Muzeum Tatrzańskie będzie Muzeum Narodowym! 1,5 mln zł rocznie wsparcia od ministerstwa kultury
Od 1 stycznia Muzeum Tatrzańskie będzie Muzeum Narodowym współprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę w tej sprawie podpisał szef resortu kultury Piotr Gliński oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
Ministerstwo kultury zobowiązało się do zapewnienia wkładu finansowego w utrzymanie Muzeum Tatrzańskiego w wysokości nie mniejszej niż 1,5 mln zł rocznie.
Umowa będzie obowiązywała do 31 grudnia 2027 r. z możliwością jej przedłużenia.
Muzeum Tatrzańskie ma być wspólnie prowadzone przez ministerstwo kultury i Urząd Marszałkowski.
- To jest dzień symboliczny. Pewnie doktor Tytus Chałubiński byłby zadowolony, że polskie państwo bierze współodpowiedzialność za tę piękną instytucję. Muzeum Tatrzańskie imienia Tytusa Chałubińskiego staje się od 1 stycznia muzeum współprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a więc staje się Muzeum Narodowym. Podnosimy do rangi Muzeum Narodowego tę wspaniałą instytucję i jesteśmy z tego dumni – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy minister Gliński.
Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski podziękował w imieniu małopolskiej wspólnoty samorządowej, ale i mieszkańców Zakopanego za decyzję ministra kultury.
- Myślę, że realizujemy dzisiaj taki piękny podarek dla opiekuna tego muzeum dla doktora Tytusa Chałubińskiego, ale nas w działaniu połączył przede wszystkim pomysł uruchomienia kolejnego oddziału muzeum Tatrzańskiego, czyli willi "Palace" – stwierdził, dodając, że została już powołana Rada Programowa i został przyjęty wstępny projekt koncepcji nowej placówki Muzeum Tatrzańskiego.
Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest instytucją kultury o ponad 130-letniej historii. Gromadzi zbiory m.in. z dziedziny przyrody, etnografii, sztuki, historii, architektury historycznej i budownictwa ludowego. Idea założenia Muzeum Tatrzańskiego zrodziła się już w roku 1888 w gronie przyjaciół warszawskiego lekarza, uczonego, społecznika, wielkiego miłośnika Tatr i góralszczyzny Tytusa Chałubińskiego, uważanego za odkrywcę leczniczych wartości tatrzańskiego klimatu.