Masz kasę i lubisz szkocką whisky? Mogłeś kupić butelkę za... 2,7 mln dolarów

Portal TV Republika 20-11-2023, 09:00
Artykuł
facebook.com

Butelka szkockiej whisky uznawanej za „najbardziej pożądaną” została sprzedana za rekordową kwotę 2,1 miliona funtów (ok. 8,5 mln zł). Cena znacznie przekroczyła przedsprzedażowe szacunki, od 750 tys. do 1,2 miliona funtów.

Butelka Macallan Adami została sprzedana w sobotę na aukcji w Londynie po zażartej licytacji - poinformowała agencja AP. „Macallan 1926 to jedyna whisky, którą każdy aukcjoner chce sprzedawać i każdy kolekcjoner chce posiadać” – powiedział Jonny Fowle, globalny szef ds. alkoholi domu aukcyjnego Sotheby’s.

Sprzedany trunek jest napojem sędziwym, stwierdza AP i wskazuje na jej historię, 40 butelek whisky Macallan wyprodukowano w 1926 r i umieszczono, by leżakowała w beczce po sherry. Spędziła tam spokojnie 60 lat, podczas gdy na świecie był wielki kryzys, a potem II wojna światowa, gdy Indie, a w ślad za nimi inne skolonizowane państwa uzyskiwały niepodległość, gdy toczyła się zimna wojna, wojny w Korei i Wietnamie, gdy wynajdowano szczepionkę przeciwko polio i rozpowszechniały się komputery. W 1986 roku, po sześciu dekadach, w roku katastrofy w Czarnobylu, whisky opuściła beczkę i została zabutelkowana.

W 2019 jedną z tych butelek sprzedano za rekordową - do soboty - cenę 1,5 miliona funtów.

Przed aukcją butelkę poddano regeneracji, polegającej na wymianie korka i podklejeniu rogów etykiety.

Ze sprzedanej w sobotę butelki pobrano jeden mililitr whisky w celu przeprowadzenia testów i dla porównania z zawartością innych butelek z rocznika 1926” - dodała agencja AFP.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy