Kwiaty - ozdoba liturgii. Florysta dzieli się swoimi doświadczeniami

Artykuł
Książka wprowadza w tajniki warsztatu florysty
Fot. Wydawnictwo św. Stanisława BM

W wydawnictwie św. Stanisława MB w Krakowie ukazała się książka „Florysta łagiewnicki radzi". Jest dostępna w sprzedaży online.

Prezentowana książka podejmuje w pierwszej części problematykę florystyki liturgicznej i w konsekwencji tematy jej przyległe, a w drugiej prezentuje zdjęcia kilkunastu rodzajów kompozycji kwiatowych tworzonych etapami od podstaw, krok po kroku, aż do efektu końcowego- różnią się one kształtem, stylem, rodzajem naczynia, dobraniem odpowiednich stojaków itd. Ponadto w ostatniej części znajduje się album, czyli fotografie bukietów wykonanych w okresie kilkunastu lat. Ułożone są wg porządku dyktowanego przez rok liturgiczny.

Liczne propozycje dekoracji wnętrza świątyni i rady florysty łagiewnickiego, wprowadzają krok po kroku w tajemnice warsztatu, które sam poznawał. Duchowy wstęp i praktyczne wskazówki sprawiają, że książka ta oprócz pięknego albumu może być także pomocą dla początkujących florystów.

Michał Zdanowski pochodzi z Krakowa z parafii MB Nieustającej Pomocy. To tu stawiał pierwsze kroki w sztuce kompozycji kwiatowych. Najwięcej dekoracji wykonał w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie posługuje do dziś, a jego kompozycje ozdabiały także inne sanktuaria i kościoły w archidiecezji krakowskiej i nie tylko. Był głównym pomysłodawcą dekoracji na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

Zauważony i doceniony przez redakcje prasy katolickiej: „Gościa Niedzielnego” oraz „Niedzieli”. Jego kompozycje kwiatowe pomagały przeżywać uroczystości Kościoła, takie jak beatyfikacje, a także uroczystości archidiecezjalne, sanktuaryjne (pielgrzymki ogólnopolskie), czy uroczyste obchody roku liturgicznego pod przewodnictwem pasterzy Kościoła, transmitowane w Internecie i w telewizji na cały świat. Tajniki układania kwiatów poznawał, uzyskując tytuł dyplomowanego florysty.

Jest pomysłodawcą, założycielem i autorem strony „Kompozycje kwiatowe” (@kompozycjekwiatowemichalzdanowski) na portalu społecznościowym Facebook, gdzie na bieżąco dzieli się fotorelacjami ze swoich realizacji.

plakat_florysta_850x1200_670_01

 

Źródło: Wydawnictwo św. Stanisława BM

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy