Festiwal „Chopin i jego Europa” ma mówić także o inspiracjach polskiego kompozytora
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" powstał także po to, by mówić o inspiracjach największego polskiego kompozytora, o szerszych kontekstach, o kontynuatorach - powiedział w czwartek w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Podczas konferencji prasowej przed 19. Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym "Chopin i jego Europa", która odbyła się w stołecznym Muzeum Fryderyka Chopina, szef MKiDN podkreślił, że wydarzenie powstało po to, by "oprócz opowieści o Chopinie i jego dziele, mówić także o kontekstach, inspiracjach największego polskiego kompozytora, ale także o szerszych kontekstach, o kontynuatorach".
Gliński: festiwal "Chopin i jego Europa" ma mówić także o inspiracjach polskiego kompozytora#PAPinformacje https://t.co/N6mDxd6IPu
— PAP (@PAPinformacje) August 17, 2023
"Program tegorocznego festiwalu też jest w ten sposób skomponowany. Dzięki temu promujemy także innych polskich kompozytorów i fascynujące konteksty, w jakich działał Chopin i do czego Chopin inspirował" - powiedział.
Festiwal potrwa od 18 sierpnia do 1 września. "Jak co roku, sierpień będzie ogniskował zainteresowania melomanów z całej Europy, jeżeli nie z całego świata. I, jak co roku, jest to festiwal mocno wsparty przez nasze ministerstwo. Od 2016 r. (...) ponad 32 mln zł przeznaczyliśmy tylko i wyłącznie na ten festiwal. A on przecież także bazuje na innych pracach, działaniach, projektach, które są realizowane przede wszystkim w Narodowym Instytucie (Fryderyka Chopina - PAP), ale także i w innych instytucjach" - powiedział.
Minister kultury podziękował dyrektorowi NIFC Arturowi Szklenerowi, jego zastępcy, dyrektorowi artystycznemu festiwalu Stanisławowi Leszczyńskiemu oraz pracownikom, dzięki którym - jak powiedział - "ta instytucja trwa, rozwija się i trzyma poziom". "Poziom jest jej chyba najważniejszą zaletą, bo wiadomo, że jakość, poziom to są te rzeczy, które realnie i autentycznie przyciągają widownię, edukują, zmieniają nas na lepsze poprzez kulturę. Bardzo dziękuję, że mamy ten festiwal i że on jest utrzymywany na tak wysokim poziomie" - powiedział Gliński.
19. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa rozpocznie się 18 sierpnia koncertem nadzwyczajnym skrzypka Fabio Biondiego "Przed sercem Fryderyka Chopina", który odbędzie się w bazylice św. Krzyża.
Pierwszy koncert symfoniczny na festiwalu odbędzie się 19 sierpnia. Ivo Pogorelić z towarzyszeniem Kammerorchester Basel wykona Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. W programie koncertu znalazły się też I Symfonia C-dur op. 11 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, uwertura "The Naiades" op. 15 Williama Sterndale'a Bennetta i "Over the Sea" Thomasa Adesa Shanty'ego.
Dyrektor artystyczny Festiwalu Stanisław Leszczyński powiedział, że Ivo Pogorelić "jest w tym samym stopniu odrzucany co aprobowany, podziwiany co krytykowany". Kiedy Pogorelić brał udział w 10. Konkursie Chopinowskim w 1980 roku, nie został dopuszczony do finału, a Martha Argerich na znaku protestu zrezygnowała z zasiadania w jury. Trzy lata później Pogorelić nagrał Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina nr 2 dla Deutsche Grammophon. Teraz wykona ten koncert na festiwalu.
Leszyński mówił też, że "są serie programowe, które na tym festiwalu trwają kilka lat". Wymienił m.in. tradycję wykonywania utworów Stanisława Moniuszki na instrumentach historycznych. W tym roku Fabio Biondi ze swoją Europa Galante zaprezentuje kolejną operę Moniuszki w oryginalnym brzmieniu: tym razem będzie to "Paria".
Dyrektor artystyczny podał też przykład odsłony kolejnej serii - wykonanie koncertów skrzypcowych XIX-wiecznego kompozytora Feliksa Janiewicza, szczególnie znanego na Wyspach Brytyjskich. Był on uczniem Haydna. I koncert skrzypcowy Janiewicza F-dur wykona Chouchane'a Siranossian. Zdaniem Leszczyńskiego, "twórczość Janiewicza powinna zaistnieć na świecie tym bardziej, że Szkoci - Edynburg uczcili go tablicą i pamiątkową oraz festiwalem". Feliks Janiewicz zainicjował jeden z pierwszych festiwali europejskich - festiwal w Edynburgu. Stworzył też Londyńskie Towarzystwo Filharmoniczne.
Na tym samym koncercie {oh!} Orkiestra Martyny Pastuszki i Mateusz Kowalski przedstawią nieznaną wersję Koncertu f-moll Chopina w aranżacji na gitarę.
Leszczyński zwrócił uwagę na monograficzny koncert twórczości Franciszka Mireckiego (1791-1862). Jego utwory wykonają pianistka Aleksandra Hortensja Dąbek, skrzypek Jakub Jakowicz i wiolonczelista Marcin Zdunik oraz gitarzysta Mateusz Kowalski.
Leszczyński poinformował, że Benjamina Grosvenora zastąpi Kevin Chen (laureat tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Piano Master im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie). Podał, że odwołano też recital pieśni Anne Sofie von Otter i Kristiana Bezuidenhouta - pianista doznał kontuzji ręki oraz występ lauretata II nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego Alexandra Gadjieva.
Podczas festiwalu odbędą się recitale fortepianowe Piotra Anderszewskiego, Tomasza Rittera, Vadyma Kholodenki, Ludmila Angelova, Alexeia Lubimova, Mateusza Krzyżowskiego i Lukasa Vondracka.
Z recitalem wokalnym wystąpi tenor Julian Pregardien, któremu towarzyszyć będzie Saskia Giorgini. Wykonają utwory Franza Schuberta i Fryderyka Chopina. Na festiwalu wystąpi też Collegium Vocale Gent pod kierownictwem Philippa Herrewege. W programie koncertu znajdą się utwory Monteverdiego, Marenzia, Luzzaschiego, Cipriano de Rore i Giovanniego Pierluigi da Palestriny.
Dang Thai Son, Bruce Liu oraz Lukas Geniusas wystąpią z towarzyszeniem London Mozart Players. W programie koncertu znałazła się Simple Symphony op. 4 Benjamina Brittena, Koncert na dwa fortepiany Es-dur nr 10 KV 365 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Koncert fortepianowy D-dur Hob. XVIII:11 Josepha Haydna oraz Serenada na smyczki op.2 Mieczysława Karłowicza.
Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki oraz Izabela Matuła i Yulianna Avdeeva wystąpią na koncercie finałowym. W programie znalazły się koncert fortepianowy d-moll Johannesa Brahmsa i "Symfonia Pieśni Żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego.
Festiwal potrwa do 1 września. Cały program można znaleźć pod adresem:https://festiwal.nifc.pl/pl/2023/kalendarium