Przejdź do treści

Jubileusz pracy artystycznej Emiliana Kamińskiego. Prof. Gliński oficjalnie pogratulował jubilatowi

Źródło: gov.pl

Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej obchodzi dzisiaj Emilian Kamiński - wybitny aktor i reżyser teatralny, filmowy, musicalowy i dubbingowy, wokalista i pisarz, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica. Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym do Jubilata napisał: - W jednym z wywiadów nazywa Pan swój Teatr dziełem życia. Dziękując za dotychczasowe, tak ważne dla polskiej kultury dokonania, życzę, aby Pańskie Dzieło przez kolejne lata zabierało widzów w niepowtarzalną podróż po świecie sztuki.

List wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego:

Wielce Szanowny Panie,

z wielką radością pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia i wyrazy głębokiego szacunku z okazji jubileuszu czterdziestopięciolecia pracy artystycznej.

Niniejsze słowa uznania dla Pana wybitnego dorobku twórczego to jednocześnie podziękowanie za niezwykłą podróż w świat teatru, muzyki, filmu i poezji. Na ścieżce twórczej, którą Pan nas prowadzi, poznajemy przede wszystkim wrażliwą osobowość, wszechstronnego artystę i pracowitego rzemieślnika.

Od momentu debiutanckiej roli D’Artagnana w spektaklu „Trzej Muszkieterowie” w Operetce Warszawskiej w 1975 roku Pański talent można było podziwiać na niemal wszystkich stołecznych scenach. Już w styczniu następnego roku rolą Pawła w „Pierwszyzn dniu wolności” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego otwierał Pan jedno z najistotniejszych ówcześnie miejsc na kulturalnej mapie Warszawy – Teatr na Woli.

Wiele niezapomnianych kreacji powstało też we współpracy z innymi mistrzami polskich scen. Swoim znakomitym warsztatem uświetniał Pan chociażby spektakle „Treny” oraz „Dostojewski wg braci Karamazow” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, „Ślub” i „Wesele” w interpretacji Jerzego Grzegorzewskiego czy „Dożywocie” w odsłonie Jana Englerta. W pamięci pozostanie również postać Janosika-Swojego w spektaklu „Na szkle malowane”, w którym widzowie mogli podziwiać Pana znakomitą sprawność i kunszt aktorski. Pańskie imponujące dossier to również kapitalne role na dużym i małym ekranie oraz dubbing w filmach animowanych. Znakomite warunki głosowe widzowie mogli odkrywać dzięki doskonałym interpretacjom utworów muzycznych.

Ważnym rozdziałem w Pana życiu była działalność Teatru Domowego, który stał się odważną manifestacją artystycznej wolności po wprowadzeniu stanu wojennego. Ta idea była wyrazem twórczej i obywatelskiej niezgody na ówczesną rzeczywistość oraz przejawem walki o godność artysty.

Przywołując Pana wypowiedzi, w tym miejscu, nazywanym również „teatrem nielegalnym” i „wyspą wolności”, słowo nabierało wyjątkowego znaczenia. Spektakle odbywające się w mieszkaniach i piwnicach czy rozmowy z ks. Jerzym Popiełuszką, za które ceną mogła być kara więzienia, to szczególnie przejmujące, a zarazem niezwykłe momenty w Pana artystycznym rozwoju.

W jubileuszowych powinszowaniach na szczególne miejsce zasługuje Teatr Kamienica, powołany do życia dzięki Pańskiej ogromnej determinacji i osobistemu zaangażowaniu. W krótkim czasie stał się jednym z najbardziej lubianych i odwiedzanych teatrów, nie tylko Warszawy. Wszechstronna działalność Kamienicy potwierdza Pańską wrażliwość na sprawy społeczne i kondycję ludzką.

W jednym z wywiadów nazywa Pan swój Teatr „dziełem życia”. Dziękując za dotychczasowe, tak ważne dla polskiej kultury dokonania, życzę, aby Pańskie Dzieło przez kolejne lata zabierało widzów w niepowtarzalną podróż po świecie sztuki. Aby Teatr Kamienica był nadal tym, czym stal się już u swego zarania – stolicą pięknych słów, harmonijnych dźwięków i fundamentalnych wartości.

Łączę życzenia zdrowia, nieustającej pasji twórczej, spełnienia wszelkich zamierzeń, oraz pomyślności w życiu osobistym.

Z poważaniem

Piotr Gliński
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Dziękując za dotychczasowe, tak ważne dla polskiej kultury dokonania, życzę, aby Pańskie Dzieło przez kolejne lata zabierało widzów w niepowtarzalną podróż po świecie sztuki. https://t.co/0LIJufkxG9

— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) December 20, 2020
gov.pl

Wiadomości

Karol Nawrocki dla „Gazety Polskiej”: Polska armia musi liczyć 300 tys. żołnierzy

Prognoza pogody na środę. Ciepło nie będzie!

Przez całe lata kradł wszystko, co mógł. Przez co wpadł?

Michał Kamiński już wie, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce

Trump deportuje Klicha, Owsiak na prezydenta! | Jacek Sobala | Mówi się

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Najnowsze

Karol Nawrocki dla „Gazety Polskiej”: Polska armia musi liczyć 300 tys. żołnierzy

Trump deportuje Klicha, Owsiak na prezydenta! | Jacek Sobala | Mówi się

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Prognoza pogody na środę. Ciepło nie będzie!

Przez całe lata kradł wszystko, co mógł. Przez co wpadł?

Michał Kamiński już wie, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce