Wizyta delegacji polskiej w Tbilisi. Gliński: Będziemy wspierać Gruzję przy reformie instytucji kultury
- Polska będzie wspierać Gruzję w realizacji strategii reform instytucji kultury, a w szczególności przy reorganizacji muzeów — powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas spotkania z gruzińską minister kultury, sportu i młodzieży Teą Culukiani.
Współpraca z Polską i udział polskich ekspertów w procesie odnowy gruzińskich instytucji kultury były głównymi tematami bilateralnych rozmów ministrów. MKDNiS przypomniało w komunikacie, że „od 2008 r. wspiera finansowo prace konserwatorskie oraz inwentaryzacyjne obiektów polskiego dziedzictwa kulturowego w Gruzji”.
- W 2017 r. rozpoczęto rozmowy z gruzińską Agencją Ochrony Dziedzictwa Kulturowego na temat wspólnego projektu kompleksowej inwentaryzacji obiektów polskiego dziedzictwa kulturowego na terenie Gruzji. Efektem prowadzonych rozmów było podpisanie w maju 2018 r. porozumienia, które sformalizowało zasady współpracy w tym zakresie między gruzińską Agencją i Narodowym Instytutem Ochrony Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA — przekazano.
Ochrona polskiego dziedzictwa w Gruzji
Wskazano, że „wiodącymi tematami badawczymi, prowadzonymi w ramach projektu, są – kościół pw. śś. Piotra i Pawła (tzw. polski) w Tbilisi oraz działalność w Gruzji polskich architektów na przełomie XIX i XX w. Instytut POLONIKA zaangażowany jest w realizowane ze środków MKDNiS prace konserwatorskie kościoła p.w. śś. Piotra i Pawła w Tbilisi. W 2018 r. udało się także odrestaurować część malowideł ściennych Henryka Hryniewskiego w budynku Biblioteki Parlamentu Gruzji” - dodano.
Resort poinformował, że w 2021 r. planowane jest ukończenie realizacji tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom AK z Wileńszczyzny, którzy zmarli w obozie NKWD w Kutaisi, oraz popiersia Władysława Raczkiewicza, urodzonego w tym mieście Prezydenta RP na Uchodźstwie — obu w Kutaisi.
Współpraca między muzeami
Ze środków z Programu MKDNiS „Kultura inspirująca” finansowany jest również wieloletni projekt współpracy kulturalnej Muzeum Narodowego w Krakowie z Agencją Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Gruzji. Polega on na wymianie doświadczeń i dobrych praktyk w ramach szeroko pojętej współpracy między MNK i instytucjami kultury w Gruzji, głównie muzeami regionalnymi. Na 2024 r. planowana jest wystawa sztuki gruzińskiej w Polsce.
Z kolei Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowuje wystawę prac Henryka Hryniewskiego ze zbiorów Gruzińskiego Muzeum Narodowego. Ekspozycja będzie pierwszą w Polsce prezentacją dorobku tego wybitnego polsko-gruzińskiego artysty, na której zostanie pokazanych kilkadziesiąt akwareli, obrazów olejnych i rysunków. Planowany termin wystawy to pierwsza połowa 2022 roku.
Pomoc przy digitalizacji zasobów
Jak napisano, „Gruzja jest również zainteresowana czerpaniem z polskich doświadczeń w zakresie digitalizacji zasobów archiwalnych oraz metod nowoczesnej konserwacji archiwaliów”.
- W listopadzie 2019 r. efektem dwustronnej współpracy było przygotowanie w Warszawie wystawy pt. „Pierwsza Demokratyczna Republika Gruzji (1918-1921)” z okazji obchodzonego przez archiwa gruzińskiego stulecia niepodległości państwa i jego instytucji — podano.
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu @PiotrGlinski rozmawiał dziś z gruzińską minister kultury, sportu i młodzieży Teą Culukiani na temat współpracy i udziału polskich ekspertów w procesie odnowy gruzińskich instytucji kultury.https://t.co/9J5WEZKBu1
— Ministerstwo Kultury i Sportu (@MKDNiS) May 27, 2021
Najnowsze
Kolędowanie na Podhalu: tradycja, stroje i góralska magia świąt! | Republika wstajemy!
Donald Trump w Warszawie. Wiemy, kiedy planowana jest wizyta
Atak dronów na ważny rosyjski obiekt. To musiało zaboleć!
Polska zalewana nielegalnymi migrantami. Czarnek w Republice: Tusk za to odpowiada
SPRAWDŹ TO!