Przejdź do treści
12:55 Prezydent żegnając Bogusława Nizieńskiego: szedł wyprostowany, wśród tych, co na kolanach
12:20 Pod okiem Trzaskowskiego w warszawskim ratuszu działał układ korupcyjny. W tle łapówki na kwotę 5 mln złotych
11:39 Ważne: Grzegorz Braun - W drugiej turze oddam głos na Nawrockiego. Oddam głos ważny i postawię krzyżyk przy nazwisku Nawrocki
11:23 Przemysław Czarnek w Radiu Republika: Premier polskiego rządu wygląda jakby oszalał. Widzi, że zbliża się czas jego odpowiedzialności
Spotkanie 29 maja w czwartek odbędzie się spotkanie europosła Daniela Obajtka i posła Daniela Milewskiego w Mińsku Mazowieckim. Początek o godz. 18:00, Biblioteka Publiczna ul. Piłsudskiego 1a
Spotkanie Klub "GP" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem. Spotkanie odbędzie się 29 maja (czwartek) o godz. 18:00. Miejsce: Hotel&Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Posłowie Piotr Gliński i Michał Schreiber zapraszają na spotkanie do Świecia. Czwartek, 29 maja, g. 17.30, ul. Wyzwolenia 6
Wydarzenia W najbliższy czwartek, 29 maja, godz. 18:00 na Placu Kwiatowym w Katowicach odbędzie się wiec poparcia wobec Karola Nawrockiego. Kandydat na prezydenta będzie na miejscu!
Spotkanie Ryszard Majdzik zaprasza na Wiec Poparcia dla Karola Nawrockiego, który odbędzie się 29 maja (czwartek) o godz. 18.00 na Placu Matejki w Krakowie
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki oraz wielu innych polityków PiS wezmą udział w spotkaniu w Siemiatyczach 29 maja godz. 18.00 (Zajazd Arkadia ul. Górna 68)
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Gorzowie Wlkp. zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, które odbędzie się 29 maja (czwartek) o godz. 19.00 w Wieczerniku przy Parafii Pierwszych Męczenników Polski (ul. Wilhelma Pluty 7)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej we Wrocławiu zaprasza 30 maja, o godz. 17.30 na uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny, w kościele NMP na Piasku, ul. Katedralna 4. Po mszy przemarsz pod pomnik papieża Jana XXIII, gdzie odbędzie się łączenie z TV Republika
Wydarzenie Wiec poparcia Karola Nawrockiego w Sopocie. Czwartek (29.05) godz. 18:00, plac przed kościołem pw. św. Jerzego (obok Monciaka)
Wydarzenie Finał kampanii wyborczej Karola Nawrockiego: 30 maja (piątek) godz. 22:00, plac przy Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki weźmie udział w spotkaniu w Ostrowi Mazowieckiej 30 maja godz. 18.00 (Stara Elektrownia ul. 11 Listopada 7)
Protest Stowarzyszenie Rolnicy Południowej Wielkopolski organizuje protest rolników. 30 maja, od godz. 10:00. Miejsce: Droga krajowa 11, powiat kępiński, Krążkowy, rondo im. Kornela Morawieckiego
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Źródło: Facebook/Muzeum Narodowe w Poznaniu

Blisko 200 dzieł Józefa Chełmońskiego oglądać będzie można przez najbliższe cztery miesiące w Muzeum Narodowym w Poznaniu (MNP). W czwartek wieczorem odbędzie się wernisaż wystawy "Józef Chełmoński 1849 – 1914". Zwiedzający obejrzą ekspozycję od piątku.

Wystawa jest częścią projektu realizowanego przez Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Ekspozycja dzieł Chełmońskiego w stolicy zakończyła się sukcesem frekwencyjnym, dyrekcja placówki w Poznaniu spodziewa się, że także tutaj cieszyć się będzie ona bardzo dużym powodzeniem. Prace jednego z najważniejszych polskich malarzy XIX wieku prezentowane będą w stolicy Wielkopolski do 29 czerwca.

Był uznawany za zaginiony

Ekspozycja obejmuje dzieła monumentalne i szkice malarskie, tworzone na przestrzeni 45 lat, w tym najbardziej znane arcydzieła, jak: "Pogoda", "Jastrząb", "Orka", "Jesień", "Babie lato", "Bociany" czy zakupiony do zbiorów MNP w 2023 roku obraz "Wieczór letni – wspomnienie Ukrainy". To ostatnie dzieło Muzeum Narodowe w Poznaniu zakupiło w czerwcu 2023 r. Obraz przez ponad wiek uznawany był za zaginiony.

"Dla nas ta wystawa jest ogromnym przeżyciem. Ona jeszcze się nie rozpoczęła, a już przynosi odpowiedź publiczności. Zapisało się już ponad 100 grup, a w sprzedaży online mamy około 5 tys. biletów. Zapewne jest to również efekt fenomenalnego sukcesu wystawy w Warszawie" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki.

 

Ponad 200 tysięcy osób

Frekwencja na wystawie w Warszawie sięgnęła 208 tys. osób. To więcej niż przy okazji jakiejkolwiek innej wystawy warszawskiego Muzeum Narodowego w ostatnich latach - z prezentacją dzieł Picassa włącznie.

Tomasz Łęcki podkreślił, że projekt, w ramach którego w trzech polskich miastach prezentowane są dzieła Chełmońskiego jest efektem zgodnej i wielopoziomowej współpracy trzech muzeów narodowych.

"Współpraca między muzeami nie jest aż tak oczywista. Trzeba pamiętać, że nie jest to wystawa, która jeździ po Polsce. To trzy różne, autonomiczne odsłony mające wspólny rdzeń merytoryczny, konserwatorski i kuratorski. Zatem nie jest przesadą odwiedzić każdą z tych wystaw: tę w Warszawie, którą odwiedziło już pół Polski, tę w Poznaniu i tę w Krakowie, do czego bardzo zachęcam" - dodał.

 

Układ chronologiczny

Kuratorem poznańskiej odsłony projektu jest dr Maria Gołąb przy współpracy kuratorskiej Arkadiusza Krawczyka. Autorem aranżacji plastycznej jest Raman Taratsiuk.

W Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowanych jest blisko 200 dzieł: 122 obrazy, 14 szkicowników i 58 prac na papierze. Obiekty pochodzą ze zbiorów muzealnych z całej Polski, kolekcji prywatnych oraz muzeów ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Węgier.

Poznańska ekspozycja pomyślana została jako prezentacja twórczości artysty w układzie chronologicznym i podziale przestrzeni odpowiadającym najważniejszym etapom życia: od malarskich studiów w Warszawie i Monachium (1869–1874), poprzez działalność w słynnej Pracowni w Hotelu Europejskim w Warszawie (1874–1875), pobyt w Paryżu (1876–1887/1888), aż po najdłuższy rozdział życia związany z mazowiecką Kuklówką.

Autorzy ekspozycji podkreślili, że taki podział pozwala zobaczyć najważniejsze malarskie idee w danym etapie, rozpoznać ciągłość podejmowanych wyzwań, a także uwypuklić cezury i znaczące przełomy w twórczości.

"Tak obszerna prezentacja pozwoli prześledzić wszechstronność i oryginalność artystycznych propozycji malarza: od realizmu, przez romantyzm, aż po akcenty symboliczne i mistyczne. Siła indywidualnego talentu oraz zmysłowa wyrazistość malarstwa Józefa Chełmońskiego niezmiennie fascynuje i zachwyca, a wystawa stanowi jego pełną reprezentację" - podkreślili twórcy wystawy.

 

Nie zabraknie rysunków

Osobną częścią wystawy jest prezentacja rysunków Józefa Chełmońskiego.

"Te bardzo ciekawe, rzadko eksponowane w muzeach obiekty dają nam wgląd w warsztat mistrza. Służyły one rozmaitym potrzebom - od zanotowania wrażeń, przez studia ruchu czy postaci i sprawdzanie rozmaitych koncepcji kompozycyjnych, po notatki krajobrazowe i - najrzadsze w rysunkowym dorobku artysty - studia portretowe" - podali autorzy ekspozycji.

 

Okolicznościowe wydawnictwo

Wystawie towarzyszy wydawnictwo obejmujące tom esejów autorstwa zespołu kuratorskiego oraz katalog wszystkich obrazów olejnych i związanych z nimi rysunkowych studiów. Dla zwiedzających poznańską wystawę przygotowano syntetyczny przewodnik po ekspozycji.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie obejmuje wykłady, spotkania i oprowadzania. Po zakończeniu wystawy 29 czerwca obrazy Chełmońskiego pojadą do Krakowa. Muzeum Narodowe w Krakowie swoją wystawę prezentować będzie od sierpnia do końca listopada 2025 r.

Źródło: PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Fasolka szparagowa – niedoceniany skarb kuchni domowej. Nie tylko z bułką tartą!

NASZ NEWS: Gazeta Wyborcza wydaje blisko 900 zł w JEDEN DZIEŃ na reklamy Meta Ads, by oczernić Karola Nawrockiego

Uroczystości pogrzebowe Bogusława Nizieńskiego. Prezydent: szedł wyprostowany, wśród tych, co na kolanach [WIDEO]

Pod okiem Trzaskowskiego w warszawskim ratuszu działał układ korupcyjny

"Wmówili Polakom komfort i dobrobyt dzięki transferom socjalnym". Tak dziennikarz Wyborczej tłumaczy sukcesy PiS

Jest konkretna deklaracja. Grzegorz Braun podjął decyzję ws. poparcia w II turze. "Za kilkadziesiąt godzin, oddam głos na..." [WIDEO]

Czarnek w radiu Republika: Triumf Trzaskowskiego oznaczać będzie dla Polski uścisk rosyjsko-niemiecki

KAS zlikwidowała nielegalną fabrykę płynu do e-papierosów

Tusk i Trzaskowski mają powody do zmartwień. Sondaż wskazuje na słabnięcie KO

NASZ NEWS: Czarna mgła TVN24 – facebookowy atak na Karola Nawrockiego

Matecki: TVN24 opłaca posty internetowe uderzające w Nawrockiego

Groźny wypadek podczas wyścigu żużlowego

Republika znów na pierwszym miejscu! Tak wczoraj odstawiliśmy konkurencję

Anna Korcz planuje luksusowy dom seniora. Ceny? Emerytury nie wystarczą

IMGW ostrzega. Silne burze na Podlasiu, ale nie tylko tam

Najnowsze

Fasolka szparagowa – niedoceniany skarb kuchni domowej. Nie tylko z bułką tartą!

"Wmówili Polakom komfort i dobrobyt dzięki transferom socjalnym". Tak dziennikarz Wyborczej tłumaczy sukcesy PiS

Jest konkretna deklaracja. Grzegorz Braun podjął decyzję ws. poparcia w II turze. "Za kilkadziesiąt godzin, oddam głos na..." [WIDEO]

Czarnek w radiu Republika: Triumf Trzaskowskiego oznaczać będzie dla Polski uścisk rosyjsko-niemiecki

KAS zlikwidowała nielegalną fabrykę płynu do e-papierosów

NASZ NEWS: Gazeta Wyborcza wydaje blisko 900 zł w JEDEN DZIEŃ na reklamy Meta Ads, by oczernić Karola Nawrockiego

Uroczystości pogrzebowe Bogusława Nizieńskiego. Prezydent: szedł wyprostowany, wśród tych, co na kolanach [WIDEO]

Pod okiem Trzaskowskiego w warszawskim ratuszu działał układ korupcyjny