Unikatowa Biblia Gutenberga ponownie dostępna dla zwiedzających

Po raz pierwszy od dekad oryginał Biblii Gutenberga, jednego z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa na świecie, staje się stałym elementem wystawy Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. Po dwóch latach drobiazgowych prac konserwatorskich i przełomowych odkryciach historycznych, dzieło, które zapoczątkowało rewolucję Gutenberga i zmianę cywilizacji, powraca do pełnej dostępności — w nowej, bezpiecznej i godnej oprawie.
Skarb Pelplina odzyskuje blask
Biblia Gutenberga to nie tylko perła pelplińskiej kolekcji, ale i światowy unikat. Zaledwie siedemnaście dwutomowych egzemplarzy tego pierwszego drukowanego dzieła przetrwało do naszych czasów, z czego pelplińska Biblia jest jedyną w Polsce — i jedną z nielicznych na świecie, która zachowała się w oryginalnej XV-wiecznej oprawie.
Dotąd prezentowano ją zaledwie cztery razy w roku. Teraz, dzięki specjalistycznej gablocie z systemem klimatyzacji, czujnikami i kontrolą wilgotności, Biblia trafi na stałą ekspozycję.
- Chcieliśmy, żeby dziedzictwo, które jest w naszych rękach, zostało na nowo odkryte
– podkreśla ks. Krystian Feddek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie.
Odkrycie, które zatrzymało czas
Pelpliński egzemplarz przeszedł pierwszą w swojej historii pełną konserwację. Prace trwały dwa lata i prowadzone były przez międzynarodowy zespół ekspertów. W ich trakcie dzieło zbadano m.in. przy pomocy tomografu w Szpitalu Uniwersyteckim w Toruniu. Wyniki badań zaskoczyły nawet specjalistów.
- Wszystko wskazuje na to, że to właśnie nasz egzemplarz jako pierwszy zszedł z prasy drukarskiej Gutenberga (...). Otwory po mocowaniach, źle przycięty papier, błędy w tekście – wszystko to świadczy o tym, że mamy do czynienia z pierwotnym wydrukiem
- ujawnia ks. Feddek.
Świadek sześciu stuleci historii
Biblia przetrwała setki lat niemal w nienaruszonym stanie. Podróżowała przez Moguncję, Lubekę, Lubawę, Berlin, Warszawę, Paryż, Londyn, a nawet Ottawę, gdzie do 1958 roku spoczywała zamknięta w sejfie Bank of Montreal. Jej powrót do Polski w styczniu 1959 roku był wydarzeniem o historycznym wymiarze.
Od 1988 roku prezentowano ją w przeszklonej witrynie muzeum, a w 2003 roku zastąpiono ją faksymile, wykonanym przez naukowców z Japonii. Oryginał ukryto w sejfie. Teraz wraca – nie jako eksponat dostępny raz na kwartał, lecz jako stały punkt ekspozycji i symbol kulturowej ciągłości.
- Ona ma w sobie coś, co człowieka porusza. Pracownicy muzeum opowiadali, że przy jej odsłonięciu zapadła cisza – podobna jak przy prezentacji dzieł Caravaggia. To mówi samo za siebie
- mówi ks. Feddek
Biblia, która przyciąga tłumy
Ostatnia prezentacja Biblii Gutenberga w Muzeum Narodowym w Warszawie przyciągnęła tłumy – liczba odwiedzających wzrosła o 20 procent. Jak relacjonują kustosze, wokół gabloty gromadziły się grupy zwiedzających, trwające w milczeniu.
Nowa ekspozycja w Pelplinie to nie tylko powrót zabytku, lecz także otwarcie nowego rozdziału w jego historii. Muzeum uruchomiło dedykowaną stronę internetową, na której można znaleźć ciekawostki, detale techniczne i opowieści o jego losach.
Źródło: Republika, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze

Klęska polityki "otwartych drzwi" Angeli Merkel

Już dziś "Klub Republiki". O godz. 21:30 zapraszamy do Telewizji Republika!

Jarosław Kaczyński: Tracimy prawa obywatelskie. Są tacy, którzy mówią, że jeśli te wybory wygra Karol Nawrocki to zostaną unieważnione

Usyk chce wesprzeć finansowo Ukrainę. Planuje jeszcze dwie walki