Merkel o procesie zbliżania Bałkanów Zachodnich z UE: Widać pewien postęp

Artykuł
Merkel oceniła, że współpraca regionalna promowana od 2014 r. przyniosła już sukcesy
Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL

– Ze względów strategicznych sześć państw Bałkanów Zachodnich może się stać przyszłymi członkami Unii Europejskiej – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. – Jest jeszcze dużo pracy do wykonania, ale widać też pewien postęp – dodała.

– W interesie Unii Europejskiej jest, aby ten proces posuwał się naprzód – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel dziennikarzom po wirtualnej konferencji na temat Bałkanów Zachodnich, „wskazując na wpływy Rosji i Chin w regionie, ale nie wymieniając ich z nazwy” – napisała agencja Reutera.

Kanclerz Niemiec stwierdziła, że „w procesie zbliżania Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską w ostatnich latach były blaski i cienie”. – Jest jeszcze dużo pracy do wykonania, ale widać też pewien postęp – powiedziała kanclerz.

Merkel oceniła, że silniejsza współpraca regionalna promowana od 2014 roku przyniosła już pierwsze sukcesy, takie jak umowa roamingowa, która właśnie weszła w życie. Poinformowała też w poniedziałek, że Niemcy przekażą 3 miliony dawek szczepionki przeciwko COVID-19 narodom Bałkanów Zachodnich „tak szybko, jak to możliwe”.

W konferencji wzięli udział szefowie rządów Serbii, Albanii, Macedonii Północnej, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry i Kosowa, a także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Źródło: PAP/WNP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy