Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Tradycje narodowe i lokalne - kogo możemy spotkać w szopce?

Źródło: wikimedia

„Do szopy hej pasterze, do szopy, bo tam cud” – tak brzmią pierwsze słowa jednej z tradycyjnych polskich kolęd.
Tradycja dotycząca tego, kogo pasterze w owej szopie spotkali, wydaje się spójna i poparta Nowym Testamentem. Jednak co kraj to obyczaj i w różnych zakątkach świata można spotkać mniej lub bardziej osobliwe postaci, które oddają cześć Dzieciątku Jezus.

Zwyczaj budowania bożonarodzeniowej szopki sięga IV w. Wówczas dzięki edyktowi mediolańskiemu chrześcijaństwo przestało być religią prześladowaną, a dzień 25 grudnia został uznany za święto kościelne. W tradycyjnych szopkach oprócz Dzieciątka, Maryi i Józefa pojawiały się figurki pasterzy oraz zwierząt. Bazowały one na zbudowanym w latach 30. IV wieku w Betlejem marmurowym żłóbku, wokół którego kilkadziesiąt lat później ustawiono figury św. Rodziny i pasterzy.

Kluczowym momentem w historii bożonarodzeniowych szopek było wybudowanie pierwszej żywej szopki przez św. Franciszka z Asyżu. Rozbudował on szopkę, dodając do niej kolejnych bohaterów. Zaangażował mieszkańców, którzy wcieli się w postacie św. Rodziny, pasterzy, a także Trzech Króli. Stajenkę wypełniono sianem i wprowadzono żywe zwierzęta – woła i osła. Po śmierci św. Franciszka ta tradycja była kontynuowana i rozpowszechniła się wkrótce na całą Europę, aż w końcu stając się tradycją ogólnoświatową.

Tradycyjna szopka, podróżując z kraju do kraju, ulegała rozmaitym modyfikacjom, które dostosowywały ją do kultury danego kraju czy regionu.

We Włoszech tradycja szopek najdłuższa. Szczególnie znane są szopki neapolitańskie. Są wielowymiarowymi gigantycznymi konstrukcjami. Wewnątrz poza św. Rodziną można znaleźć wiele postaci w tym żebraka, kulawego człowieka, niewidomego, chwalebne anioły, Cygankę, Trzech Króli, Maurów oraz pastuszka, który w śnie ujrzał narodziny Dzieciątka.

Usunięto obraz.

źródło: ecampania.it

W Piemoncie natomiast szopkę urozmaica postać Gelindo, który zgodnie z tradycją miał zapewnił gościnę Maryi i Józefowi, zanim dotarli oni do Betlejem.

Usunięto obraz.

źródło: blog.musement.com

Interesującym przykładem kulturowego dostosowania tradycji szopek są te budowane w Ameryce Południowej. W Peru stajenka powstaje z dyni. W wydrążonym zasuszonym owocu stawiane są wielobarwne postaci ubrane w tradycyjne peruwiańskie stroje. Kolorowy tłum wita narodzonego Jezusa. Natomiast wół i osioł zastąpieni zostali owca i lama.

Usunięto obraz.

źródło: en.todocoleccion.net

Chyba najbardziej ekscentrycznym pomysłem poszczycić się mogą Katalończycy. Wedle tradycji umieszczają oni w stajence pośród postaci ubraną w kataloński strój figurkę pasterza – kucającego i z opuszczonymi spodniami, Niekiedy trzymają one w ręku papier toaletowy. Ten posążek wedle tradycji przynosić ma jednak szczęście. Kataloński Caganer – bo tak jest nazywany źródłem pomyślności, plonów i urodzaju. Dlatego jego pominięcie w szopce przynosi pecha.

Usunięto obraz.

źródło: Facebook (Caganer)

Portal TV Republika

Wiadomości

Bodnar ma już dosyć. Zmienia optykę i przyznaje, że nie ma dowodów na "manipulacje wyborcze"

Europosłowie spotkali się z ofiarami „demokracji walczącej” Donalda Tuska

W sobotę pogoda nas nie rozpuści: deszcze, burze, miejscami silny wiatr

To już dzisiaj! Kibice w całym kraju zaprotestują przeciwko napływowi migrantów

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Najnowsze

Bodnar ma już dosyć. Zmienia optykę i przyznaje, że nie ma dowodów na "manipulacje wyborcze"

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Europosłowie spotkali się z ofiarami „demokracji walczącej” Donalda Tuska

W sobotę pogoda nas nie rozpuści: deszcze, burze, miejscami silny wiatr

To już dzisiaj! Kibice w całym kraju zaprotestują przeciwko napływowi migrantów