Przejdź do treści
12:01 Mateusz Morawiecki: w 2024 roku "wciśnięto" z Niemiec do Polski ponad 10 tys. migrantów
11:58 Małopolskie: Policja zatrzymała 22-latka, od roku znęcał się nad matką
Republika Dziś o godz. 17:30 gościem programu "Ewa Bugała. Wszystko Jasne" będzie prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa europejskiego i międzynarodowego
10:46 Śląskie: Trzy osoby aresztowane ws. seksualnego wykorzystania półtorarocznego chłopczyka
10:33 Mariusz Błaszczak: w poniedziałek przeprowadzimy kontrolę w TVP ws. piątkowej debaty w Końskich
10:05 Ukraina: SBU ujęła agenta służb specjalnych Rosji na poligonie przy granicy z Polską
08:57 Polska: Po zderzeniu dziewięciu aut nieprzejezdna Autostradowa Obwodnica Wrocławia
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków.
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Skierniewice zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim „1000 lat Królestwa Polskiego jest z czego być dumnym”, 14 kwietnia (poniedziałek), g. 18, Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach ul. Batorego 64C
Protest Jutro (wtorek) o godz. 18:00 w Krakowie, na Placu Matejki, odbędzie się protest w obronie dziennikarzy
Protest NIE dla kneblowania wolnych mediów przez rząd. Protest w obronie wolnych mediów przed siedzibą PO przy ul. Zwierzynieckiej 13 w Poznaniu. Już dziś (poniedziałek), godz. 18:00
Protest Adam Borowski zaprasza na spontaniczne zgromadzenie, 14 kwietnia (poniedziałek), g. 19.00, pod siedzibą TV Republiki, pl. Bankowy w Warszawie

„Najlepiej zachowany Pleyel jaki widziałem". Konserwator o fortepianie Chopina

Źródło: Fot. Flickr/James Losh Lithgow

W 2018 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zlecił szczegółowe badania fortepianu. Badania potwierdziły konieczność przeprowadzenia kolejnych prac remontowych, których podjął się amerykański znawca fortepianów historycznych Paul McNulty. - Niewiarygodna jest jego odporność na niszczenie - powiedział dziennikarzom - konserwator.

- Naciąg strun fortepianu wpływa bardzo na jego kondycję i w starych instrumentach czasem trzeba wymienić strojnicę. Tutaj nie ma tego przypadku - mówił.

- Kiedy oglądałem instrument latem, powiedziano mi, że został zniszczony w czasie renowacji w 1962 roku, kiedy to założono mu struny współczesnego fortepianu, które mają zbyt duży naciąg jak na tak mały instrument - wyjaśnił.

- Obejrzałem go i stwierdziłem, że struny basowe i młoteczki i niektóre inne części są oryginalne, a mechanizm jest w idealnym stanie. Można zauważyć niewielkie zużycie klawiszy oraz młotków - dodał.

Zadaniem McNulty'ego było przywrócenie odpowiednich parametrów konstrukcji

- Zbyt luźne struny powodują, że dźwięk jest spłaszczony, a fortepian nie stroi. Ten instrument ma raczej konserwatywną menzurę, jak na tamte czasy, bo wówczas już zaczęto budować większe fortepiany z bardzo mocnymi, dłuższymi strunami, na takim grał np. Franz Liszt - opowiadał.

- Ten instrument jest tak dobrze zachowany, że jego dźwięk będzie na pewno brzmiący, ale dopiero w niedzielę przekonamy się co naprawdę można z niego wydobyć. Jednak mogę zapewnić, że jego dźwięk będzie taki jak w czasach Chopina - powiedział.

Proces renowacji można oglądać w Muzuem Fryderyka Chopina do niedzieli. Akurat w ten dzien na fortepianie zagra Aleksandra Świgut, laureatka II miejsca na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Historia fortepianu Chopina

Instrument jako jedna z najważniejszych pamiątek po Fryderyku, był starannie przechowywany przez kolejne pokolenia rodziny. W 1924 roku został sprzedany Muzeum Narodowemu w Warszawie, gdzie był eksponowany aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Po upadku powstania instrument został wywieziony przez Niemców do Austrii.

Fortepian powrócił do Warszawy powrócił 24 kwietnia 1946 roku. Przez pewien czas był - w latach pięćdziesiątych - eksponowany w Żelazowej Woli; w 1958 roku został przekazany przez Muzeum Narodowe w depozyt, a później przeszedł na własność Towarzystwu im. Fryderyka Chopina i został przetransportowany do Pałacu Ostrogskich - siedziby warszawskiego Muzeum Chopina. Od 2005 roku jest depozytem w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. Pierwszą poważną renowację instrument przeszedł w latach 60. Wymienione wtedy zostały m.in. struny, kołki, oraz okleina młotków; skrzynia została polakierowana.

Niestety - jak ocenili później konserwatorzy - struny zostały wymienione na współczesne, wykonane ze stali wysokowęglowej o silnym naciągu. Miało to wpływ na zmianę oryginalnej barwy brzmienia fortepianu, obawiano się również o negatywne oddziaływanie na stan całego instrumentu w następnych latach.

W 2018 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zlecił szczegółowe badania instrumentu Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych LANBOZ, w tym skanowanie, wykonanie zdjęć RTG i analizy chemiczne.

Oględzin fortepianu dokonał również prof. Benjamin Vogel - muzykolog, instrumentoznawca w zakresie budowy fortepianów i lutnictwa. Badania potwierdziły konieczność przeprowadzenia kolejnych prac remontowych, których podjął się amerykański znawca fortepianów historycznych Paul McNulty.

 

wnp.pl/PAP

Wiadomości

Udaremniono przemyt 11 kg kokainy o wartości 5 mln zł

Andrzej Duda na premiera! Miłosz Kłeczek #WRuchu

Tuskowy piknik 1000-lecia ma organizować zaufana firma PO

Debata Republiki. Czy Trzaskowski i Biejat odważą się przyjść? [SONDA]

Bohater walki o wolną Polskę skończył 90 lat

Kaleta: obóz rządzący gardzi Polakami

HIT DNIA

TVN nie na sprzedaż?! Zaskakująca decyzja Warner Bros. Discovery

Jagiellonia pokonała Legię w hicie kolejki! Czurlinow bohaterem mistrzów Polski

Wymowny transparent na meczu Legii. Kibice wypunktowali Rafała Trzaskowskiego

Debata prezydencka już dziś o 20:00 – na żywo w Radiu Republika

Aktualne ceny ropy na rynku w USA. Jakie będę tendencje?

Miasto tonie w śmieciach. Szczury jak koty. Wezwali wojsko

Republika deklasuje konkurencję. Rekord oglądalności! [SZCZEGÓŁY]

Ronaldo zdecydował, gdzie zagra w przyszłym sezonie

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Debata Republiki już dziś wieczorem! Wybierz pytanie do kandydatów [ANKIETA]

Najnowsze

Udaremniono przemyt 11 kg kokainy o wartości 5 mln zł

Bohater walki o wolną Polskę skończył 90 lat

Kaleta: obóz rządzący gardzi Polakami

HIT DNIA

TVN nie na sprzedaż?! Zaskakująca decyzja Warner Bros. Discovery

Jagiellonia pokonała Legię w hicie kolejki! Czurlinow bohaterem mistrzów Polski

Andrzej Duda na premiera! Miłosz Kłeczek #WRuchu

Tuskowy piknik 1000-lecia ma organizować zaufana firma PO

Debata Republiki. Czy Trzaskowski i Biejat odważą się przyjść? [SONDA]