Przejdź do treści
19:00 CBOS: Tylko 32 proc. Polaków popiera rząd, 47 proc. jest przeciw - rekordowy poziom sprzeciwu wobec gabinetu Donalda Tuska w najnowszym badaniu
17:21 NBP: Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych
16:20 Marszałek Sejmu Szymon Hołownia: Zgromadzenie Narodowe zostanie zwołane na 6 sierpnia na godz. 10.00
14:57 Łódź: radni uchwalili zakaz sprzedaży alkoholu na siedmiu osiedlach w Łodzi. Alkoholu nie będzie można sprzedawać od godz. 22 do 6 we wszystkich punktach handlowych poza lokalami gastronomicznymi
Zaproszenie Jutro (3.07) Elżbieta Witek, wiceprezes PiS, weźmie udział w konferencji dot. bezpieczeństwa na granicy PL-DE (godz. 12:30), a następnie przeprowadzi kontrolę poselską w SG w Zgorzelcu (godz. 13:15)
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

III Ogólnopolski Kurs Chorału Gregoriańskiego "Convivium Gregorianum"

Źródło: Materiały prasowe

Wielkimi krokami zbliża się III Ogólnopolski Kurs Chorału Gregoriańskiego "Convivium Gregorianum". Kurs odbędzie się w dniach 14 – 20 lipca br. we Wrocławiu. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Lumen de Lumine”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Telewizja Republika.

Chorał gregoriański towarzyszy obrzędom liturgicznym od ponad 1000 lat. Najstarsze zabytki muzyczne pochodzą z przełomu X i XI wieku. Trzeba powiedzieć wprost, że chorał stanowi niekwestionowane miejsce w liturgii. O szlachetności tego śpiewu wspominają również różne dokumenty jak np. Konstytucja o Świętej Liturgii Sobory Watykańskiego II, która mówi, że śpiew gregoriański jest własnym śpiewem liturgii i powinien zajmować on pierwsze miejsce wśród innych śpiewów (por. KL 112).

Muzyka jest nie tylko formą upiększającą celebracje liturgiczne, ale i nośnikiem Słowa Bożego. Śpiew ma zatem służyć kontemplacji Słów Pisma Świętego, a najlepszym środkiem tego jest chorał, który w całości składa się z fragmentów Biblii. Muzyka i liturgia to miejsce spotkania i harmonii.

Św. Augustyn mówił, że kto śpiewa dobrze dwa razy się modli. To właśnie śpiew jest wyrazem chrześcijańskiej radości. Augustyn jednak mówi, o śpiewie dobrym, dlatego trzeba w myśl Konstytucji o Liturgii Świętej, «przywiązywać dużą wagę do teoretycznego i praktycznego wykształcenia muzycznego» (KL 115). To wszystko ma się przełożyć na piękno celebrowania liturgii.

Czym zatem jest sam chorał gregoriański? Jest muzyczną ekspresją wiary przepełnionej duchem monastycyzmu. Ostatnimi laty można zaobserwować, że zainteresowanie chorał gregoriańskim rośnie nie tylko w Europie, ale i w Polsce. Pojawia się coraz więcej inicjatyw jak kursy chorału gregoriańskiego, kongresy, sympozja, warsztaty czy koncerty. Jednym z kursów organizowany już po raz trzeci jest Ogólnopolski Kurs Chorału Gregoriańskiego «Convivium Gregorianum» we Wrocławiu. Tegorocznymi wykładowcami będą absolwenci polskich i zagranicznych uczelni muzycznych: Pontificio Istituto di Musica Sacra oraz Pontificium Institutum Academicum Sancti Anselmi w Rzymie, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu - o. Karol Cetwiński OSB, prof. Marta Kierska-Witczak oraz Łukasz Czartowski. Zapisy i więcej szczegółów o Kursie chorału można znaleźć na stronie:https://scholalumen.pl/kurs-2024/.

Nie powinno dziwić to, że Kościół ceni najbardziej to co z niego wyrosło. Jedną z cech chorału jest jego anonimowość – która obejmuje nawet najbardziej wirtuozowskie utworu. Nie miały one nieść chwały dla kompozytora, ale chwałę Bogu. Typową cechą jest też jego jednogłosowość, która jest charakterystyczna dla innych śpiewów antycznych, ponieważ polifonia to zjawisko późne. Na pierwszy rzut oka melodia gregoriańska na tle polifonii wypada dość blado. Ale to tylko złudzenie.

Chorał gregoriański swoją nazwę zawdzięcza świętemu papieżowi Grzegorzowi (I) Wielkiemu. Śpiew ten był obecny w czasie najbardziej ceremonialnych chwil starożytnego chrześcijaństwa, był obecny na ustach męczenników, składających ofiarę krwi, słyszeli go Ojcowie Kościoła, kształtował on wiarę dziesiątek pokoleń wierzących ludzi. To właśnie chorał gregoriański był obecny w rozmaitych burzach dziejów historii świata, był słyszalny w momentach tryumfu Kościoła, ale i w czasie jego porażek. Również dziś w XXI wieku oddziałuje on i przyciąga wiernych na wszystkich kontynentach pokonując wszelkie bariery kulturowe i językowe.

 

Fundacja “Lumen de Lumine”

Wiadomości

Leverkusen wykupuje Quansaha z Liverpoolu za rekordową kwotę. Nowy lider obrony Bayeru!

TYLKO U NAS

PILNE: Tusk chce wysłać wojsko na granicę. Szykowane są jednostki WOT!

Sąd nie miał litości! 17 lat więzienia za kradzież piłki z autografem Neymara

Tusk rozmawiał, ale nic nie załatwił – migranci nadal przerzucani do Polski

Jak chcieli unieważnić wybory? Prof. Piotrowski ujawnia kulisy

Tuskowi nie przeszkadza nielegalna migracja tylko Ruch Obrony Granic

Netflix robi własną „Lalkę”! Izabela Łęcka w centrum uwagi, Wokulski na dalszym planie.

Przed KPRM trwa pikieta. Zgromadzeni oddają hołd Klaudii z Torunia

Morze ludzi, morze wątpliwości: czy Europa poradzi sobie z nową falą nielegalnej migracji?

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 pkt. bazowych

Ociepa: wygrała demokracja

Pierwszy polski kosmonauta w kosmosie odkrył Boga

Gramatyka: zdanie niemieckiej policji nie powinno nas interesować

Hołownia wyznaczył termin Zgromadzenia Narodowego

Oficjalnie: Olivier Giroud ponownie w Ligue 1

Najnowsze

Leverkusen wykupuje Quansaha z Liverpoolu za rekordową kwotę. Nowy lider obrony Bayeru!

Jak chcieli unieważnić wybory? Prof. Piotrowski ujawnia kulisy

Tuskowi nie przeszkadza nielegalna migracja tylko Ruch Obrony Granic

Netflix robi własną „Lalkę”! Izabela Łęcka w centrum uwagi, Wokulski na dalszym planie.

Przed KPRM trwa pikieta. Zgromadzeni oddają hołd Klaudii z Torunia

TYLKO U NAS

PILNE: Tusk chce wysłać wojsko na granicę. Szykowane są jednostki WOT!

Sąd nie miał litości! 17 lat więzienia za kradzież piłki z autografem Neymara

Tusk rozmawiał, ale nic nie załatwił – migranci nadal przerzucani do Polski