Lato w rytmie jazzu. Wybitni amerykańscy muzycy wystąpią w Polsce

Artykuł
11 lipca na Warsaw Summer Jazz Days wystąpi kwartet Aliny Bzhezinskiej
Fot.: twitter/JazzSketches

Wynton Marsalis, trębacz i kompozytor wystąpi na 23. Bielskiej Zadymce Jazowej. Natomiast Brandford Marsalis, saksofonista i kompozytor na Warsaw Summer Jazz Days 2021.

Ze względu na sytuację pandemiczną, organizatorzy postanowili zorganizować tegoroczny festiwal w innej formule niż dotychczas.

Z myślą o bezpieczeństwie muzyków i publiczności przygotowywane są sceny plenerowe oraz wielki namiot, gdzie koncertować będą uznane i wschodzące gwiazdy światowego i polskiego jazzu.

- Istotą i największym atutem Zadymki był zawsze, od początku wpisany w pomysł tej imprezy, bliski kontakt muzyków i publiczności. To właśnie on był jedną z przyczyn sukcesu tej imprezy. Trudno więc sobie wyobrazić Zadymkę przeniesioną do internetu - zaznaczono.

- Zmieniamy termin i zmieniamy konwencję. Wychodzimy z zamkniętych sal koncertowych i klubów na świeże powietrze, w plener. Tegoroczna Zadymka przygotowywana jest w formie +open-air+, co daje największe szanse na jej realizację. Mamy nadzieje, że stanie się symbolem powracającej do naszego życia normalności - powiedział Jerzy Batycki, dyrektor festiwalu.

Podczas festiwalu odbędzie się „Parada Nowoorleańska", czyli organizowany przemarsz orkiestr i zespołów muzycznych na trasie Ratusz - Rondo Bielskiego Jazzu - Rynek.

Honorowym gościem wydarzenia będzie Wynton Marsalis. Muzyk gościł już raz na Zadymce w roku 1994.

- Koncert Wyntona Marsalisa w Kościele św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej to był historyczny moment - zaznacza dyr. Batycki - od którego rozpoczęła się złota era jazzu w mieście, które znane było dotąd z filmowych bohaterów Bolka i Lolka i Małego Fiata a obecnie uznawane jest za jeden z najprężniejszych jazzowych ośrodków w Polsce i Europie Środkowej - poinformował szef festiwalu.

Warsaw Summer Jazz Days ma się odbyć w dniach od 5 do 11 lipca. Podczas tegorocznej edycji wystąpi m.in. jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych muzyków jazzowych trzech ostatnich dekad Brandford Marsalis.

- Swą grą, zdyscyplinowaną pod względem formy i ekspresji, pełną śmiałych rozwiązań melodycznych, kolorystycznych i artykulacyjnych wciąż pokazuje, jak ogromny potencjał tkwi w akustycznej formule jazzu, w jaki sposób - nie oddalając się od idiomu gatunku - można tworzyć muzykę o wysokich walorach artystycznych, nowoczesną, a przy tym otwartą na szerokiego odbiorcę - opisują styl amerykańskiego historycy jazzu.

Źródło: dzieje

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy