Przejdź do treści

W Teatrze Kamienica obędzie się spotkanie z Éricem-Emmanuelem Schmittem, autorem "Oskara i pani Róży"

Źródło: Wikimedia Commons

Teatr Kamienica ugości znanego pisarza, autora "Oskara i pani Róży" – Érica-Emmanuela Schmitta. 22 października widzowie będą mogli obejrzeć spektakl w insc. Anny Augustynowicz, a po nim odbędzie się spotkanie z autorem - poinformowała PAP Natalia Kamińska z Teatru Kamienica.

"Już 22 października o godz. 13 widzowie będą mieli okazję obejrzeć inscenizację "Oskara i pani Róży" w reżyserii Anny Augustynowicz i wykonaniu Anny Januszewskiej oraz Wojciecha Brzezińskiego. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z udziałem Érica-Emmanuela Schmitta - tłumaczone na żywo z francuskiego" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, po spotkaniu publiczność będzie miała okazję zadać pytania francuskiemu pisarzowi, a także zdobyć autograf lub podpis w książce. Spotkanie poprowadzi Natalia Kamińska, a tłumaczył je będzie translator jego sztuk, Jan Nowak. Rozmowę z autorem "Oskara i pani Róży" zaplanowano na godz. 15.

"Dziecko, śmierć, żałoba – czy to tematy tabu? Jak rozmawiać z dziećmi o nieuleczalnej chorobie, śmierci i jak wspierać je w takiej sytuacji? +Oskar i pani Róża+ to sceniczna adaptacja jednej z najsłynniejszych powieści Érica-Emmanuela Schmitta o tym samym tytule" - napisano.

Jak wyjaśniono, "spektakl jest opowieścią o odchodzeniu, które daje nadzieję pomimo przeciwności". "Dziesięcioletni Oskar jest umierający, pozostało mu dwanaście dni na to, by cieszyć się życiem. Czy to wystarczy? Przewodnikiem, który towarzyszy chłopcu w tej niełatwej wędrówce, jest ciocia Róża, nazywana tak tylko przez niego. Wolontariuszka jako jedyna nie unika spojrzeń małego pacjenta i odpowiada szczerze na każde jego pytanie. To ona namawia go do niemożliwego, aby codziennie patrzył na świat, jakby oglądał go po raz pierwszy" - czytamy o spektaklu.

"Dzięki pani Róży Oskar pozna pierwszą miłość, przeżyje +małżeństwo+, +rozstanie+ oraz zacznie pisać listy do… Pana Boga. Czy chłopiec odnajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania? Czy dowie się czym są: życie, śmierć, wiara i Bóg?" - napisano w zapowiedzi.

Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska. Reżyseria - Anna Augustynowicz. Scenografię zaprojektował Marek Braun, a kostiumy - Wanda Kowalska. Muzyka - Jacek Wierzchowski. Występują Anna Januszewska i Wojciech Brzeziński.

Éric-Emmanuel Schmitt urodził się 28 marca 1960 r. w Sainte-Foy-les-Lyon. Jest absolwentem jednej z najlepszych francuskich uczelni humanistycznych, École Normale Supérieure. W 1997 r. obronił doktorat z filozofii na podstawie dysertacji pt. "Diderot, czyli filozofia uwodzenia".Doceniane przez publiczność, jak i krytyków, sztuki Schmitta przyniosły mu kilka nagród Moliere'a oraz Grand Prix du Théâtre Akademii Francuskiej (2001). Jego powieści i zbiory opowiadań zostały przetłumaczone na 46 języków, a sztuki teatralne wystawia się regularnie w ponad 50 krajach.

Od 2002 r. Eric-Emmanuel Schmitt mieszka w Brukseli. W 2010 r. przyznano mu Nagrodę Goncourtów w kategorii opowiadania za zbiór "Trucicielka"

PAP, Twitter

Wiadomości

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Najnowsze

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki