Przejdź do treści
12:26 WAŻNE: 82 lata temu, 4 lipca 1943 roku, podczas powrotu z inspekcji Armii Polskiej na Wschodzie, w katastrofie lotniczej na Gibraltarze zginął Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie gen. Władysław Sikorski
11:55 Ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał pilot, który wylądował kilkaset metrów przed pasem lotniska w Bielsku-Białej – podała w piątek bielska policja. Nikt nie został poszkodowany. Sprawę zbada Komisja do Spraw Badania Wypadków Lotniczych
10:47 PILNE: W zmasowanym nocnym ataku Rosjan na Kijów ucierpiał budynek wydziału konsularnego polskiej ambasady - poinformowało w piątek MSZ. Nad budynkiem ambasady rozpadł się rosyjski dron. Jego szczątki spadły na dach
10:05 Ukraina: W wyniku zmasowanych rosyjskich ataków powietrznych na Kijów minionej nocy rannych zostało co najmniej 14 osób. Uszkodzona została infrastruktura kolejowa i budynki mieszkalne
9:10 Coraz więcej młodych ludzi w Niemczech deklaruje sprzeciw wobec obowiązkowego programu służby wojskowej. Aż 55 procent młodych Niemców w wieku od 16 do 26 lat jest przeciwko wprowadzeniu tego rozwiązania
Klub „Gazety Polskiej” w Elblągu II, zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką oraz europosłem Maciejem Wąsikiem. Wydarzenie odbędzie się dziś (piątek) o godz. 17.00 w Hotelu Focus na Starym Mieście
Wydarzenie W piątek (4.07) w godz. 11.00-19.00, w Piotrkowie Trybunalskim przed galerią przy ul. Słowackiego zbierane będą podpisy w sprawie referendum. O g. 11.00 konferencja prasowa grupy referendalnej z ministrem Mariuszem Błaszczakiem i Januszem Kowalskim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Ona jak słucha Szopena, to płacze...

Źródło: Gaëlle Rio - x.com/screenshot

Gdy słucham Chopina, zdarza mi się płakać. To muzyka poruszająca, chwilami pełna cierpienia. Romantyczna - powiedziała PAP dyrektorka Muzeum Życia Romantycznego w Paryżu Gaëlle Rio. Od czwartku w Muzeum Fryderyka Chopina można oglądać wystawę "Życie Romantyczne. Chopin. Scheffer. Delacroix. Sand".

Polska Agencja Prasowa: Jak zaczęła się współpraca Muzeum Życia Romantycznego w Paryżu z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie?

Gaëlle Rio: Muzeum Fryderyka Chopina zorganizowało konferencję naukową o relacjach polskich i francuskich artystów. Druga jej część odbyła się w Polsce, ale pierwsza u nas, w Paryżu. Wówczas miałam okazję poznać kustosza Muzeum Fryderyka Chopina dr. Seweryna Kutra, któremu opowiedziałam o planach zamknięcia naszej placówki na czas remontu. Zaczęliśmy rozmowy o wystawie, którą dziś można oglądać w Warszawie, a której znakomitą współkuratorką jest Urszula Król.

PAP: Czym wyróżnia się Muzeum Życia Romantycznego w Paryżu?

G.R.: Naszą siedzibą jest zachowana w znakomitym stanie posesja pochodzącego z Holandii malarza Ary'ego Scheffera. Jest to jego paryski dom i dwa atelier, które dla siebie zbudował w paryskich Nowych Atenach – w jednym z atelier malował, a w drugim podejmował gości, przyjaciół, innych artystów, nie tylko malarzy, ale także pisarzy czy kompozytorów.

Mamy też piękny ogród. Budynek ten niewiele się zmienił od czasu swego powstania w 1830 roku. Ary Scheffer był pierwszym jego mieszkańcem, któremu dał duszę. Naszym zadaniem jest troszczenie się o nią.

PAP: Korespondencja sztuk jest tematem ważnym nie tylko dla Muzeum Życia Romantycznego, ale i dla pokazywanej w Warszawie wystawy.

G.R.: To temat także bliski mojemu sercu. Korespondencja sztuk wpisuje się w istotny sposób w pojęcie "życia romantycznego", to serce naszego muzeum. To piękne i bardzo poetyckie pojęcie, którego treścią są relacje pomiędzy artystami i tworzonymi przez nich dziełami.

Jego znakomitym zobrazowaniem jest płótno Charles'a Valforta zatytułowane "Koncert w atelier", które niedawno pozyskaliśmy do naszej kolekcji. Cieszę się, że możemy pokazać je w Warszawie, bo jest znakomitym przedstawieniem pojęcia korespondencji sztuk – oto muzyka zaproszona została do pracowni malarza, w której bywają literaci, a wszyscy interesują się malarstwem. W tym kontekście pomyślmy o relacji Fryderyka Chopina i George Sand, kompozytora i pisarki. To były czasy, gdy artyści często byli bardzo wszechstronni. Delacroix poważnie interesował się muzyką, Sand malowała…

PAP: Na wystawie w Muzeum Fryderyka Chopina zobaczyć można dwa niezwykłe obiekty – wachlarz George Sand z karykaturami wielu artystów, w tym Chopina, oraz rękopis Ballady f-moll Fryderyka Chopina. Jak "zabrzmią" one koło siebie?

G.R.: To dwa obiekty o charakterze intymnym. Z jednej strony wachlarz, który trzeba odkrywać powoli, patrząc z bliska. Trzeba się w niego wczytać. I docenić karykaturę, także przecież popularną w epoce romantyzmu. Jeśli idzie o rękopis ballady, to świadectwo procesu twórczego kompozytora, które daje możliwość zbliżenia się do niego, wręcz pewnej poufałości. Trzeba tu wspomnieć, że życie romantyczne to nie tylko dzieła, ale także ludzie i ich relacje, często także bardzo romantyczne.

PAP: Jaką rolę odgrywa muzyka w tej opowieści?

G.R.: Dla Muzeum Życia Romantycznego muzyka jest niezwykle ważna. Pamiętajmy, że w pracowni Ary'ego Scheffera nie tylko bywał, ale i grywał Fryderyk Chopin, podobnie Franciszek Liszt. Malarz przyjmował u siebie w piątki wieczorem. Bywali u niego nie tylko artyści, ale i politycy.

Schefferowi bliska była sprawa polska. Doskonale się z Chopinem rozumieli, obaj w końcu byli w Paryżu emigrantami, chociaż z innych względów opuścili swoje ojczyzny. Nie mamy wielu obiektów związanych z Chopinem w naszej kolekcji, ale jego dusza i jego muzyka są u nas stale obecne.

PAP: Porusza panią muzyka Chopina?

G.R.: Trudno sobie wyobrazić, by muzyka Chopina mogła kogoś nie poruszyć. We mnie często budzi uczucie nostalgii czy melancholii. Gdy słucham Chopina, zdarza mi się płakać. To muzyka piękna, poruszająca i chwilami pełna cierpienia. Słowem – bardzo romantyczna!

Rozmawiała Anna Kruszyńska (PAP)

Wystawa "Życie romantyczne. Chopin, Scheffer, Delacroix, Sand" to wydarzenie towarzyszące XIX Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina, które można zobaczyć w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie do 31 października 2025 r.

Wystawa prezentuje ponad 60 dzieł sztuki, które zostały wypożyczone z paryskich zbiorów Musée de la Vie romantique (Paris Musées). Wśród nich znajdą się m.in. obrazy Ary’ego Scheffera i Eugene’a Delacroix, pamiątki po George Sand i jej rodzinie oraz listy i rękopisy muzyczne Chopina. Będzie to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja francuskiej sztuki doby romantyzmu.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Źródło: Republika/PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Gareth Bale chce kupić Cardiff City za 40 mln funtów

Karol Strasburger świętuje 78. urodziny z młodszą o 37 lat żoną

Niemcy złamali ustalenia graniczne z Polską

Minister Porowska się wygadała. Wiemy, że rząd kłamie w sprawie nielegalnych imigrantów [WIDEO]

PILNE: Podczas ataku na Kijów oberwała polska ambasada. Nikt nie został ranny

Poseł Lewicy chwali realizację "paktu migracyjnego". Pomimo tego, że jeszcze nie wszedł w życie [WIDEO]

UOKiK ostrzega: Fałszywe butiki z Azji podszywają się pod polskie

Bodnar wycofuje się ze swoich urojeń w sprawie przeliczania oddanych głosów

Tajemnicze odkrycie Mateckiego. Bramka i niemiecka policja w środku lasu [WIDEO]

TVP zatrudniło siostrę Roberta Lewandowskiego

Coraz więcej młodych Niemców się temu sprzeciwia!

Lily Allen szokuje: "Kilka aborcji? Nie liczyłam!" Skandaliczne wyznanie gwiazdy

Tusk ciąży KO. Większość Polaków mu nie ufa

Papież Leon XIV wraca do tradycji złamanej przez poprzednika. Chodzi o wakacje

Były gwiazdor Barcelony zostaje działaczem w Hajduku Split

Najnowsze

Gareth Bale chce kupić Cardiff City za 40 mln funtów

PILNE: Podczas ataku na Kijów oberwała polska ambasada. Nikt nie został ranny

Poseł Lewicy chwali realizację "paktu migracyjnego". Pomimo tego, że jeszcze nie wszedł w życie [WIDEO]

UOKiK ostrzega: Fałszywe butiki z Azji podszywają się pod polskie

Bodnar wycofuje się ze swoich urojeń w sprawie przeliczania oddanych głosów

Karol Strasburger świętuje 78. urodziny z młodszą o 37 lat żoną

Niemcy złamali ustalenia graniczne z Polską

Minister Porowska się wygadała. Wiemy, że rząd kłamie w sprawie nielegalnych imigrantów [WIDEO]