Przejdź do treści
20:05 Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka bije na alarm - jej zdaniem Waldemar Żurek, nowy minister sprawiedliwości, może planować siłowe przejęcie siedziby KRS
18:45 USA: Hulk Hogan nie żyje - legendarny wrestler i symbol amerykańskiej popkultury zmarł w wieku 71 lat
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na Marsz przeciwko masowej imigracji. Ruszamy 27 lipca o godz. 16:00 na moście przy Młodzieżowym Domu Kultury na Bulwarach Słupskich
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Garwolinie i Poseł Grzegorz Woźniak zapraszają do złożenia podpisów pod wnioskiem o referendum ws nielegalnej migracji, 26 lipca w godz. 8.30-11.00 na "rynku" w Garwolinie ul.Targowa
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Ona jak słucha Szopena, to płacze...

Źródło: Gaëlle Rio - x.com/screenshot

Gdy słucham Chopina, zdarza mi się płakać. To muzyka poruszająca, chwilami pełna cierpienia. Romantyczna - powiedziała PAP dyrektorka Muzeum Życia Romantycznego w Paryżu Gaëlle Rio. Od czwartku w Muzeum Fryderyka Chopina można oglądać wystawę "Życie Romantyczne. Chopin. Scheffer. Delacroix. Sand".

Polska Agencja Prasowa: Jak zaczęła się współpraca Muzeum Życia Romantycznego w Paryżu z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie?

Gaëlle Rio: Muzeum Fryderyka Chopina zorganizowało konferencję naukową o relacjach polskich i francuskich artystów. Druga jej część odbyła się w Polsce, ale pierwsza u nas, w Paryżu. Wówczas miałam okazję poznać kustosza Muzeum Fryderyka Chopina dr. Seweryna Kutra, któremu opowiedziałam o planach zamknięcia naszej placówki na czas remontu. Zaczęliśmy rozmowy o wystawie, którą dziś można oglądać w Warszawie, a której znakomitą współkuratorką jest Urszula Król.

PAP: Czym wyróżnia się Muzeum Życia Romantycznego w Paryżu?

G.R.: Naszą siedzibą jest zachowana w znakomitym stanie posesja pochodzącego z Holandii malarza Ary'ego Scheffera. Jest to jego paryski dom i dwa atelier, które dla siebie zbudował w paryskich Nowych Atenach – w jednym z atelier malował, a w drugim podejmował gości, przyjaciół, innych artystów, nie tylko malarzy, ale także pisarzy czy kompozytorów.

Mamy też piękny ogród. Budynek ten niewiele się zmienił od czasu swego powstania w 1830 roku. Ary Scheffer był pierwszym jego mieszkańcem, któremu dał duszę. Naszym zadaniem jest troszczenie się o nią.

PAP: Korespondencja sztuk jest tematem ważnym nie tylko dla Muzeum Życia Romantycznego, ale i dla pokazywanej w Warszawie wystawy.

G.R.: To temat także bliski mojemu sercu. Korespondencja sztuk wpisuje się w istotny sposób w pojęcie "życia romantycznego", to serce naszego muzeum. To piękne i bardzo poetyckie pojęcie, którego treścią są relacje pomiędzy artystami i tworzonymi przez nich dziełami.

Jego znakomitym zobrazowaniem jest płótno Charles'a Valforta zatytułowane "Koncert w atelier", które niedawno pozyskaliśmy do naszej kolekcji. Cieszę się, że możemy pokazać je w Warszawie, bo jest znakomitym przedstawieniem pojęcia korespondencji sztuk – oto muzyka zaproszona została do pracowni malarza, w której bywają literaci, a wszyscy interesują się malarstwem. W tym kontekście pomyślmy o relacji Fryderyka Chopina i George Sand, kompozytora i pisarki. To były czasy, gdy artyści często byli bardzo wszechstronni. Delacroix poważnie interesował się muzyką, Sand malowała…

PAP: Na wystawie w Muzeum Fryderyka Chopina zobaczyć można dwa niezwykłe obiekty – wachlarz George Sand z karykaturami wielu artystów, w tym Chopina, oraz rękopis Ballady f-moll Fryderyka Chopina. Jak "zabrzmią" one koło siebie?

G.R.: To dwa obiekty o charakterze intymnym. Z jednej strony wachlarz, który trzeba odkrywać powoli, patrząc z bliska. Trzeba się w niego wczytać. I docenić karykaturę, także przecież popularną w epoce romantyzmu. Jeśli idzie o rękopis ballady, to świadectwo procesu twórczego kompozytora, które daje możliwość zbliżenia się do niego, wręcz pewnej poufałości. Trzeba tu wspomnieć, że życie romantyczne to nie tylko dzieła, ale także ludzie i ich relacje, często także bardzo romantyczne.

PAP: Jaką rolę odgrywa muzyka w tej opowieści?

G.R.: Dla Muzeum Życia Romantycznego muzyka jest niezwykle ważna. Pamiętajmy, że w pracowni Ary'ego Scheffera nie tylko bywał, ale i grywał Fryderyk Chopin, podobnie Franciszek Liszt. Malarz przyjmował u siebie w piątki wieczorem. Bywali u niego nie tylko artyści, ale i politycy.

Schefferowi bliska była sprawa polska. Doskonale się z Chopinem rozumieli, obaj w końcu byli w Paryżu emigrantami, chociaż z innych względów opuścili swoje ojczyzny. Nie mamy wielu obiektów związanych z Chopinem w naszej kolekcji, ale jego dusza i jego muzyka są u nas stale obecne.

PAP: Porusza panią muzyka Chopina?

G.R.: Trudno sobie wyobrazić, by muzyka Chopina mogła kogoś nie poruszyć. We mnie często budzi uczucie nostalgii czy melancholii. Gdy słucham Chopina, zdarza mi się płakać. To muzyka piękna, poruszająca i chwilami pełna cierpienia. Słowem – bardzo romantyczna!

Rozmawiała Anna Kruszyńska (PAP)

Wystawa "Życie romantyczne. Chopin, Scheffer, Delacroix, Sand" to wydarzenie towarzyszące XIX Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina, które można zobaczyć w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie do 31 października 2025 r.

Wystawa prezentuje ponad 60 dzieł sztuki, które zostały wypożyczone z paryskich zbiorów Musée de la Vie romantique (Paris Musées). Wśród nich znajdą się m.in. obrazy Ary’ego Scheffera i Eugene’a Delacroix, pamiątki po George Sand i jej rodzinie oraz listy i rękopisy muzyczne Chopina. Będzie to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja francuskiej sztuki doby romantyzmu.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Źródło: Republika/PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Starlink działa! Awaria została usunięta

Koniec nadziei na zawieszenie broni? USA przerywają negocjacje

Gigant miał zainwestować 4,6 mld dolarów pod Wrocławiem. Rezygnuje

Przełomowe odkrycie w sprawie Urana

Spokojnie, to tylko awaria. Musk wydał komunikat ws. Starlinka

Raków Częstochowa pewnie pokonał 3:0 wicemistrza Słowacji

Sharon Osbourne zabrała głos po śmierci Ozzy’ego. Odpowiedziała na hołd znanego muzyka

Zbigniew Ziobro ostro o nowym ministrze: To sędzia, który łamał konstytucję!

Wieczorni goście Republiki o rekonstrukcji, panice Tuska i nowym układzie władzy

Starlink nie działa na całym świecie! Użytkownicy alarmują

Lekarze oburzeni słowami Tuska. To hejt wobec medyków!

Rząd Tuska sięga po zemstę! Kukiz demaskuje prawdziwy cel rekonstrukcji

Teheran gotów wrócić do stołu negocjacyjnego. Kluczowe żądania wobec USA

Żurek ministrem bez pełni władzy. Rząd Tuska zaczyna od skandalu prawnego

Pululu bohaterem Jagiellonii! Gol w doliczonym czasie dał zwycięstwo w Serbii

Najnowsze

Starlink działa! Awaria została usunięta

Chwilowa awaria systemu Starlink. Antena zamieszczona na dachu domu

Spokojnie, to tylko awaria. Musk wydał komunikat ws. Starlinka

Raków Częstochowa pewnie pokonał 3:0 wicemistrza Słowacji

Sharon Osbourne zabrała głos po śmierci Ozzy’ego. Odpowiedziała na hołd znanego muzyka

Ministrem Sprawiedliwości został sędzia, który naruszał najważniejsze postanowienia Konstytucji - pisze Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro ostro o nowym ministrze: To sędzia, który łamał konstytucję!

wysłannik Donalda Trump ogłosił, że USA wycofują się z negocjacji

Koniec nadziei na zawieszenie broni? USA przerywają negocjacje

Intel rezygnuje z inwestycji w Polsce

Gigant miał zainwestować 4,6 mld dolarów pod Wrocławiem. Rezygnuje

przełomowe odkrycie ws. planety Uran

Przełomowe odkrycie w sprawie Urana