Kościół prawosławny chce wycofać z Eurowizji piosenkę o „poddaniu się władzy szatana”

Artykuł
Utwór reprezentujący Cypr powinien „oddawać naszą historię, kulturę i tradycje” - twierdzi Kościół
Fot. Unsplash/Anton Maksimov juvnsky

Na Cyprze odbyły się demonstracje przeciw kandydaturze piosenki „El Diablo”, zgłoszonej na tegoroczny konkurs piosenkarski Eurowizji. We wtorek Święty Synod tamtejszego Kościoła prawosławnego oświadczył, że „piosenka ta zasadniczo pochwala fatalistyczne poddanie się ludzi władzy szatana”.

Zażądano od władz, aby utwór, który ma reprezentować Cypr na festiwalu, „oddawał naszą historię, kulturę i tradycje”. Gdyby nie udało się zmienić piosenki na inną, to kraj powinien wycofać się z imprezy. Władze kościelne powołały się na „napływające do nich codziennie sygnały od ludzi niezadowolonych z tej piosenki i ze sposobu jej wybrania”.

W refrenie wykonawczyni, Greczynka Elena Tsagrinou, śpiewa: „Zakochałam się, oddałam swoje serce diabłu, zrobiłam to, bo on mówi mi, że jestem jego aniołem”.

Według piosenkarki jest to piosenka o kobiecie, która „prosi o ratunek w wyniku zakochania się w «złym chłopaku» o imieniu El Diablo, uznając, że uzależnił ją on od siebie”. Wszystkie inne interpretacje “są bezzasadne” – stwierdziła Tsagrinou, dodając, że jest chrześcijanką i że „wiara jest dla mnie czymś bardzo ważnym”. Podkreśliła, że „muzyka winna jednoczyć i umacniać ludzi, a nie dzielić”.

W imię wolności

Przewodniczący Rady Dyrektorów Cypryjskiej Spółki Radia i Telewizji CyBC (RIK), która promuje ten utwór, Andreas Frangos przyznał, że „nie był to zbyt szczęśliwy wybór”, ale zaznaczył, że RIK nie zamierza tego zmieniać. Podkreślił, że źle zrozumiano treść utworu, który mówi o walce dobra ze złem i dodał, że nikt nie miał i nie ma zamiaru obrażać uczuć religijnych.

Rzecznik rządu cypryjskiego Wiktoras Papadopoulos oświadczył, że „szanuje poglądy przeciwników (tej piosenki), ale władze nie będą zabraniać wolności w dziedzinie ekspresji artystycznej”. „Nie można jej nieprawidłowo odczytywać ani ograniczać z powodu tytułu piosenki ani nie należy przypisywać jej niepotrzebnych rozmiarów” – stwierdził rzecznik.

Źródło: eKai

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy