Niezwykła wystawa porcelany tułowickiej w Opolu
Porcelanę z zakładów Frankenbergów i Schlegelmilchów w Tułowicach można oglądać do końca lutego na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wśród eksponatów znajdują się rzadko spotykane pełne serwisy kawowo-obiadowe z XIX i pierwszej połowy XX wieku.
Zaprezentowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu eksponaty pochodzą z liczącej trzy tysiące sztuk kolekcji Muzeum Porcelany im. Reiholda Schlegelmilcha w Tułowicach.
"Porcelanowe cacuszka powstały w zakładach Frankenbergów i Schlegelmilchów w Tułowicach. To m.in. 25 rzadko spotykanych pełnych serwisów kawowo-obiadowych, talerze, talerzyki, patery, wazy, wazony, bomboniery, filiżanki, imbryki, solniczki a nawet pojemniki na włosy. Wszystko misternie zdobione, piękne i kruche…" - zachęca MBP w Opolu.
Ponad 200 lat
Twórcami Muzeum Porcelany im. Reinholda Schlegelmilcha w Tułowicach są Ryszard Wittke i Jakub Faron, którzy zbierają wyroby z porcelany powstałe w tułowickich zakładach do końca II wojny światowej. Historia produkcji porcelany w tym podopolskim miasteczku liczy sobie ponad dwieście lat. Na początku XIX wieku w tułowickiej manufakturze fajansu powstawała ręcznie zdobiona porcelana, którą eksportowano na cały świat. Na przełomie XIX i XX wieku Erhard Schlegelmilch uruchomił tu nowoczesną fabrykę porcelany. Na początku XX wieku w tułowickiej fabryce pracowało już osiemset osób, a około 80 procent produkowanej przez fabrykę porcelany sprzedawano odbiorcom z Ameryki Północnej. Co ciekawe, egzemplarze przeznaczone do krajów Dalekiego Wschodu ozdabiali dekoratorzy sprowadzeni z Chin.
Po zakończeniu II wojny światowej w zakładach wznowiono produkcję, jednak miejsce porcelany zajął porcelit. Zakłady "Porcelit Tułowice" ogłosiły upadłość w 2001 roku, jednak tradycje tułowickiej porcelany nadal są żywe m.in. za sprawą trzech muzeów porcelany działających na terenie miasta.
Źródło: Facebook, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X