Największa od 70 lat epidemia błonicy w Europie Zachodniej

Od 2022 roku Europa Zachodnia zmaga się z największą od siedmiu dekad epidemią błonicy, która szczególnie dotyka grupy wrażliwe takie jak migranci i osoby bezdomne. Francuscy naukowcy apelują o wzmożoną czujność i konkretne działania prewencyjne, aby opanować rozprzestrzenianie się tej wysoce zakaźnej choroby bakteryjnej.
Epidemia błonicy, wywoływanej przez bakterię Corynebacterium diphtheriae, wybuchła w Europie w 2022 roku i od tego czasu utrzymuje się, choć podjęte działania (takie jak śledzenie kontaktów i wykrywanie wtórnych przypadków) pomogły w pewnym stopniu ją ograniczyć.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) odnotowało w roku wybuchu epidemii aż 362 przypadki zachorowań. Do chwili obecnej, od 2022 roku, w Europie odnotowano łącznie 536 przypadków, w tym co najmniej trzy śmiertelne. Analiza próbek pobranych od 362 pacjentów z 10 krajów wykazała, że 98% z nich stanowili mężczyźni, ze średnią wieku 18 lat, a prawie wszyscy byli niedawnymi migrantami. Większość infekcji (77%) miała charakter skórny, natomiast 15% dotyczyło dróg oddechowych.
Naukowcy z Instytutu Pasteura we Francji i Francuskiej Agencji Zdrowia Publicznego (SpF) podkreślają, że źródłem zakażeń nie jest kraj pochodzenia pacjentów, ale warunki panujące podczas podróży migracyjnych lub w miejscach zakwaterowania w krajach europejskich. Szczególnie dotknięte są populacje migrantów z Afganistanu i Syrii.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X