Przejdź do treści
22:12 RCB wydało ostrzeżenie skierowane do mieszkańców powiatu mińskiego: "Nie zbliżaj się do miejsca pożaru. Nie otwieraj okien. Śledź komunikaty służb”
20:57 Podkarpackie: Interwencje strażaków i zerwane linie energetyczne po dwugodzinnej burzy
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Źródło: Facebook/Muzeum Narodowe w Poznaniu

Blisko 200 dzieł Józefa Chełmońskiego oglądać będzie można przez najbliższe cztery miesiące w Muzeum Narodowym w Poznaniu (MNP). W czwartek wieczorem odbędzie się wernisaż wystawy "Józef Chełmoński 1849 – 1914". Zwiedzający obejrzą ekspozycję od piątku.

Wystawa jest częścią projektu realizowanego przez Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Ekspozycja dzieł Chełmońskiego w stolicy zakończyła się sukcesem frekwencyjnym, dyrekcja placówki w Poznaniu spodziewa się, że także tutaj cieszyć się będzie ona bardzo dużym powodzeniem. Prace jednego z najważniejszych polskich malarzy XIX wieku prezentowane będą w stolicy Wielkopolski do 29 czerwca.

Był uznawany za zaginiony

Ekspozycja obejmuje dzieła monumentalne i szkice malarskie, tworzone na przestrzeni 45 lat, w tym najbardziej znane arcydzieła, jak: "Pogoda", "Jastrząb", "Orka", "Jesień", "Babie lato", "Bociany" czy zakupiony do zbiorów MNP w 2023 roku obraz "Wieczór letni – wspomnienie Ukrainy". To ostatnie dzieło Muzeum Narodowe w Poznaniu zakupiło w czerwcu 2023 r. Obraz przez ponad wiek uznawany był za zaginiony.

"Dla nas ta wystawa jest ogromnym przeżyciem. Ona jeszcze się nie rozpoczęła, a już przynosi odpowiedź publiczności. Zapisało się już ponad 100 grup, a w sprzedaży online mamy około 5 tys. biletów. Zapewne jest to również efekt fenomenalnego sukcesu wystawy w Warszawie" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki.

 

Ponad 200 tysięcy osób

Frekwencja na wystawie w Warszawie sięgnęła 208 tys. osób. To więcej niż przy okazji jakiejkolwiek innej wystawy warszawskiego Muzeum Narodowego w ostatnich latach - z prezentacją dzieł Picassa włącznie.

Tomasz Łęcki podkreślił, że projekt, w ramach którego w trzech polskich miastach prezentowane są dzieła Chełmońskiego jest efektem zgodnej i wielopoziomowej współpracy trzech muzeów narodowych.

"Współpraca między muzeami nie jest aż tak oczywista. Trzeba pamiętać, że nie jest to wystawa, która jeździ po Polsce. To trzy różne, autonomiczne odsłony mające wspólny rdzeń merytoryczny, konserwatorski i kuratorski. Zatem nie jest przesadą odwiedzić każdą z tych wystaw: tę w Warszawie, którą odwiedziło już pół Polski, tę w Poznaniu i tę w Krakowie, do czego bardzo zachęcam" - dodał.

 

Układ chronologiczny

Kuratorem poznańskiej odsłony projektu jest dr Maria Gołąb przy współpracy kuratorskiej Arkadiusza Krawczyka. Autorem aranżacji plastycznej jest Raman Taratsiuk.

W Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowanych jest blisko 200 dzieł: 122 obrazy, 14 szkicowników i 58 prac na papierze. Obiekty pochodzą ze zbiorów muzealnych z całej Polski, kolekcji prywatnych oraz muzeów ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Węgier.

Poznańska ekspozycja pomyślana została jako prezentacja twórczości artysty w układzie chronologicznym i podziale przestrzeni odpowiadającym najważniejszym etapom życia: od malarskich studiów w Warszawie i Monachium (1869–1874), poprzez działalność w słynnej Pracowni w Hotelu Europejskim w Warszawie (1874–1875), pobyt w Paryżu (1876–1887/1888), aż po najdłuższy rozdział życia związany z mazowiecką Kuklówką.

Autorzy ekspozycji podkreślili, że taki podział pozwala zobaczyć najważniejsze malarskie idee w danym etapie, rozpoznać ciągłość podejmowanych wyzwań, a także uwypuklić cezury i znaczące przełomy w twórczości.

"Tak obszerna prezentacja pozwoli prześledzić wszechstronność i oryginalność artystycznych propozycji malarza: od realizmu, przez romantyzm, aż po akcenty symboliczne i mistyczne. Siła indywidualnego talentu oraz zmysłowa wyrazistość malarstwa Józefa Chełmońskiego niezmiennie fascynuje i zachwyca, a wystawa stanowi jego pełną reprezentację" - podkreślili twórcy wystawy.

 

Nie zabraknie rysunków

Osobną częścią wystawy jest prezentacja rysunków Józefa Chełmońskiego.

"Te bardzo ciekawe, rzadko eksponowane w muzeach obiekty dają nam wgląd w warsztat mistrza. Służyły one rozmaitym potrzebom - od zanotowania wrażeń, przez studia ruchu czy postaci i sprawdzanie rozmaitych koncepcji kompozycyjnych, po notatki krajobrazowe i - najrzadsze w rysunkowym dorobku artysty - studia portretowe" - podali autorzy ekspozycji.

 

Okolicznościowe wydawnictwo

Wystawie towarzyszy wydawnictwo obejmujące tom esejów autorstwa zespołu kuratorskiego oraz katalog wszystkich obrazów olejnych i związanych z nimi rysunkowych studiów. Dla zwiedzających poznańską wystawę przygotowano syntetyczny przewodnik po ekspozycji.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie obejmuje wykłady, spotkania i oprowadzania. Po zakończeniu wystawy 29 czerwca obrazy Chełmońskiego pojadą do Krakowa. Muzeum Narodowe w Krakowie swoją wystawę prezentować będzie od sierpnia do końca listopada 2025 r.

Źródło: PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Lista grozy Kremla: tajemnicza fala zgonów rosyjskich elit

Przełomowe spotkanie Rutte-Trump? NATO i USA przed kluczową decyzją

Niewiarygodne odkrycie: to one zmieniają położenie biegunów Ziemi!

Edyta Górniak pod kroplówką! Pokazała zdjęcie z detoksu

Gigantyczne wsparcie dla Moskwy. Ponad 12 milionów pocisków

Katastrofa małego samolotu na lotnisku w Londynie

Coraz trudniej uwierzyć w przypadki. Hala w Mińsku Mazowieckim objęta potężnym pożarem. WIDEO

Gontarz: tylko około 13% nielegalnych migrantów, którzy dotarli do Niemiec, podjęło stałą pracę

Burza zerwała dach kościoła. Ewakuowano 500 osób!

Na słowa Środy zareagowała Żukowska. "Łatwo to mówić..."

Belg Merlier wygrał 9. etap, Pogacar wciąż liderem

Hala produkcyjna stanęła w ogniu! Dym nad Mińskiem Mazowieckim [ZDJĘCIA]

Legia Warszawa zdobywcą Superpucharu Polski!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Najpierw mówiła o "polskich nazistach", teraz uderza w o. Rydzyka. Internauci z ostrą odpowiedzią!

Mazurek o końcu Tuska. Wpadka Kosiniaka u Stanowskiego. Odlot Michalik z Braunem

Najnowsze

Lista grozy Kremla: tajemnicza fala zgonów rosyjskich elit

Gigantyczne wsparcie dla Moskwy. Ponad 12 milionów pocisków

Katastrofa małego samolotu na lotnisku w Londynie

Coraz trudniej uwierzyć w przypadki. Hala w Mińsku Mazowieckim objęta potężnym pożarem. WIDEO

Gontarz: tylko około 13% nielegalnych migrantów, którzy dotarli do Niemiec, podjęło stałą pracę

Przełomowe spotkanie Rutte-Trump? NATO i USA przed kluczową decyzją

Niewiarygodne odkrycie: to one zmieniają położenie biegunów Ziemi!

Edyta Górniak pod kroplówką! Pokazała zdjęcie z detoksu