Kwarantanna dla dzieci. Andrusiewicz: Nie obowiązuje, jeśli rodzice są zaszczepieni

Artykuł
Przepisy zostaną doprecyzowane do soboty
Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że dzieci do 12 roku życia osób szczepionych, które przyjeżdżają do nas spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, są zwalniane z kwarantanny z automatu.

Wojciech Andrusiewicz powiedział, że wprowadzenie kwarantanny, po przekroczeniu granicy dla osób spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ma uchronić społeczeństwo przed szeroką transmisją wirusa w wersji Delta, która dużo szybciej się przenosi niż wariant brytyjski.

Rzecznik resortu zdrowia dodał, że szczepienie uznawane w Unii Europejskiej zwalnia z kwarantanny.

- Musi to być szczepionka dopuszczona w granicach UE, dopuszczana przez Europejską Agencję Leków (EMA). Dzieci osób szczepionych do 12 roku życia, które przyjeżdżają do nas spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są zwalniane z kwarantanny z automatu - wyjaśnił.

Andrusiewicz zapowiedział, że przepisy zostaną doprecyzowane do soboty.

Wirus Delta

- Jeżeli Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podaje, że w większości Europy za zakażenia koronawirusem będzie odpowiadała Delta w 70 proc., a na przełomie sierpnia i września w 90 proc., to widzimy jak dużym zagrożeniem jest ten wirus - zaznaczył.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślił, że wirus Delta jest jeszcze bardziej zjadliwy, niż wariant brytyjski.

- Musimy zadbać o ochronę granic. Obostrzenia dotyczące granic są dziś najważniejszymi, z jakimi musimy mieć do czynienia - powiedział.

Andrusiewicz dodał też, że są kraje, w których osoby szczepione są innymi szczepionkami, niedopuszczonymi w granicach UE.

Źródło: portalsamorzadowy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy