Majówka regionalna – 4 sprawdzone przepisy z różnych części Polski

Zamiast powtarzać co roku te same potrawy, warto sięgnąć po coś z naszych kulinarnych korzeni. Polska kuchnia regionalna to źródło prostych, sycących i smacznych dań, które świetnie sprawdzają się podczas majówki – na grilla, piknik albo rodzinny obiad na świeżym powietrzu. Przedstawiamy cztery dania z różnych regionów Polski, które nie wymagają skomplikowanych składników i zawsze robią wrażenie.
1. Śląsk – Krupnioki z grilla
Śląska kaszanka, czyli krupniok, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów tego regionu. W majówkowej wersji najlepiej sprawdza się z grilla – zawinięta w folię z cebulką i ziołami. Danie jest proste, ale bardzo aromatyczne. Wersja z dużą ilością majeranku i dobrze podsmażoną cebulą to klasyka, której trudno się oprzeć.
Składniki:
- 4 krupnioki (kaszanki śląskie)
- 2 cebule
- olej, sól, pieprz, majeranek
Sposób przygotowania:
Krupnioki naciąć wzdłuż (ale nie do końca), włożyć w rozcięcie plasterki cebuli. Skropić olejem, doprawić majerankiem, solą i pieprzem. Zawinąć szczelnie w folię aluminiową. Grillować ok. 15–20 minut, obracając w trakcie.
2. Mazowsze – Pierogi z mięsem i majerankiem
Na Mazowszu pierogi z mięsem to nie tylko danie świąteczne, ale też popularna potrawa na wszelkie rodzinne spotkania. Majeranek dodaje im charakterystycznego aromatu, który wyróżnia je na tle innych wersji. Można je przygotować dzień wcześniej i zabrać ze sobą na piknik – smakują świetnie także na zimno albo podsmażone na złoto.
Składniki (na ok. 30 pierogów):
- 2 szklanki mąki
- 1/2 szklanki ciepłej wody
- 1 łyżka oleju
- 300 g gotowanego mięsa (np. z rosołu)
- 1 cebula
- majeranek, sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Mięso zmielić z podsmażoną cebulą, doprawić solą, pieprzem i majerankiem. Z mąki, wody i oleju zagnieść ciasto. Rozwałkować, wycinać kółka, nakładać farsz, sklejać pierogi. Gotować w osolonej wodzie do wypłynięcia. Najlepiej smakują z masłem lub podsmażone z cebulką.
3. Podlasie – Babka ziemniaczana
To danie, które na Podlasiu często podaje się na ciepło, ale równie dobrze sprawdza się na zimno, w plastrach – idealnie na piknik czy wyjazd majówkowy. Babka ziemniaczana jest tania, konkretna i bardzo sycąca. Klucz tkwi w dobrym boczku i przyprawach – bez nich potrawa będzie zbyt „blada” w smaku.
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 2 jajka
- 1 cebula
- 150 g boczku wędzonego
- 2 łyżki mąki
- sól, pieprz, majeranek
Sposób przygotowania:
Ziemniaki zetrzeć na tarce (najlepiej drobnej), odcisnąć lekko sok. Boczek podsmażyć z cebulą, dodać do ziemniaków razem z jajkami, mąką i przyprawami. Całość dobrze wymieszać, przełożyć do wysmarowanej formy. Piec 60 minut w 180°C. Kroić jak pasztet – świetna też na zimno.
4. Małopolska – Sałatka z oscypkiem i żurawiną
Małopolska to nie tylko kwaśnica i moskole – coraz częściej sięga się tam po nowocześniejsze interpretacje tradycyjnych składników. Oscypek z żurawiną zna każdy, ale w wersji sałatkowej to ciekawa propozycja na majówkowy lunch lub lekką kolację. Idealna do podania na tarasie albo jako dodatek do grilla.
Składniki:
- mix sałat
- 100 g oscypka
- 1 gruszka
- 2 łyżki konfitury żurawinowej
- garść orzechów włoskich
- oliwa, sok z cytryny
Sposób przygotowania:
Na talerzu ułożyć sałatę, dodać plastry gruszki, oscypek pokrojony w cienkie paski i posiekane orzechy. Polać oliwą, skropić cytryną. Na koniec dodać kleksy konfitury z żurawiny. Gotowe w 5 minut.
Majówka może pachnieć nie tylko grillem, ale i regionalnymi smakami. Każdy z tych przepisów to prosty sposób, żeby przenieść się kulinarnie w inny zakątek Polski – bez ruszania się z własnego ogródka.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X