Przejdź do treści
Republika Poseł PiS Anna Milczanowska będzie gościem poranka RADIA REPUBLIKA o godz. 7:08
22:23 Świat: kandydat na ambasadora USA przy ONZ stwierdził, że organizacja wymaga poważnych reform
21:40 USA: prezydent Trump obiecał rozwiązać spór między Egiptem i Etiopią o wody Nilu
20:16 UE: żadnych środków odwetowych wobec USA ws. ceł przed 1 sierpnia
19:04 Szef NATO: sankcje wtórne mogą mocno uderzyć w Indie, Chiny i Brazylię
18:59 Włochy: Julia Nawalna domaga się odwołania koncertu dyrygenta związanego z Kremlem
18:39 Katowice: akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. za tragiczny wypadek na A1
18:30 Konkret Tuska. Jak informuje Ministerstwo Finansów: deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 119,7 mld zł
18:00 Czerwiec był najtragiczniejszym dla cywilów ukraińskich miesiącem wojny Rosji przeciw Ukrainie od trzech lat – wynika z obliczeń ONZ, która zaapelowała o pilne zakończenie wojny. W ubiegłym miesiącu zginęły 232 osoby, a 1343 zostały ranne
16:50 Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował, by po rekonstrukcji rządu Szmyhal objął tekę ministra obrony - poinformował portal Ukrainska Prawda
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Na XII Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" wręczono pierwsze nagrody

Źródło: PAP

XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" został oficjalnie otwarty. Bez prawdy historycznej wspólnota polityczna nie może działać — ocenił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński na uroczystej inauguracji, podczas której wręczono pierwsze nagrody — Drzwi do Wolności.

"Prawda historyczna to jest coś jak woda, jak chleb — bez czego żadna wspólnota polityczna nie może działać" - mówił Gliński, podkreślając na uroczystej gali w Gdyńskim Centrum Filmowym, że do dziś istotna jest walka z kłamstwem historycznym, gdy prawda jest celowo zamazywana i zapominana.

"Miało być inaczej. Miała być jakaś konstrukcja społeczna bez pamięci i bez prawdy. Na szczęście tak się nie dzieje i to między innymi dzięki takim inicjatywom (jak festiwal) [...]. Cieszę się, że teraz jest nas więcej, że są większe możliwości, i że ta instytucja się rozwija" - dodał.

Wicepremier zwrócił także uwagę, że jedną z podstawowych funkcji takich wydarzeń kulturalnych jak Festiwal NNW jest dialog z przyszłością. "Robimy to oczywiście wszystko dla siebie, dla teraźniejszości, ale robimy też dla przyszłości. Żadna wspólnota polityczna nie ma szans rozwojowych, nie ma szans na suwerenność, niepodległość bez rozrachunku z przeszłością, bez pamięci historycznej, bez prawdy historycznej" - podkreślił Gliński.

Przekazał także pozdrowienia dla uczestników festiwalu od premiera Mateusza Morawieckiego i od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "To jest ważne miejsce i tutaj polska kultura musi być reprezentowana przez te osoby, które są za nią odpowiedzialne" - dodał szef MKiDN.

Słowa do uczestników festiwalu skierował również premier Mateusz Morawiecki, który w liście okolicznościowym podkreślił, że wydarzenie to powstało "ze szlachetnego pragnienia zachowania pamięci o tych naszych rodakach, którzy uznali, że los ojczyzny śmiertelnie zagrożonej przez dwa bezwzględne totalitaryzmy jest ważniejszy aniżeli ich szczęście osobiste i rodzinne. Szef rządu zwrócił też uwagę, że Festiwal NNW przypomina o wydarzeniach, które w latach 1939-89 były "rugowane z podręczników historii", i na którym można spotkać świadków historii, wybitnych naukowców, a także wziąć udział np. w warsztatach filmowych.

"W czasie festiwalu odbędą się także dyskusje o najważniejszych i najgorętszych problemach współczesności m.in. o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji na Białorusi" - napisał premier, zwracająć także uwagę, że jeden z festiwalowych filmów pt. "Marzyciel" jest o jego ojcu — Kornelu Morawieckim.

Podczas gali otwarcia, na której gości przywitał także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, ogłoszono laureatów pierwszych nagród — Drzwi do Wolności. Przyznawane są one za "odwagę oraz poświęcenie bohaterom wspierającym działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego, jak również osobom, które w niezłomny sposób propagują ideę wolności". Nagrodę tę jako pierwsi otrzymali mieszkańcy Wąwolnicy na Lubelszczyźnie, która w 1946 r. została brutalnie zniszczona przez funkcjonariuszy UB w odwecie za pomoc oddziałom podziemia niepodległościowego. Drzwi do Wolności pośmiertnie otrzymał również amerykański fotograf John Vachon, który utrwalił moment niszczenia Wąwolnicy. Wystawę jego zdjęć o tej zbrodni można obejrzeć na festiwalu.

Kolejnym laureatem Drzwi do Wolności był m.in. zmarły niedawno piosenkarz, gitarzysta, aktor Piotr Szczepanik, który był wykonawcą tak znanych utworów jak "Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać", a w latach 80. poświęcił się działalności opozycyjnej. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną.

Drzwi do Wolności otrzymał również operator filmowy Jacek Petrycki, autor zdjęć do pokazywanego na Festiwalu NNW filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł", który wyreżyserował Antoni Krauze. Dziękując za nagrodę w przekazanym materiale filmowym, Petrycki wspominał swoją dawną pracę z Krzysztofem Kieślowskim i Marcelim Łozińskim. "To było to otwieranie +drzwi do wolności+ i bardzo chciałbym, żeby to trwało" - mówił twórca.

"Myślę, że w tych naszych nowych czasach — kiedy jest z czym się mierzyć, kiedy warto się upominać o trójpodział władzy, warto się upominać o wykluczonych — takich historii, jakie wtedy opowiadaliśmy, i którymi chcieliśmy coś zmienić, coś otworzyć — mnie tego teraz bardzo brakuje" - podkreślił Petrycki.

Ponadto podczas gali ogłoszono laureatów tegorocznego Pitching Forum — jest to miejsce publicznej prezentacji projektów filmów przed gronem potencjalnych inwestorów, sponsorów, dystrybutorów i nadawców i służy pozyskaniu na nie finansowania.

Po wręczeniu nagród uczestnicy gali mogli obejrzeć inaugurujący festiwal film "Znajdę Cię" w reż. Marthy Coolidge. "To opowieść, inspirowana losami polskich muzyków z lat 30. i 40. XX wieku. Jest fabularną historią Rachel Rubin i Roberta Pułaskiego oraz rodzącego się między nimi romantycznego uczucia. Plany kariery muzycznej głównych bohaterów i życia w Stanach Zjednoczonych przerywa nagły wybuch wojny" - podano w opisie filmu. Głównymi jego producentami są Zbigniew John Raczyński, polsko-kanadyjski producent filmowy, zainspirowany życiem swojej rodziny w przedwojennej Łodzi oraz Bozenna Intrator, polsko-amerykańska scenarzystka, pisarka i tłumaczka, także współautorka scenariusza. Muzykę do filmu napisał Jan A.P. Kaczmarek.

XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" potrwa do niedzieli; w jego trakcie zaplanowano pokaz ok. 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, głównie o tematyce historycznej, a także dyskusje przedstawicieli instytucji, którzy profesjonalnie zajmują się polityką historyczną. W tym roku ze względu na epidemię korona wirusa festiwalowe wydarzenia można dodatkowo oglądać na stronie internetowej festiwalu https://festiwalnnw.pl.

PAP

Wiadomości

Rząd zaczyna majstrować przy procedurach karnych. Przestępcy powinni się ucieszyć

Rośnie protest przeciwko nielegalnej imigracji! Pikieta w Katowicach

Zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego defilada kontynuowana będzie w tym roku, MON zdradza plany

Ziobro o decyzji prezydenta ws. Bąkiewicza: „Sprawiedliwość musi zatriumfować w pełni!”

Śliwka w Republice: „Działania obecnej ekipy są skrajnie proniemieckie”

Ujawniono treść tajnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy. W tle atak na Moskwę

Ewa Chodakowska pękła. Nowe oświadczenie po medialnej burzy: "To moment, w którym pęka coś we mnie"

Bąkiewicz pokazał za co został skazany

Nowy alert RCB. IMGW przypomina: przeczekaj burzę w bezpiecznym miejscu

Legia pobiła transferowy rekord! Rajović najdroższym piłkarzem Ekstraklasy

Braun podważa raport Pileckiego. Wydawca odpowiada: „To kłamstwo”

PILNE: Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, określający pełen skład TK jako minimum 11 sędziów

Siatkarska Liga Mistrzów: Polskie drużyny poznały rywali

Przyszła Pierwsza Dama nie próżnuje! Jej córka Kasia dostała coś wyjątkowego

Pęknięta skarbonka państwa – 119,7 mld zł deficytu po zaledwie pół roku 2025

Najnowsze

Rząd zaczyna majstrować przy procedurach karnych. Przestępcy powinni się ucieszyć

Śliwka w Republice: „Działania obecnej ekipy są skrajnie proniemieckie”

Ujawniono treść tajnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy. W tle atak na Moskwę

Ewa Chodakowska pękła. Nowe oświadczenie po medialnej burzy: "To moment, w którym pęka coś we mnie"

Bąkiewicz pokazał za co został skazany

Rośnie protest przeciwko nielegalnej imigracji! Pikieta w Katowicach

Zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego defilada kontynuowana będzie w tym roku, MON zdradza plany

Ziobro o decyzji prezydenta ws. Bąkiewicza: „Sprawiedliwość musi zatriumfować w pełni!”