemiec.

Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Steinmeiera przez prezydenta Andrzeja Dudę odbyła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Prezydenci Duda i Steinmeier będą rozmawiać w „cztery oczy”, po czym odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydentów. Po rozmowach przywódcy Polski i Niemiec spotkają się z mediami.

Po konferencji prasowej Prezydentów zaplanowane jest oficjalne śniadanie wydawane przez Prezydenta Polskiej na cześć Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Po południu przywódcy Polski i Niemiec spotkają się na Zamku Królewskim z młodzieżą z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu pomiędzy RP i RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Przewidziano wystąpienia Prezydentów RP oraz RFN.

Jak powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski, jednym z tematów rozmowy Prezydentów Dudy i Steinmeiera będzie kwestia realizacji Traktatu. Wskazał, że rozmowa będzie dotyczyła także kwestii bieżących, w tym wydarzeń na Białorusi i na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej oraz „nowych relacji transatlantyckich, które wyłaniają się z ostatnich decyzji i ruchów po stronie amerykańskiej i niemieckiej”.

– Warto, by nasi niemieccy partnerzy wysłuchali po raz kolejny naszych krytycznych opinii i przestróg, jeśli chodzi o konsekwencje realizacji gazociągu Nord Strem 2. My konsekwentnie przekazujemy nasze krytyczne stanowisko w tej sprawie zarówno stronie amerykańskiej, jak i niemieckiej. Wskazujemy na konsekwencje w postaci wzrostu napięcia i spadku bezpieczeństwa w Europie – powiedział minister Szczerski.

Źródło: Portal TV Republika, PAP/prezydent.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy