Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
18:59 Warszawa: W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM prawie 70 proc. pacjentów było przyjmowanych poza kolejnością. NFZ nałożył na placówkę prawie 300 tys. zł. kary
18:42 Londyn: Gigantyczne upały w Zjednoczonym Królestwie. Według prognoz biura meteorologicznego Met Office w wielu miejscach w środę i czwartek temperatura odczuwalna może sięgnąć 43 stopni Celsjusza
17:43 Prezydent Warszawy: w radach nadzorczych miejskich spółek medycznych nie zasiadają już politycy
17:02 Gdańsk: Od środy utrudnienia w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy Od środy do piątku będą zmiany w organizacji ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy
16:30 Poznań: Garnizon Armii Stanów Zjednoczonych, Port Lotniczy Poznań-Ławica i Estrada Poznańska przygotowują obchody 250-lecia niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie odbędzie się 3 lipca na terenie lotniska Ławica
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

Wyjątkowa, miesięczna rezydencja artystyczna Resiny w Tauron Lab za nami!

Źródło: zdjęcie nadesłane

Karolina Rec, znana szerzej jako Resina przez ostatni miesiąc odkrywała możliwości najnowocześniejszego w Europie Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab. Zwieńczeniem tej wyjątkowej rezydencji był niezwykły koncert audiowizualny, który odbył się 31 października i przyciągnął tłumy do Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie swoją siedzibę ma Tauron Lab.

Resina to artystka, której muzyka stanowi fascynujące połączenie klasycznych instrumentów smyczkowych z nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi. To artystka, która od lat zachwyca swoją oryginalnością i kreatywnością, a jej koncerty to prawdziwe wizualno-akustyczne doznania. Po koncercie zapytaliśmy artystkę jakie inspiracje przyświecają jej twórczości, jak przygotowywała się do koncertu w Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab, oraz jakie emocje towarzyszyły jej podczas tego wyjątkowego występu. Rozmawiamy także o tym, jak artystka postrzega współpracę między muzyką a technologią oraz jakie wyzwania stawia przed sobą w kontekście eksperymentów z dźwiękiem. Zapraszamy do odkrycia niezwykłego świata Resiny i jej muzycznego doświadczenia na scenie Laboratorium Nowych Mediów - Tauron Lab. Rozmowę przeprowadził Jakub Mokrzysiak – prezes fundacji Soundscape.

Jakub Mokrzysiak: Jakie uczucia towarzyszą Ci po tym występie? I jak oceniasz swoją rezydencję w tym wyjątkowym miejscu na muzycznej mapie Polski i Europy?

Karolina Rec: Przede wszystkim cieszę się, że doświadczyłam, spróbowałam i nauczyłam się całkowicie nowych rzeczy. Koncert jest oczywiście formą zwieńczenia, gratyfikacji dla publiczności i dla artysty, ale to poczucie zderzenia z nową dla mnie technologią, próba jej choćby podstawowego okiełznania i „przeciągnięcia" na swoją stronę jest chyba najistotniejsza. Momenty, w których uczyłam się
i obserwowałam jak wcześniej niedostępne dla mnie możliwości zaczynają realnie wspierać, podbudowywać moje twórcze założenia to chyba sedno realizacji rezydencji.

JM: Jak oceniasz to miejsce i czy trudno było Ci pojąć jak działają i jak możesz wykorzystać systemy, które zostały tu zaimplementowane?

KR: Lab jest miejscem, które dopiero co powstało i będzie się jeszcze rozwijać. Starałam się maksymalnie skorzystać z możliwości, które w tym momencie oferuje - jednak różne z tych możliwości wymagają różnego rodzaju zaangażowania i ilości czasu. Myślę, że najprostsza - bo najbardziej intuicyjna - była dla mnie praca w systemie 3D. Tonarium wymaga zdecydowanie więcej uwagi i czasu, ale dzięki pomocy jego twórców i z niego udało nam się skorzystać. Jest mi niezwykle miło, że to właśnie mój instrument jako pierwszy został poddany „obróbce” dźwiękowej Tonarium.

JM: Widzieliśmy, że cała przestrzeń została wykorzystana w sposób niezwykły, zarówno dźwiękowo, jak i wizualnie. Jakie to miało znaczenie dla twojego występu?

KR: Chociaż teoretycznie muzyka powinna móc obronić się sama, to czysto utopijne założenie. W związku z tym staram się zawsze mieć wpływ na to jak wygląda jej otoczenie, żeby w miarę możliwości pogłębiało immersyjność odbioru. W tym wypadku z zespołem Labu bardzo szybko ustaliliśmy kilka podstawowych założeń, które genialnie rozwinęli i zrealizowali na żywo. To ogromny komfort móc szybko i intuicyjnie porozumieć się i mieć pewność dotyczącą tego, że warstwa wizualna będzie współbudowała intensywność odbioru. Bardzo bliskie jest mi też założenie braku tzw. sceny, braku wydzielania oddzielnych stref: dla artysty i publiczności - myślę, że dla każdej ze stron buduje to zupełnie inny poziom współbycia i doświadczania.

JM: Czy możesz podzielić się swoimi ulubionymi momentami z tego koncertu?

KR: Z mojej osobistej perspektywy najciekawszy był chyba fragment improwizowanego duetu z Tonarium - Janem Dybałą, to dla mnie całkowicie nowe doświadczenie.

JM: Czy planujesz więcej występów w przestrzeniach Tauron Labu?

KR: Faktycznie, chciałabym móc tutaj wrócić, ponieważ rezydencja wzmocniła we mnie poczucie, że warto komponować także w formie obrazów dźwiękowych przestrzeni, także (a może przede wszystkim) tych realnie nieistniejących. Niektóre z projektów nad którymi pracuję zyskałyby ogromnie (w tym w warstwie znaczeniowej) na możliwości zaimplementowania ich w Labie, więc być może jest taka szansa.

JM: Jakie nowe wyzwania muzyczne stoją przed Tobą w przyszłości?

KR: W tej chwili pracuję nad dwoma albumami w duetach (z Christiną Vantzou - jako Resina Vantzou, z Aho Ssanem - pod nazwą Ego Death). Powoli zbieram materiał także na kolejny album Resiny. Chciałabym jednak także skupić się bardziej na pracy poza klasycznym obiegiem wydawniczym - tak jak w Labie - w formie rezydencji, zamówień kompozytorskich, projektów interdyscyplinarnych np. łączących elementy sztuki i edukacji na temat bioróżnorodności.

JM: Dziękuję za rozmowę i czekamy na kolejne koncerty w Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab.

KR: Dziękuję i do zobaczenia!

Koncert Resiny w Laboratorium Nowych Mediów - Tauron Lab był wydarzeniem, które połączyło świat muzyki i technologii, pozostawiając niezwykłe wrażenie na publiczności. To dowodzi, że innowacyjne podejście do sztuki i muzyki ma ogromne znaczenie. Czekamy z niecierpliwością na kolejne koncerty w Tauron Labie i na dalsze eksperymenty artystyczne Resiny.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez fundację Soundscape, która od lat wspiera rozwój dziedziny dźwięku i nowych mediów, a jego partnerami byli Tauron Polska Energia, Volvo Euro Kas oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

mat. nadesłany