Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego. Zwyciężył Polak

Artykuł
Konkurs jest organizowany w Poznaniu co pięć lat od 1957 r.
Fot. pixabay/LaPorte

Piotr Pielaszek został zwycięzcą 14. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Od piątku zwycięskie instrumenty będzie można zobaczyć na wystawie.

Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym i jednym z największych tego typu konkursów na świecie.

Do tegorocznej edycji konkursy zgłoszono łącznie 88 skrzypiec zbudowanych przez lutników. Ostatecznie do Poznania dotarły i ocenie zostały poddane 72 instrumenty. Zgłoszenie wpłynęły z 14 krajów, w tym z Włoch, Francji, Japonii i Korei Południowej.

Polak dwukrotnym zwycięzcą

Pierwsze miejsce zajął Piotr Pielaszek za instrument DALI". Zwycięzca wygrał 16 tys. euro oraz dostał złoty medal Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Co więcej, Pielaszek został również laureatem drugiej nagrody. Otrzymał 5 tys. euro i srebrny medal za instrument SELVA".

Nagrodę za najwyżej ocenione walory lutnicze instrumentu otrzymał Gonzalo Bayolo za instrument QUERCUS". Hiszpan otrzymał 2 tys. euro i medal Związku Polskich Artystów Lutników.

- Dzięki tej stworzonej po wojnie kolekcji, zarówno młodzi, jak i dojrzali, utalentowani polscy skrzypkowie mogą wykonywać muzykę na najwyższej klasy instrumentach. To unikalny w skali światowej zbiór, rozwijający potencjał kolejnych pokoleń polskich wiolinistów - zaznaczyli organizatorzy.

Nagrodzone instrumenty zostaną pokazane na wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy