Operowe Oscary rozdane. Trzy nagrody Opera Awards dla Polaków

Artykuł
Teatr Wielki w Poznaniu
Fot. Diego Delso/domena publiczna

Kontratenor Jakub Jóżef Orliński, scenografka Małgorzata Szczęśniak i Teatr Wielki w Poznaniu otrzymali Opera Awards za rok 2020. To najważniejsza i najbardziej prestiżowa nagroda w branży operowej.

Jakub Józef Orliński jest nie tylko wybitnym kontratenorem, ale także tancerzem breakdance. Krytycy podkreślają jego umiejętność interpretacji muzyki dawnej, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę wobec muzyki. W 2019 r. wystąpił z recitalem w Carnegie Hall, a także w Alice Tully Hall w nowojorskim Lincoln Center, zbierając pozytywne recenzje między innymi w „New York Times”, który podsumował go nagłówkiem „Milenijny kontratenor – gwiazdor popowy”. We wrześniu 2020 w Berlinie został wyróżniony tytułem „najlepszy śpiewak roku” w plebiscycie magazynu „Opernwelt”.

Małgorzata Szczęśniak to scenografka i autorka kostiumów, znana przede wszystkim ze współpracy z Krzysztofem Warlikowskim. W 2015 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej.

Teatrowi Wielkiemu w Poznaniu otrzymał nagrodę za wystawienie opery „Paria” Stanisława Moniuszki. Wyreżyserował ją Graham Vick, a jury doceniło spektakl w kategorii „opera odkryta na nowo”.

Wcześniej Opera Awards otrzymali m.in. Mariusz Treliński i Krzysztof Warlikowski oraz Waldemar Dąbrowski.

Ze względu na pandemię gala odbyła się online.

Źródło: www.operaawards.org

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy