Przejdź do treści

Wystawa na tysiąclecie polskiej korony od poniedziałku w MHP

Źródło: AI

Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" to podróż po wczesnośredniowiecznej Polsce: krainie warownych grodów, lasów i mokradeł, gdzie dawne zwyczaje współistniały z początkami chrześcijaństwa. Można ją oglądać od 11 listopada w warszawskim Muzeum Historii Polski.

Muzeum Historii Polskiej zaprasza do Cytadeli Warszawskiej, gdzie otwarta zostanie wystawa na tysiąclecie polskiej korony. "1025. Narodziny Królestwa" to pierwsze z serii wydarzeń kulturalnych organizowanych w celu upamiętnienia rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Odwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 500 wczesnośredniowiecznych eksponatów.

To okazja, by w jednym miejscu zobaczyć obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym, medycyną czy wierzeniami niechrześcijańskimi i pochodzące z królewskiego skarbca Piastów światowej klasy zabytki sztuki złotniczej. Nie brakuje wśród nich zabytków, które na co dzień nie są dostępne dla publiczności, a wśród nich m.in. kielich "królewski" z Trzemeszna oraz wysadzany rubinami, szafirami i perłami diadem płocki. Wśród drogocennych średniowiecznych przedmiotów znajdą się także: złoty pierścień z topazem odnaleziony w podziemiach katedry gnieźnieńskiej, cenne tkaniny, takie jak ornat z Kwieciszewa i ozdobne manuskrypty, jak zapisany złotymi zgłoskami XI-wieczny Codex Pretiosus. Wyjątkowym obiektem będzie srebrna puszka z relikwiami św. Wojciecha. Te przedmioty - ze względu na ich historyczne znaczenie - będzie można zobaczyć na wystawie tylko do 29 grudnia 2024 r.

"Wystawa zabiera w podróż po wczesnośredniowiecznej Polsce: barwnej krainie warownych grodów, zasobnej bogactwem lasów, jezior, rzek i mokradeł. Dawne zwyczaje współistniały tam z wziętymi z zewnątrz tradycjami chrześcijaństwa i świata śródziemnomorskiego" - poinformował organizator w informacji przesłanej PAP.

Opowieść o piastowskim królestwie podzielono na pięć przestrzeni, które tworzą wspólną narracje. Uzupełniają ją stanowiska interaktywne, takie jak multimedia, infografiki i odsłuchy. Pierwszą ze stworzonych przestrzeni zatytułowano "Królestwo" - pozwala ona poznać krajobraz oraz życia mieszkańców królestwa - opowiada m.in. o diecie, zmianach w bioróżnorodności, rolnictwie, medycynie czy modzie dawnej Polski.

"Gniezno - serce królestwa", to drugi z pięciu modułów. Tam zwiedzający poznają centralne grody królestwa, gdzie prezentowane są cenne memorabilia. Obiekty reprezentują różne rodzaje kosztowności: od zabytków złotnictwa po cenne tkaniny. Kolejną przestrzeń nazwano "Trzej królowie". Przybliża ona sylwetki władców, władczyń i możnych, którzy wpływali na politykę królestwa. Tytułowi królowie to Bolesław Chrobry, Mieszko II oraz Bolesław Śmiały. Wystawa prezentuje materialne świadectwa ich rządów. W tej części pojawią się również inne, znamienne dla Polskiej historii postacie. Jak zaznaczyli organizatory wystawy, początki państwa to także historia podbojów i wojen. "O wojnach opowiadamy nie tylko poprzez militaria, ale także z pomocą odkrytych przez archeologów kości osób zabitych podczas walki" - napisano w informacji.

Czwartą część, poświęconą świadectwom chrystianizacji, zatytułowano "Król i krzyż". Dwór Piastów stanowił oparcie dla wiary chrześcijańskiej w nowo utworzonym królestwie, ale światy chrześcijański i niechrześcijański przez lata funkcjonowały obok siebie.

 "Chcąc poznać świat duchowy mieszkańców Polski w XI w. zwracamy się ku obiektom kultowym, których interpretacja często jest trudna. Zapraszamy tym samym do poznania miejsc kultów nie-chrześcijańskich, takich jak góra Ślęża oraz domniemana +wyspa świętych koni+ gdzie być może składano w ofierze wierzchowce" - zaznaczono.

Wystawę zwieńczy przestrzeń zatytułowana "Królestwo bez króla", która wybiega w czasy 200 lat po koronacji Bolesława Chrobrego. Jak zaznaczył organizator, ta część podkreśla znaczenie koronacji z XI w. i świadczy o tym, że osiągnięcie przez Polskę statusu królestwa w 1025 r. odegrało kluczową rolę w budowie poczucia wspólnoty, pomimo głębokich podziałów politycznych i miało trwałe znaczenie, niezależnie od tego czy w danym momencie na czele państwa stał koronowany władca czy też nie.

Otwarcie nowej wystawy "1025. Narodziny Królestwa" - upamiętniającej rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski - odbędzie się w ramach Przystanku Niepodległość, na który Muzeum Historii Polski zaprasza po raz 19. Kuratorami wystawy są dr Tomasz Borowski (MHP), Agnieszka Leszkowicz (MHP), dr Andrzej Kowalczyk (Muzeum Pierwszych Piastów). Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 11 listopada 2024 r. Współorganizatorami wystawy są Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Źródło: PAP

Wiadomości

Wprowadzają roczny zakaz korzystania z TikToka

SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza

Dzisiaj informacje TV Republika 22.12.2024

Polskie rolnictwo w potężnym kryzysie – alarmujące dane z 2024 roku

Zobacz po czym poznać, że Tusk kłamie

UWAGA! Tam będzie intensywnie padał śnieg

Rocznica śmierci legendy Republiki – Grzegorz Ciechowski na zawsze w pamięci

Policja zamknęła fabrykę narkotyków wartą dziesiątki milionów. Zabezpieczono prawie TONĘ narkotyków!

W Katowicach zniszczono mural z Wojciechem Korfantym. Niektórym to się podoba!

Nowe fakty o zamachowcu z Magdeburga

Sośnierz nie wytrzymał: niech pan zamknie jadaczkę w końcu

Puchar Cesarza dla zespołu Aleksandra Śliwki

Brejza z KO chwali się miliardami z KPO. Polacy pytają: „Który znajomy dostanie te pieniądze?”

Dziś o 21:05 w "Wywiadzie z chuliganem" Ryszard Majdzik!

Giertych chce pozwać Sośnierza. Mocna odpowiedź: „Grozisz sądem i zniesławiasz ludzi, za to, że powtarzają fakty?”

Najnowsze

Wprowadzają roczny zakaz korzystania z TikToka

Zobacz po czym poznać, że Tusk kłamie

UWAGA! Tam będzie intensywnie padał śnieg

Rocznica śmierci legendy Republiki – Grzegorz Ciechowski na zawsze w pamięci

Policja zamknęła fabrykę narkotyków wartą dziesiątki milionów. Zabezpieczono prawie TONĘ narkotyków!

SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza

Dzisiaj informacje TV Republika 22.12.2024

Polskie rolnictwo w potężnym kryzysie – alarmujące dane z 2024 roku