Stolica pierwszych Piastów świętuje 1000 lat koronacji pierwszych polskich królów

Gniezno świętuje 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Historyczną wymowę wydarzenia podkreślają symbole – kielich zwany królewskim z XII wieku i słynne Drzwi Gnieźnieńskiej czyli porta regia, wrota królewskie, przez które wchodzili dziś do archikatedry gnieźnieńskiej wszyscy uczestnicy obchodów.
Kielich królewski pochodzi z XII wieku i należy do najcenniejszych w zbiorach skarbca gnieźnieńskiej świątyni. Jego nazwa „królewski” związana jest z ukazaną na nim ikonografią zaczerpniętą głównie z Ksiąg Królewskich Starego Testamentu. Wśród dwunastu scen znajdujących się na czaszy i stopie szczególną uwagę zwracają te ukazujące namaszczenie Dawida na króla Izraela
Królewskość Gniezna przypominają także Drzwi Gnieźnieńskie, przez które przechodzą uczestnicy obchodów jubileuszowych. Wrota zwane królewskimi – porta regia odlane zostały dla katedry romańskiej, która stała na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha przed obecną bazyliką gotycką.
Jak przypomina Katolicka Agencja Informacyjna, Drzwi Gnieźnieńskie są wyjątkowe pod wieloma względami. "Na tle podobnych, zachowanych głównie w południowej Europie, a na północ od Alp m.in. w Akwizgranie, Moguncji, Hildesheim i Augsburgu, wrota z bazyliki prymasowskiej wyróżnia program ikonograficzny. To jedyny tego typu zabytek poświęcony w całości postaci świętego, a nie scenom biblijnym jak w przypadku podobnych romańskich wrót. Świętego Wojciecha – dodajmy – patrona Gniezna, archidiecezji gnieźnieńskiej i Polski, którego ciało pochowano w Gnieźnie po jego męczeńskiej śmierci podczas wyprawy misyjnej w 997 roku do plemion pogańskich Prusów", czytamy na portalu kai.pl.
Portal informuje, że przybliżoną datą powstania Drzwi Gnieźnieńskich – jest 1175 rok - a fundatorami unikalnego dzieła byli książę Mieszko III Stary, który rządził tą częścią Wielkopolski w czasie rozbicia dzielnicowego oraz arcybiskup gnieźnieński Zdzisław.
Warto dodać, że gnieźnieńska świątynia „Matka i Głowa wszystkich kościołów w Polsce” - jak powiedział o niej Achille Ratti późniejszy papież Pius XII, jest miejscem szczególnym w dziejach naszego kraju.
"Od czasów Mieszka I było to duchowe centrum Polski, miejsce modlitwy i cel pielgrzymek władców piastowskich. Do złożonych tu przez Bolesława Chrobrego relikwii św. Wojciecha pielgrzymowali: cesarz Otton III w roku 1000, a później m. in.: Władysław Herman, Bolesław Krzywousty, Bolesław Pobożny (10-krotnie), Przemysł II, Wacław II i Władysław Jagiełło po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Modlił się w Gnieźnie także Jan Olbracht i Zygmunt III Waza, a w czasie wojen szwedzkich zjechało do Gniezna polskie rycerstwo, by za wstawiennictwem św. Wojciecha prosić o wspomożenie w walce. Także Jan III Sobieski przed wyprawą pod Wiedeń prosił Patrona Polski o pomoc i wsparcie w walce, która zdecydowała o lisach Europy", podaje kai.pl.
Źródło: Republika, kai.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X