Przejdź do treści
09:08 Warszawa: poziom wody w Wiśle na stacji Warszawa-Bulwary spadł do 15 cm - to najniższy zanotowany poziom w tym miejscu od początku pomiarów
08:44 Wojewoda śląski wydał rozporządzenie o zakazie korzystania do końca lipca z rzeki Kłodnicy na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego
08:41 Stara Wieś: odbędzie się dziś pogrzeb 26-letniej Justyny i 31-letniego Zbigniewa - ofiar brutalnego zabójstwa, do którego doszło tydzień temu w ich domu
07:36 Donald Trump: rozmawiałem z Putinem o sankcjach, które mogę nałożyć na Rosję
Wydarzenie Piotrków Trybunalski, ul. Przemysłowa 48, 5 lipca (sobota), godz. 14:00–19:00 - Zbiórka podpisów pod referendum z udziałem europosła Tobiasza Bocheńskiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Film „ORLĘTA. GRODNO 39”. Uroczyste otwarcie wystawy plenerowej [wideo]

Źródło: Telewizja Republika

Nie ma przedawnienia dla win, nierozliczonych cierpień i nieludzkich wydarzeń, które ktoś sprowokował, podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystaw: "Pożoga", "Wojna" i "Orlęta. Grodno\'39". "Otwieramy dzisiaj ważne wystawy, które spełniają nasz obowiązek, który zawsze 1 i 17 września spełniamy wobec polskiej wspólnoty, wobec Polski, wobec tych wszystkich pokoleń, które tak straszliwie ucierpiały", dodał wicepremier. "Dzięki nim żyjemy, możemy się rozwijać, jesteśmy wolnym, demokratycznym krajem", podkreślił.

"Ta straszliwa wojna - napaść Niemiec, a później Rosji sowieckiej na Polskę – były wydarzeniami najbardziej tragicznymi, jakie można sobie wyobrazić. Mimo tego po latach, po latach komunizmu, wszyliśmy z tej zawieruchy wojennej zwycięsko, jako wolna wspólnota polityczna i kulturowa", mówił szef MKiDN.

"Dzisiaj przypominamy najważniejsze treści. Film +Orlęta. Grodno‘39+ jest praktycznie pierwszym polskim filmem fabularnym, który w szerokiej pespektywie pokazuje te wydarzenia. To też ważna refleksja, że dopiero teraz powstają dzieła o tak ważnych fragmentach polskiej historii, o tak ważnych postawach" – ocenił wicepremier. Podkreślił, że "jest to film bardzo potrzebny, wzruszający, mocny, mówiący o trudnych kwestiach; to film, o którym można naprawdę dyskutować". "Patrzymy, jak ta straszliwa napaść na Polskę przekreśla pewne rachunki krzywd", dodał.

"Naszym obowiązkiem jest oddać hołd ofiarom i tym, którzy potrafili wybierać - jak te małe dzieci w Grodnie w 1939 roku. Bo dzięki nim trwamy i żyjemy”, stwierdził. "Ale naszym obowiązkiem jest także edukować dla przyszłych pokoleń - dlatego budujemy instytucje pamięci, dlatego spotykamy się tu dzisiaj, od rana wspominamy tamten czas".

"I mówimy także o przyszłości. Dzisiaj będzie bardzo ważny element debaty o przyszłości naszej polskiej wspólnoty - związanej z tym, że nie ma przedawnienia dla win i dla nierozliczonych cierpień i nieludzkich wprost wydarzeń, które ktoś sprowokował", podkreślił prof. Piotr Gliński. "I ktoś innym zgotował los, za który dziś musi zapłacić", podsumował.

Wydarzeniem towarzyszącym jest przygotowana we współpracy z WFDiF oraz Telewizją Polską S.A. plenerowa ekspozycja "Orlęta. Grodno‘39", przypominająca dramatyczny epizod wrześniowej inwazji sowieckiej – obronę polskiego Grodna, prowadzoną przez nieliczne oddziały wojskowe, wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko broniły Grodna, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa najeźdźcy.

Na ekspozycję składają się fotosy z nowego filmu fabularnego w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, który będzie dostępny w kinach od 9 września. "Orlęta. Grodno ‘39" jest pierwszą produkcją fabularną przedstawiającą historię heroicznej walki mieszkańców Grodna z rosyjskim agresorem. To dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona.

 

PAP/TVP Info

Wiadomości

Zmarł Mark Snow, kompozytor muzycznego motywu "Z archiwum X"

W Zielonej Górze protestowano przeciw nielegalnej imigracji

Ten kraj nie zgodził się na przerzucanie przez Niemców migrantów. Czyli można panie Tusk?

Rafał Brzozowski komentuje konflikt z Janowskim: „To nie ja kopałem, ktoś mnie wykorzystał”

Seksualne nadużycia na niemieckich basenach. Sprawcy bez kary

Luksemburg stawia opór niemieckiej polityce migracyjnej

Dramatyczne akcje ratunkowe w USA. Przybór o 9 metrów w 45 minut!

Okienny gigant z Polski będzie zwalniał? Ludzie przerażeni

Hamas akceptuje propozycję zawieszenia broni w Gazie

Były dowódca ostrzega: Rosja testuje granice NATO

Przywódcy trzech krajów o roli USA w Europie

Niespotykany fenomen pogodowy. Najstarsi w Turcji tego nie pamiętają

Dla USA ma nadejść złota era. Ta ustawa ma być tego gwarantem

Powodzie w USA. Nie zdążyli ewakuować dzieci

Debiut naszych na ME! Polki przegrały, ale...

Najnowsze

Zmarł Mark Snow, kompozytor muzycznego motywu "Z archiwum X"

Seksualne nadużycia na niemieckich basenach. Sprawcy bez kary

Luksemburg stawia opór niemieckiej polityce migracyjnej

Dramatyczne akcje ratunkowe w USA. Przybór o 9 metrów w 45 minut!

Okienny gigant z Polski będzie zwalniał? Ludzie przerażeni

W Zielonej Górze protestowano przeciw nielegalnej imigracji

Ten kraj nie zgodził się na przerzucanie przez Niemców migrantów. Czyli można panie Tusk?

Rafał Brzozowski komentuje konflikt z Janowskim: „To nie ja kopałem, ktoś mnie wykorzystał”