Przejdź do treści

Wizyta delegacji polskiej w Tbilisi. Gliński: Będziemy wspierać Gruzję przy reformie instytucji kultury

Źródło: Facebook/Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

- Polska będzie wspierać Gruzję w realizacji strategii reform instytucji kultury, a w szczególności przy reorganizacji muzeów — powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas spotkania z gruzińską minister kultury, sportu i młodzieży Teą Culukiani.

Współpraca z Polską i udział polskich ekspertów w procesie odnowy gruzińskich instytucji kultury były głównymi tematami bilateralnych rozmów ministrów. MKDNiS przypomniało w komunikacie, że „od 2008 r. wspiera finansowo prace konserwatorskie oraz inwentaryzacyjne obiektów polskiego dziedzictwa kulturowego w Gruzji”.

- W 2017 r. rozpoczęto rozmowy z gruzińską Agencją Ochrony Dziedzictwa Kulturowego na temat wspólnego projektu kompleksowej inwentaryzacji obiektów polskiego dziedzictwa kulturowego na terenie Gruzji. Efektem prowadzonych rozmów było podpisanie w maju 2018 r. porozumienia, które sformalizowało zasady współpracy w tym zakresie między gruzińską Agencją i Narodowym Instytutem Ochrony Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA — przekazano.

Ochrona polskiego dziedzictwa w Gruzji

Wskazano, że „wiodącymi tematami badawczymi, prowadzonymi w ramach projektu, są – kościół pw. śś. Piotra i Pawła (tzw. polski) w Tbilisi oraz działalność w Gruzji polskich architektów na przełomie XIX i XX w. Instytut POLONIKA zaangażowany jest w realizowane ze środków MKDNiS prace konserwatorskie kościoła p.w. śś. Piotra i Pawła w Tbilisi. W 2018 r. udało się także odrestaurować część malowideł ściennych Henryka Hryniewskiego w budynku Biblioteki Parlamentu Gruzji” - dodano.

Resort poinformował, że w 2021 r. planowane jest ukończenie realizacji tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom AK z Wileńszczyzny, którzy zmarli w obozie NKWD w Kutaisi, oraz popiersia Władysława Raczkiewicza, urodzonego w tym mieście Prezydenta RP na Uchodźstwie — obu w Kutaisi.

Współpraca między muzeami

Ze środków z Programu MKDNiS „Kultura inspirująca” finansowany jest również wieloletni projekt współpracy kulturalnej Muzeum Narodowego w Krakowie z Agencją Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Gruzji. Polega on na wymianie doświadczeń i dobrych praktyk w ramach szeroko pojętej współpracy między MNK i instytucjami kultury w Gruzji, głównie muzeami regionalnymi. Na 2024 r. planowana jest wystawa sztuki gruzińskiej w Polsce.

Z kolei Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowuje wystawę prac Henryka Hryniewskiego ze zbiorów Gruzińskiego Muzeum Narodowego. Ekspozycja będzie pierwszą w Polsce prezentacją dorobku tego wybitnego polsko-gruzińskiego artysty, na której zostanie pokazanych kilkadziesiąt akwareli, obrazów olejnych i rysunków. Planowany termin wystawy to pierwsza połowa 2022 roku.

Pomoc przy digitalizacji zasobów

Jak napisano, „Gruzja jest również zainteresowana czerpaniem z polskich doświadczeń w zakresie digitalizacji zasobów archiwalnych oraz metod nowoczesnej konserwacji archiwaliów”.

- W listopadzie 2019 r. efektem dwustronnej współpracy było przygotowanie w Warszawie wystawy pt. „Pierwsza Demokratyczna Republika Gruzji (1918-1921)” z okazji obchodzonego przez archiwa gruzińskiego stulecia niepodległości państwa i jego instytucji — podano.

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu @PiotrGlinski rozmawiał dziś z gruzińską minister kultury, sportu i młodzieży Teą Culukiani na temat współpracy i udziału polskich ekspertów w procesie odnowy gruzińskich instytucji kultury.https://t.co/9J5WEZKBu1

— Ministerstwo Kultury i Sportu (@MKDNiS) May 27, 2021
polskieradio24.pl

Wiadomości

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Najnowsze

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa